20 років тягнеться історія з ймовірним рейдерством комунальної нерухомості на вул. Березинській, 70А (це прямо поряд із ТЦ «Караван»), і ось знову вона воскресла в судах.

Чи дійсно відбулося захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі, або Історія про те, як начхати на суди в Україні.

На початку 2025 року Господарський суд Дніпропетровської області розглядає справу 904/405/25 за позовом заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури.

Він просить витребувати в ТОВ «Снайперсгруп» на користь територіальної громади Дніпра в особі Дніпровської міської ради нежитлові приміщення, де передбачалося розміщення пожежного депо (93% готовності).

Загальна площа двох будівель: 1628,5 та 1284,3 кв. м.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.05.2017 на підставі договорів купівлі-продажу від 18.05.2017 №960, 963 за ТОВ «Снайперсгруп» було зареєстровано право приватної власності на спірне нерухоме майно.

Проте є проблема: ця нерухомість відноситься до комунальної власності, майже 20 років назад сталося її захоплення, що прокурор довів у судах ще в 2013 році. Але поки відбувався процес, недобудована пожежна частина встигла змінити шляхом класичних рейдерських маніпуляцій кількох власників. А потім останній з них – ТОВ «Пластімекс» – продав будівлі ТОВ «Снайперсгруп» у 2017 році.

На думку прокурора, порушено речові права законного власника, тобто громади міста Дніпра.

Також він попросив заборонити ТОВ «Снайперсгруп» та будь-яким іншим особам, зокрема суб`єктам державної реєстрації прав (державним реєстраторам, приватним та державним нотаріусам), вчиняти будь-які дії щодо нерухомості на Березинській, 70А.

Крок зрозумілий: а раптово «власник» вирішить під час судового процесу продати будівлі, а новий власник скаже в суді: «А чого ви до мене приліпилися, я законно придбав, а те, що колись там було якесь рейдерство, мене не хвилює, та й нотаріус не жодних проблем не побачив».

Арешт дійсно необхідний, оскільки в минулому, коли прокурор довів факт захоплення будівель пожежної частини, тодішній «власник» махнув на це рукою та продав їх.

Захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі?Захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі на Березинській, 70А: у 2008 році здавалося, що в цій справі поставлена крапка

31.05.2013 видавництво «Наші гроші» опублікувало статтю «Міськрада забрала в «регіонала» недобудоване пожежне депо».

У ній йшлося про те, що суд повернув будівлі загальною площею 2913 кв. м. у мікрорайоні «Лівобережний-3». Це склади, гаражі на 18 машин тощо. Прокурор Жовтневого району Дніпропетровська довів у суді, що ця нерухомість є комунальною власністю. При цьому жодних рішень щодо її продажу міськрада не ухвалювала.

Будівництво депо за рахунок міста відбувалося на початку дев’яностих, але, як це часто було тоді, його залишили через брак коштів у бюджеті. Так ця нерухомість й була відмічена як незавершена (готовність: 77%).

У країні, де державне та комунальне майно активно рейдерили в рамках так званої перехідної економіки, не пройшли й повз кинутої пожежної частини.

Як можна припустити, у 2006 році «умовили» суддю Господарського суду Дніпропетровської області, який визнав дійсним договір купівлі-продажу будівель депо, укладений в 1997 році між ПП «Саней» і ФОП Сипченко С.В., визнавши за останнім право власності на них.

Це була класична рейдерська схема, коли сумнівні документи пропускають через «гуманний» суд, щоб придати вигляд законності своїм махінаціям.

Але про них дізналися в Дніпропетровській міській раді. У 2008 році Вищий господарський суд України задовольнив її касаційну скаргу, тому рішення суду першої інстанції було скасоване.

Але поки йшов цей судовий процес, «фунтік» Сипченко зареєстрував за собою право власності в БТІ. Це відбулося навіть попри те, що в міськради були відсутні правовстановлюючі документи на будівлі пожежного депо, оскільки їх не ввели в експлуатацію. У 2006 році він продав нерухомість Лощаковій Олександрі Володимирівні, яка в 2007-му перепродала їх ТОВ «Пластар».

Тобто була задіяна схема продажу-перепродажу – класична рейдерська схема. Це коли створюється ланцюг із «власників» захопленої нерухомості (землі), і кожен із них може відповісти: «Я купив законно, нічого про рейдерство не знаю». От і судись з ними…

Захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі?За даними міськради станом на 01.01.2012 балансова вартість даного об’єкта становила 1,16 млн грн. Проте на сайтах оголошень його продавали за 2,70 млн дол. США.

За даними «Наших грошей», ТОВ «Пластар» контролювало ТОВ «Інвест» та ТОВ «СП «Геолсервіс». Власниками цих фірм були депутат Дніпропетровської міської ради від Партії регіонів Дмитро Левчинський.

І знову махінації в суді

Але схему, коли створюється ланцюг власників, вирішено було продовжити, щоб захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі зробити залізним.

26.08.11 р. Господарський суд Дніпропетровської області прийняв рішення: визнати ТОВ «Пластімекс» власником недобудованого депо.

Звісно, суд мав виключно театралізований характер, фактично судилися фірми, за якими стояли одні й ті самі люди, проте він був необхідним для «легалізації» права власності.

ТОВ «Пластімекс» звернулося з позовом до ТОВ «Пластар»: віддайте нерухомість нам.

Суддя Красота Олександр Іванович почав із того, що визнав право власності за ТОВ «Пластар» на основі… технічного паспорта, виготовленого КП «ДМБТІ» від 22.08.2007.

Тобто взагалі не враховувалося, що Вищий господарський суд України визнав факт захоплення комунальної власності – депо. Суддя Красота О.І. повністю проігнорував цей факт. Є паспорт БТІ, цього достатньо, а рейдерство – не рейдерство, то не так важливо.

У 2009 році учасники ТОВ «Пластар» прийняли рішення створити ТОВ «Пластімекс» та виділити йому будівлі недобудованої пожежної частини.

Здавалося б, навіщо судитися? Нерухомість передали, була створена комісія з приводу цього, протоколами її дії визнали задовільними.

Але потім вигадали конфлікт, щоб була можливість посудитися: ТОВ «Пластімекс» подало до суду на ТОВ «Пластар», мовляв, не хочуть віддати їм технічну документацію з БТІ. І взагалі нібито не хочуть визнавати за ними право власності. Тобто самі ж передали у власність нерухомість, самі ж підписали протоколи та договори, а потім відмовляються визнавати право власності. Шизофренія?

Ні.

Усей цей вигаданий конфлікт і був потрібен тому, щоб суддя стукнув молоточком: власник – ТОВ «Пластімекс». А рішення було прийняте на користь саме цієї фірми.

І все для того, щоб фактично завершити захоплення будівель пожежної частини в Дніпрі. Тепер неважливо, що було до цього, а важливо останнє слово в суді: власник – ТОВ «Пластімекс».

Тепер нехай спробують сказати, що відбулося рейдерське захоплення, ми зразу ж помахаємо перед обличчям рішенням судді Красоти О.І.: власник – ТОВ «Пластімекс».

А в 2017 році ТОВ «Снайперсгруп» викупило в ТОВ «Пластімекс» нерухомість.

Майже через 20 років знову в прокуратурі згадали про захоплення пожежної частини

Стільки часу минуло, і здавалося б, що все спокійно.

Але чомусь в Дніпропетровській обласній прокуратурі раптово дістали з небуття справу комунальної нерухомості на Березинській, 70А.

03.02.2025 Господарський суд Дніпропетровської області заборонив ТОВ «Снайперсгруп» продавати або вчиняти інші дії, пов’язані з державною реєстрацією права власності, стосовно пожежного депо.

Але судовий процес триває, «Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» буде слідкувати за його перебігом. Сподіваємося на те, що закон.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, що ринок «Еталон» у Кам’янському діяв без договору оренди та взагалі на незаконних підставах.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.