Кількість дітей з особливостями розвитку (затримання мовлення, форми недоумства, аутизм) постійно зростає в Дніпропетровський області.
Заклади для особливих дітей та корупція: є загроза відчуження будівель в процесі реорганізацій.
Кількість дітей з особливостями розвитку зростає в Україні. Це психіатри, інші спеціалісти фіксували давно.
Про стрімке зростання розладів аутичного спектру вказують в ВОЗ: «Із 2004-го до 2018 року поширеність розладів спектра аутизму зросла майже втричі (з 1 на 166 дітей 2004-го до 1 на 56 – 2018-го), що не може не викликати занепокоєння (WHO, 2018; Zeidan, 2022). Показник захворюваності на РАС в Україні зростає з 2006 р., до 2017-го кількість випадків захворювання, які діагностували вперше, зросла в 8,5 разів».
В умовах воєнного стану, коли відбуваються активні бойові дії, деструктивний вплив на дитячу психіку збільшився. Але при цьому на Дніпропетровщині запустили процес ліквідації подібних закладів, які отримують фінансування з бюджету.
Приватні заклади є, але далеко не кожна родина їх може дозволити
Зростає кількість приватних дитячих закладів для дітей з особливостями розвитку, при цьому державні ліквідують. Таких приватних в кожному районі Дніпра можна нарахувати 5-10. Відправити свою дитину до таких закладів потребує чималих коштів – робота з дитиною протягом 20-30 хвилин коштує 300-500 гривень. І таких занять на тиждень потрібно 3-5 лише з одним із декількох спеціалістів. Не кожна сім’я в змозі собі дозволити.
Також існують приватні садки для дітей з особливостями. Оскільки під час воєнного стану державні садки, наприклад, для дітей з проблемами розвитку мовлення, закриті, педагоги йдуть до приватних. Але перебування дитини до обіду в них також коштує чимало: у кращому випадку 2000 гривень на тиждень.
Додайте до цього консультації з психіатрами, невропатологами, іншими лікарями, а також процедури. Нерідко державні медиками не справляються з потоком дітей, й тобі приходиться звертатись до приватних. Одна консультація такого лікаря буде коштувати від 500 гривень.
Чи кожна родина дозволить такі витрати? Звісно, ні, тому підтримка цих дітей від держави вкрай важлива.
Яка ситуація із закладами для дітей з особливостями розвитку в області?
Ми зробили запит до Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної ради.
Цитуємо частину відповіді:
«За інформацією КП «Обласний центр громадського здоров’я» ДОР у 2021 році нід наглядом спеціалістів заходились діти з розладами психіки та поведінки всього по області – 2829 осіб, у тому числі по місту Дніпро 1087 осіб, у тому числі дітей з розумовою відсталістю по області – 1863 осіб, по місту Дніпро – 681 особа.
У 2022 році під наглядом спеціалістів знаходились діти з розладами психіки та поведінки всього по області 3171 особа, по місту Дніпро – 1390 осіб, у тому числі дітей з розумовою відсталістю по області – 2194 особи, по місту Дніпро – 903».
З тексту виходить, що кількість дітей з особливостями розвитку зросла.
І це все при тому, що офіційна статистика не завжди відображає реальність.
І це все при тому, що багато з батьків звертались до приватних закладів за допомогою, вважаючи їх кращими та зручними.
І це все при тому, що до Дніпропетровської області приїжджають переселенці з особливими дітьми.
А що ж із закладами для особливих дітей?
У документі повідомляється:
«У Дніпропетровській області станом на теперішній час функціонують наступні реабілітаційні заклади для дітей:
– КП «Кам’янський центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР»
– КП Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР»
– КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР»
– КП «Криворізький дитячий спеціалізований лікувально-реабілітаційний центр» ДОР»
– КП «Нікопольський медичний спеціалізований центр медико-соціальної реабілітації дітей» ДОР»
– КП «Нікопольський медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями» ДОР».
У м. Дніпро розташовані:
– КП «Дніпропетровський центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР»
– КП Психоневрологічний центр меливо-соціальної реабілітації дітей з тяжкими розладами мовлення та ураженнями центральної нервової системи» ДОР
– КП «Спеціалізований медико-реабелітяційний центр для дітей та підлітків» ДОР».
А тепер щодо реорганізацій. Виявилось, що за останні роки вони здійснились:
«КЗ «Дніпропетровський спеціалізований будинок дитини» ДОР», КЗ «Кам’янський спеціалізований будинок дитини» ДОР» та КЗ «Криворізький спеціалізований будинок дитини» ДОР» рішенням сесії Дніпропетровської обласної ради від 03.12.2022 реорганізовані шляхом перетворення та в травні 2023 зареєстровані як КП «Дніпропетровський центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР», КП «Кам’янський центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» та КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР».
Упродовж 2021-2023 р. проводилась реорганізація КП «Спеціалізований Центр медико-соціальної реабілітації дітей «ДОР» шляхом приєднання до КП «Психоневрологічний центр медико-соціальної реабілітації дітей з тяжкими розладами мовлення та ураженнями центральної нервової системи «ДОР» та реорганізація КП «Нікопольський медичний центр реабілітації дітей з соматичними захворюваннями» ДОР» шляхом приєднання до КП «Нікопольский медично-спеціалізованний центр медико-соціальної реабілітації дітей» ДОР».
Заклади для особливих дітей та корупція: схема відчуження лікарень
Але існує ризик, що землю, нерухомість та майно державних закладів для дітей з особливостями розвитку в процесі реорганізацій розкрадуть.
Є схеми, коли спочатку влада заявляє про відсутність бюджету, тому потрібна його оптимізація. Потім приймають рішення про реорганізацію або ліквідацію. Нерухомість звільняється від докторів. Далі її здають в оренду. Орендарі роблять ремонт з невід’ємними поліпшеннями, звичайно, при цьому нерухомість оцінюють за копійки, отже й ремонт можна зробити за копійки. А потім «схематозники» проголошують своє право на викуп нерухомості.
Ми вже писали про один такий випадок, коли за копійки викупили за цією схемою БУДІВЛЮ ПСИХІАТРИЧНОГО ДИСПАНСЕРУ, де лікувались в тому числі діти з особливостями розвитку.
У Дніпропетровський області нараховуються ДЕСЯТКИ БУДІВЕЛЬ ЛІКАРЕНЬ, які забрали під час реорганізації через схеми розкрадання.
Ось сторонні ЗМІ писали:
– у Дніпрі готують до продажу ще одну будівлю лікарні (публікація від 07 липня 2021 року);
– у Дніпрі приватизують будівлю амбулаторії (йдеться про продаж 17 приміщень, публікація від 30 квітня 2021 року)/
Також нещодавно в нас вийшло журналістське розслідування про те, що, ймовірно, люди Єрмолаєва викупили за копійки перший поверх будівлі, щоб тут же перепродати за ринковою вартістю. Так ось, у цьому приміщенні знаходилась… стоматологічна клініка.
Виникає хвилювання: чи піклуються про дітей під час реорганізацій посадовці? Або ж включені схеми відчуження нерухомості?
Будемо слідкувати, адже процес ліквідуапння таких закладів триває.
Нагадуємо, раніше ми писали, що в Дніпрі затримали кримінальних авторитетів.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.