Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Публікація створена в рамках проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу

Міський голова Рєзнік разом з депутатами вирішив демонтувати школу, а замість неї зробити зону відпочинку

Влада Новомосковська зносить недобудовану школу №13, але мешканці ж/м Кулебівка проти. Експерт від міськради вказує на аварійний стан будівлі, але незалежні експерти з області та Києва вважають, що його висновок не відповідає дійсності.

Активісти зібрали більше тисячі підписів за те, щоб навчальний заклад добудувати. Але мер Рєзнік вказує, що потреба в новій школі відсутня. Містяни хвилюються, що за махінаціями навколо школи може стояти корупція та розкрадання бюджету, з цього питання вони звернулись до правоохоронних органів.

Мешканці Новомосковська з недовірою відносять до влади, тому вони офіційно звернулись до ІА ГО «Антикорупційна правозахисна рада». Наше Інформаційне агентство вирішило розібратись у питанні про демонтаж будівлі школи.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Школа №13 на ж/м Кулебівка: будували, будували та не вибудували

Школу №13 в Новомосковську (офіційна назва – «Загальноосвітня школа №13 по вул. Спаська, м. Новомосковськ – будівництво») почали будувати в дев’яності, але так і не завершили. Країна переживала складний період, коли попередні державні інституції були зруйновані, а нові знаходились в стані безкінечних реформ. Містяни намагались вижити, заробити «копійку». Містоутворюючий Новомосковский трубний завод, який був у радянські часи одним з головних постачальників сталевих електрозварювальних труб різного діаметру та призначення, почав виробляти посуд. Робітники отримували замість зарплатні каструлі та їхали торгувати в країни СНД. Це був час, коли процвітав бандитизм, влада була наскрізь корумпованою. Тому коли припинили будівництво школи в Новомосковську, це сприймалося з розумінням: не до освіти, коли в країні відбувається таке.

Але була надія, що ситуація покращиться. Мешканці чекали, що до влади прийдуть порядні люди та на фоні економічних покращень добудують навчальний заклад. Але пуста конструкція школи №13 залишалася без змін, обросла травою.

Якщо враховувати будівельні норми, недобудований заклад необхідно було законсервувати для його подальшого збереження, огородити. Але цього не сталося – влада не піклувалась про збереження державного майна. Це було й при мері Літвіщенко, й при мері Рєзніку. Містяни кажуть, що будівельні матеріали розкрадалися, а будівлю школи перетворили на смітник. Вони власними силами прибирали сміття.

Відповідальних за те, що сталося зі школою, шукати не стали. Але ж відповідальні особи були, вони завжди є. Проте все списали на час, ну було – та й було. Куди подівались гроші, які виділялись на школу, чому будівництво не було законсервовано, чому дали можливість розкрадати будівельні матеріали? На ці питання не відповіли. І ніхто так і не поніс відповідальність.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Проте мешканці Кулебівки згадують, що знайшовся меценат. Він вирішив допомогти добудувати школу за власні кошти, привіз цемент, столярні вироби, м’яку покрівлю, навіть мер Літвіщенко підключився до справи. Але підключився не так, як потрібно: згодом матеріали зникли, й будівництво знов припинилось. Таке ось містичне місто Новомосковськ – тут все зникає: бюджетні кошти, будівельні матеріали, майно, але ніхто не знає, куди й чому. 

Школа стояла, проте гроші виділялись новомосковській владі навіть з державного бюджету на її будівництво. У «Постанові від 10 вересня 2008 р. N 810 «Про внесення змін до переліку об’єктів, що фінансуються в 2008 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток» є школа №13 м. Новомосковська.

А в 2008 році навіть був офіційний дозвіл на будівництво школи та проектування в ній басейну. Але знов «містика», «фокус-покус»: кошти зникли, про басейн навіть і не згадали.

Пройшли роки, у 2017 році в ЗМІ з’явилась оптимістична новина, що на будівництво школи виділили 80 млн грн. А начальник Управління ЖКГ та КБ Новомосковської міськради Сигида повідомив, що школу ось-ось добудують. А в 2018 році з відкритих джерел стало відомо, що Департамент капітального будівництва ДніпроОДА уклав договір на розробку проектно-кошторисної документації на будівництво школи №13 з приватним підприємством «Лідер-Проект». Загальна вартість розробки проекту становила майже 1,5 млн гривень.

Але ні школи, ні виконання обіцянок – нічого. А доля коштів наразі невідома.

Куди ж подівались гроші, які виділили на школу, вельмишановні можновладці?

А 16.11.2022 Новомосковська міськрада вирішила поставити в цьому питанні крапку та проголосувала за знесення недобудови. Депутати керувались експертним висновком технічного стану будівлі, який підготовив Логуш Юрій Олексійович, будівельний експерт. На йогу думку, об’єкт знаходиться в аварійному технічному стані.

На місці школи було вирішено створити «зону відпочинку».

Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Це викликало обурення в містян, вони з недовірою віднеслись до рішення міськради, побачили в цьому ще одну лазівку для розкрадання бюджетних коштів. З’явилася ініціативна група на захист школи, навіть було створено громадську організацію «Статус: маю право», яка зайнялася цим питанням. Активісти зібрали більше 1300 підписів за скасування рішення Новомосковської міськради. На думку містян, школу потрібно добудувати.

Але як бути з експертним висновком Логуша? Жителі Кулебівки звернулись до незалежних експертів. З’ясувалося, що будівля школи знаходиться в задовільному технічному стані, будівництво можна продовжувати.

Як пояснює юрист ГО «Статус: маю право» Кошель Віталій (пряма цитата):

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

«Експерти дніпропетровського осередку мають дуже високу кваліфікацію. Коли вони роздивлялись технічний висновок, зроблений Логушем, вони не просто були здивовані – вони зрозуміли, що він був зроблений навмисно з грубими помилками, зроблений таким, що не відповідає ні технічним нормам, ні нормативним актам, які є в будівельній галузі. Тому вони звернулись до поважного експерта та президента «Асоціації експертів будівельної галузі» Барзиловича, щоб він перевірив цього експерта (мова про Логуша, – ред.). Барзилович затребував від Логуша пояснення, ці пояснення були на багатьох листах, і коли ці пояснення були розібрані детальним аналізом дніпропетровськими експертами, жоден з пунктів (експертизи Логуша, – ред.) не був прийнятий».

«Війна» будівельних експертів навколо школи в Новомосковську

Юрій Логуш склав свій експертний висновок ще в 2016 році. У ньому він наполягає: об’єкт є аварійним. Рекомендує:

«Забезпечити постійний моніторинг за технічним станом і своєчасну евакуацію людей від зони можливої руйнації Об’єкту;

Виконати роботи з огородження прилеглої території з метою унеможливити потрапляння людей та тварин на аварійний Об’єкт;

Виконати роботи з тимчасового закріплення елементів стінового огородження, які нависають з площини фасадів і загрожують падінням з висоти;

Виконати реконструкцію водонесучих мереж на прилеглій території з метою запобігання техногенному потраплянню вологи під Об’єкт, виконати комплекс робіт з герметизації вводів та з гідроізоляції водопровідних та каналізаційних колодязів;

Виконати демонтаж аварійної будівлі в цілому, як такої, що не підлягає відновленню».

Але є й інша позиція: школа придатна для того, щоб її добудувати. Про це свідчать експертні висновки, які надали незалежні експерти, залучені містянами.

Так, ще в 2018 році експерт Ілюшечкін вказав, що стан будівлі школи №13 є задовільним, школу реально добудувати. І це вже було після висновку Логуша за 2016 рік. Тут або Логуш помиляється, або Ілюшечкін.

Але ще один експерт В. Біленький вже в 2023 році зазначає в своєму «Висновку за результатами попереднього візуального інженерно-технічного обстеження»:

«Продовження будівництва школи можливе і необхідне.

Для подальшого виконання робіт рекомендується виконати наступне:

– виконати детальне інструментальне обстеження несучих і огороджувальних конструкцій будівлі з визначенням параметрів всіх дефектів і наданням рекомендацій по відновленню пошкоджених конструкцій;

– виконати ремонт конструкцій категорії «З», згідно рекомендаціям «Звіту по інструментальному обстеженню незавершеної будівництвом будівлі КЗО СЗШ № 13», робочого проекту і діючих ДБН.

продовжити будівництво школи».

Біленький вказує:

«Конструкцій які відносяться до категорії технічного стану «аварійний» не знайдено».

У ВГО «Асоціація експертів будівельної галузі» експертний висновок Юрія Логуша піддали критиці. Між Логушем та представниками «Асоціації» розпочалося листування щодо недобудованої школи, «Асоціацію» в ній представили Олексій Коломоєць, який очолює її осередок у Дніпропетровській області, та президент організації Барзилович.

З позицією експертів ви можете детальніше ознайомитись, звернувшись до документів, які ми наводимо. Але якщо коротко: серед експертів не знайшлось єдиної думки щодо школи №13, експерт Логуш вказує на аварійність недобудови, а незалежні експерти критикують Логуша за неточність визначень та помилки.

Висновок експерта Логуша про школу №13 в Новомосковську (2016).

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Висновок експерта Ілюшечкіна (2018) та висновок експерта Біленького (2023).

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Пояснення експерта Логуша щодо свого експертного висновку.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Аналіз пояснення Логуша головую підрозділу «Асоціації експертів будівельної галузі» Коломоєць О.Л.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Президент «Асоціації експертів будівельної галузі» Барзилович: висновок про школу №13.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Запит ініціативної групи щодо ймовірної відсутності кваліфікації в Логуша, відповідь заступника мера Здреника.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Позиція міського голови Рєзніка та Новомосковської міської ради

Голова громадської організації «Статус: маю право» Антон Кочан звернувся до міського голови Рєзніка та Новомосковської міської ради щодо недопущення демонтажу незавершеного будівництва.

Мер Рєзнік відповів наступне:

1) Новомосковська міська рада прийняла рішення №814 «Про затвердження експертного висновку технічного стану будівлі по об’єкту: «Загальноосвітня школа №13 по вул. Спаська, м. Новомосковськ будівництво». Відповідно до даного рішення, а також враховуючи експертний висновок Логуша, необхідно провести демонтаж школи

2) Мер Рєзнік використовує таке формулювання:

«демонтаж шляхом організації архітектурного конкурсу з облаштування на його місці зони відпочинку та дозвілля громадян за рахунок залишкової вартості будівельних матеріалів».

Що це означає? Детально це пояснив Євген Семенюк, начальник Управління ЖКГ та КБ, який і запропонував знести школу №13 на позачерговій XXIІІ сесії Новомосковської міськради (цитата дослівна):

«Що пропонується цим рішенням? Ця недобудова зараз знаходиться в аварійному стані згідно висновку, зробленому експертами. Стіни, фундамент, перекриття – все вже в такому стані, в якому подальше будівництво цієї споруди неможливо. Майже за тридцять років від початку будівництва відбулося руйнування і бетону, і армуючих складових. Висновок експерта, що будівля є аварійною. Вона створює загрозу для мешканців міста. Наразі ми розуміємо, що за рахунок бюджету ми не в змозі провести будівництво школи, навіть якщо ми її розберем, щоб заново все построїть, з нових матеріалів, бюджет зараз цього не потягне.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Тому рекомендується зробити оцінку цих будівельних матеріалів, щоб їх оцінила комісія, розробити умови конкурсу і виставити умову, щоб інвестор, який запропонує найкращий варіант по благоустрою цієї території, мав змогу розібрати цю будівлю, забрати собі б/ушні будівельні матеріали і облаштувати на цій території, а там близько двох з половиною гектарів, зону відпочинку та дозвілля для громадян».

3) Мер Рєзнік вказує, що потреби в новій школі немає, на Кулебівці і без того є три заклади освіти, «наповненість не перевищує середній показник наповнюваності закладів освіти по місту».

Детальніше про обговорення в Новомосковській долі школи №13 дивіться на відео.

Голова ГО «Статус: маю право» Кочан детально пояснив позицію громадськості в зверненні до голови ІА ГО «Антикорупційна правозахисна рада» Олександра Снісара.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Окрім цього, заступник міського голови Тарас Здреник офіційно відповів громадськості, що кошти в бюджеті міста на добудову школи відсутні.

Позиція: мешканці Новомосковська проти того, що влада зносить школу

Містяни (це стосується в першу чергу тих, хто живе на Кулебівці) проти того, щоб зносили недобудовану школу.

По-перше, юрист ГО «Статус: маю право» Віталій Кошель наполягає, що необхідно було провести громадські обговорення щодо школи, але влада Новомосковська проігнорувала це. На його думку, приймати таке рішення без залучення громадськості, містян, не можна.

Представник ініціативної групи, яка виступає проти демонтажу школи, Антон Кочан направив скаргу на ім’я голови Новомосковської міськради Сергія Рєзніка.

В ній він вказує, що міськрада «веде свідому політику прийняття незаконних рішень щодо бюджетних, земельних, містобудівних та інших питань». Крім того, на думку Кочана, влада міста грубо порушує вимогу Закону України «Про доступ до публічної інформації», тому що громадськість належним чином не інформували про рішення знести школу.

Правозахисник Кошель говорить, що в результаті зустріч з мером все ж вдалося влаштувати, але повноцінними обговореннями це не назвати.

«На цій зустрічі меру Рєзніку, – вказує юрист, – були дуже різкі питання задані, на які він не зміг детально відповісти. Пообіцяв, що до предметного розбору цього питання демонтаж не проведуть. Але ми мало віримо обіцянкам мера, тому що він на жодне наше звернення не відповів так, як повинен був відповісти мер, який захищав би інтереси громадян, суспільства і держави».

Гімназія №13, Новомосковськ
Гімназія №14, Новомосковськ

По-друге, містяни вказують на те, що в районі, де проживає близько 23 тис, не вистачає місць в школах, й дітям доводиться їздити на громадському транспорті в центр міста, причому транспорт з Кулебівки «в місто» ходить погано. Вони вказують, що гімназія №13 була побудована ще в 1909 році, а №14 – у 1913. Якщо і зносити щось, так будівлі, яким вже більше ста років, а не конструкцію нової школи.

По-третє, жителі Кулебівки з недовірою відносяться до посадовців Новомосковської міськради. Вони вважають, що зносити школу вирішили з метою розкрадання будівельних матеріалів та, ймовірно, бюджетних коштів, хоча посадовці й запевняють, що з бюджету кошти не будуть виділятись. А на її місці побудують торгівельні павільйони. Вони переконані, що мер Рєзнік спланував поставити «своїх людей» займатися питанням школи, конкурс – лише формальність.

Юрист ГО «Статус: маю право» Віталій Кошель зазначає:

«Ми боремося, щоб зберегти школу, і коли будуть кошти в державі, у міському бюджеті, добудувати її та зробити гарний навчальний заклад. Міськрада каже, що місць достатньо в існуючих школах. Але я вам скажу: школи побудовані в 1909 та 1913 р., і одна тільки сучасна школа не може задовольнити потреби Кулебівки, де проживає 23 тисячі населення. Це зрозуміло всім. Але виконком не прислуховується до нашої позиції».

Мешканці переконані, що школу при нинішній владі добудувати не вийде. Але вони поставили за мету зберегти конструкцію школи, щоб у майбутньому втілити свою мрію, та в місті з’явилась нова школа. Сподіваються, що до влади прийдуть люди, які займуться цим питанням конструктивно, а також на допомогу західних фондів. Як каже один з мешканців:

«Я не для себе це хочу, в мене все є. І навіть не для дітей, вже для онуків. Ми тут жили, ми тут будемо жити, й хочемо мати сучасну школу. Побудувати її реально, було б бажання, не розкрадали б гроші».

А ось ще одна думка від містянина:

«Навіщо нам зона відпочинку, чи що вони там побудувати замість школи хочуть? У місті парк чудовий, річка, ліс, магазини є, навіщо нам ще магазини? Нам потрібна школа!»

Кримінальне провадження

Містяни, які виступили проти знесення школи, впевнені: експертний висновок Логуша є фальсифікацією, замовленням. Вони залучили інших будівельних експертів, які вказали на, ймовірно, свідомі помилки, що допустив Логуш.

ГО «Статус: маю право» звернулось з заявою до поліції, надавши відповідні документи. Відкрито кримінальне провадження №12021040350000128 від 30.01.23 за ст. 365-2 «Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги». Досудове розслідування триває.

Окрім цього, містяни звернулись до Новомосковського міськрайонного суду, щоб зберегти школу.

Зі свого боку Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» тримає питання на контролі.

Нагадуємо, раніше ми писали, що в Дніпропетровській міськраді посадовці вигадали, як не відповідати на звернення громадян.

  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти
  • Влада Новомосковська зносить школу: мешканці проти

Відеоматеріали ІА «Антикорупційна правозахисна рада»: мешканці проти того, що Новомосковська міськрада вирішила знести школу.

Публікація створена в рамках проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за зміст та висловлені погляди несе громадська організація «Антикорупційна правозахисна рада».


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.