Зростає кількість випадків, коли землі державної форми власності привласнюють шляхом незаконних рішень місцевих рад, щоб потім вигідно їх реалізувати.

Захоплення лісів у Дніпропетровській області розповсюджене – це загальна тенденція, яка склалася в Україні, особливо після земельної реформи.

У нас уже виходили матеріали про це, зокрема які стосуються лісів біля Орджонікідзе (Покров) та Могилева.

Але це лише деякі окремі випадки.

І дійсно: проблема реальна. Рейдери не зупиняються не перед чим – що ліси, що заповідники вони підминають під себе, не переймаючись законом, екологією та порядністю. І в цьому їм сприяють посадовці.

Земля й без того є багатством, але річ у тім, що в невеликих громадах (сільських, селищних) зазвичай відсутні способи вкрасти стільки, скільки у великих містах. Тут немає багатомільйонних тендерів на підстригання кущиків чи дерев.

А ось віддати за «котлету» (думаємо, ви розумієте, про що ми) землю – це якраз реально. Так і набиваються кишені. А можна і не «добрим людям» її віддати, а кумові чи родичеві, що також розповсюджено.

Це все сталося через загальний безлад у державі та прогалини в законодавстві. Нещодавня земельна реформа була направлена на те, що землі передавалися в розпорядження безпосередньо громадам, на території яких знаходилися. Тепер не адміністрації, а ради почали вирішувати питання, кому передавати ділянки.

Процес передачі супроводжувався окремими рішеннями – шляхом голосування місцеві ради приймали землі. Проте іноді вони захоплювали й ті, які їм не належать, на які вони не мають прав, зокрема деякі землі державної форми власності.

Так вийшло з лісами, якими володіли державні підприємства, особливо «Ліси України».

Причому місцеві посадовці зазвичай вчиняли захоплення грубо. Вони декларували шляхом голосування, що розпоряджаються лісами. Потім змінювали цільове призначення ділянок на сільськогосподарське та надавали в оренду «своїм» людям. «Свої» люди не нехтували вирубкою, щоб потім продати деревину. А далі – пуста земля, яку можна вигідно збагрити комусь – або ж китам, які скуповують землі, щоб згодом їх перепродати з маржою, або ж господарствам.

Захоплення лісів у Дніпропетровській області фіксується повсюдно. Є втручання прокуратури, також держава намагається повернути свої землі.

Наведемо декілька прикладів.

Апостолове

Зараз Господарський суд Дніпропетровської області розглядає справу 904/261/25.

Що там за спір?

Головне управління Держгеокадастру в області, яке неодноразово приймало незаконні рішення щодо землі та фігурувало в безлічі корупційних скандалів, у грудні 2018 року взяло й передало 6213,2176 га земель державної форми власності в розпорядження Апостолівської міської ради.

Разом із цим була передана й ділянка з кадастровим номером 1220383300:03:001:0123 площею 125,3482 га.

Там також є ліси.

У 2019 році провели її державну реєстрацію, ділянку розділили, було змінене цільове призначення на «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – КВЦПЗ 01.01», щоб потім збагрити. Так, наприклад, утворилася ділянка 1220383300:07:003:0007 площею 20,0 га.

Захоплення лісів у Дніпропетровській області?І все було б добре, якби не той факт, що шляхом цих махінацій захопили землю, яка належить державному підприємству «Ліси України».

Керівник Криворізької східної окружної прокуратури звернувся до суду з позовом. Він зазначив, що інвентаризацію вказаної земельної ділянки як ділянки сільськогосподарського призначення проведено неправомірно, тому й державна реєстрація незаконна.

Оскільки фактично припинено право постійного користування ДП «Ліси України» (філії «Східний лісовий офіс») частиною земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 18,7801 га, яка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1220383300:07:003:0007.

А в ДП «Ліси України» про це взагалі знають? Знають що без них їхню ж ділянку привласнили та підготовили для вигідної реалізації?

Прокурор вказує, що порушення інтересів держави полягає в незаконному вибутті з державної власності земельної ділянки лісогосподарського призначення.

Він вимагає скасувати її державну реєстрацію за Апостолівською міською радою.

Судовий процес триває, слідкуємо.

Саксагань та Долинське

А паралельно з цим Жовтоводська окружна прокуратура побачила порушення на своїй території.

Тут подібна ситуація, стосується вона ділянки  кадастровим номером 1224586000:04:001:0055 площею 31,6992 га. Безпосередньо причетною є ДП «Ліси України», а саме філія «Петриківське лісове господарство».

Захоплення лісів у Дніпропетровській області?Ділянка, до речі, «смачна», знаходиться впритул до Долинського, тут тече ріка Саксагань.

Прокурор вимагає повернути державі землю з незаконного володіння виконавчого комітету Саксаганської сільської ради, скасувати державну реєстрацією.

Суд триває.

Верхньодніпровськ, Богодарівка

Захоплення лісів у Дніпропетровській області?І тут подібна ситуація. Справа 904/6864/23. Кадастровий номер 1221087700:01:043:0002,, площа  5,7808 га. Це поряд із Богодарівкою.

Ліс біля Слов’янки (Апостолівська міська рада)

Кадастровий номер 1220383300:07:003:0008, 20 га. Знову Апостолівська міська рада.

Тут ще одна ділянка: 1220383300:07:003:0006, 20 га.

Захоплення лісів у Дніпропетровській області триває, з іншими випадками цього ми познайомимо вас у наступних публікаціях.

Захоплення лісів у Дніпропетровській області? Захоплення лісів у Дніпропетровській області?

Нагадуємо, раніше ми писали про ймовірно незаконні схеми ДТЕК і Yasno, які метою можуть мати розкрадання бюджетних коштів.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.