У Кривому Розі судитимуть «смотрящего» на прізвисько Хіпак, справжнє ім’я – Олександр Овчаренко, є передбачуваний зв’язок з наркобізнесом
Очікується резонансна подія – у Кривому Розі Дніпропетровської області судитимуть “смотрящего” Овчаренка-Хіпака. Це не перший його судовий процес, але в минулому судді проявляли до Хіпака підозрілу поблажливість. Є вірогідність, що цього разу він не зможе вийти сухим з води. А поки що ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду від 24.02.2023 обрано запобіжний захід у вигляді тримання Овчаренко під вартою 60 діб. Йому повідомили про підозру в участі в злочинному угрупуванні.
Коротке досьє на «смотрящего» Овчаренка-Хіпака
Овчаренка-Хіпака у відкритих джерелах називають кримінальним авторитетом. Обіймає посаду «смотрящего» в Кривому Розі. «Смотрящий» повинен вирішувати конфліктні ситуації в кримінальному світі – при необхідності він буде домовлятись або тиснути, використовуючи свій авторитет. У формулюваннях співробітників правоохоронних органів роль «смотрящего» виражається так: «поширює злочинний вплив з метою вирішення конфліктів особистого та майнового характеру». (Раніше ми писали про ієрархію в кримінальному світі). А ось ще формулювань слідчих: «вплив суб’єктів кримінальної ієрархії на суспільні відносини». Ці професійні пояснення точно ілюструють, яку роль має «смотрящий» в кримінальному світі.
Ім’я Овчаренка пов’язане з наркоторгівлею в Дніпропетровській області і вимаганням. За матеріалами всеукраїнського видання “Сегодня“ він може бути причетний до загибелі колишнього мера Кривого Рогу Костянтина Павлова. Незалежні експерти обґрунтовували підозри, що це було вбивство, а не самогубство.
Залізні звинувачення з боку прокуратури, але «найгуманніший суд»
Ім’я Олександра Овчаренка-Хіпака неодноразово фігурувало в гучних кримінальних справах. Про те, що судитимуть «смотрящего» в Кривому Розі, можна було почути і раніше, це не перший випадок. Дніпропетровська обласна прокуратура відрізнилася масштабною роботою зі збору матеріалів щодо Хіпака, але, як зовсім не дивно, він завжди опинявся на волі. Здавалося б, слідство мало залізні докази, але «ні», судді вважали за краще цього не помічати, тому «смотрящий» щоразу опинявся на волі.
Так, восени 2020 року Хіпак нібито позичив 32 тисячі доларів США, після чого почав «кошмарити» боржника. Його звинуватили у вимаганні та поширенні злочинного впливу. 3-го грудня 2020 року Хіпака і його спільників затримали, але він провів під вартою всього десять днів. А 14 грудня судді Наталія Онушко та Олена Джерелейко відпустили «смотрящего» під особисте зобов’язання. Так нічим і не закінчилось.
Незабаром Овчаренка знову затримали правоохоронці. 5 серпня 2021 року його «накрили» в одному з барів Кривого Рогу. Також затримали його ймовірних спільників – Томенка на прізвисько Циган і громадянина Грузіїта РФ Кишмишяна. І якщо останніх взяли під варту, то у випадку з Овчеренком представники судової влади проявили «гуманність» й обмежилися нічним домашнім арештом.
За даними відкритих джерел, громадянка Майстренко Ольга звернулася до Хіпака з проханням домогтися повернення неіснуючого боргу. Вона нібито передала 10 000 доларів підприємцю. Надалі «смотрящий» задіяв Кишмишяна та Цигана, які почали переслідувати «боржника». Погрожуючи останньому насильством, ці особи нібито виставили йому рахунок на суму 30 тисяч доларів. 5 серпня 2021 року після того, як вимагачі отримали 85 тисяч гривень, «смотрящего» Кривого Рогу та його спільників затримали.
Судовий процес відбувся 22 березня 2023 року. Незважаючи на переконливі докази, зібрані Дніпропетровською обласною прокуратурою, Хіпака знову відпустили разом з Циганом і Кишмишяном. Рішення ухвалив суддя Саксаганського районного суду Кривого Рогу Олексій Євтушенко.
Хіпак та наркобізнес у Кривому Розі
Феномен Хіпака не обмежується лише вимаганням – Хіпак, як говориться у відкритих джерелах, також пов’язаний з наркобізнесом у Дніпропетровській області.
Кривий Ріг відомий своєю наркомафією. У ЗМІ є інформація, що райони міста поділили між собою злочинні угрупування з метою збуту наркотиків. Зазвичай вони співпрацюють один з одним, але виникають і конфлікти. «Смотрящий» відіграє важливу роль у вирішенні цих конфліктів. У відкритих джерелах вказано, що Хіпак підтримує стосунки з «Мамедовськими» – наркомафією, в якій нібито задіяні брати Раміз та Анар Мамедов. Передбачається, що криворізька наркомафія тісно пов’язана з наркоторгівлею не тільки в місті, а й по всій області, сліди її діяльності простежуються в Павлограді, Дніпрі, Жовтих Водах, П’ятихатках, Царичанці. З цього виходить, що Овчаренко – це нитка, якщо за неї потягнути, можна розпутати об’ємний клубок злочинності не тільки в Кривому Розі, не тільки в області, а й за її межами. Він є ключовою фігурою, через яку можна вийти на організовану злочинність. А також на правоохоронців та суддів, які є безпосередніми спільниками злочинців.
Чи співпрацюють судді з наркоторговцями?
Однак дещо з цього клубка спливало раніше. Громадська організація «Антикорупційна правозахисна Рада» вже писала про те, що правоохоронці координували наркотрафік у Павлограді. Активну участь в цьому брали начальник павлоградської поліції Павло Ярошкін та його заступник Роман Сириця. Також є інформація про можливий зв’язок наркоторговців із суддями. Зокрема, про суддю Індустріального суду Дніпра Тараса Логвиненка. Ми вже писали про його гучне рішення звільнити особу, яку підозрювали в торгівлі наркотиками в Павлограді. Ця ж особа з’являлася у справі про хабар начальнику поліції, щоб той не втручався в наркобізнес.
Все це викликає підозри щодо можливої співпраці деяких правоохоронців і суддів з наркомафією Кривого Рогу. Адже сліди її діяльності можна знайти в Павлограді. І саме Олександра Овчаренка помічають у контактах з можливими наркодилерами.
За що зараз взяли Хіпака?
Його затримання в лютому 2023 року пов’язане з Рамізом Мамедовим. Відкриті джерела кажуть, що Мамедов очолює злочинне угруповання. Воно нібито налічує півсотні людей та «спеціалізується» на наркотиках. Дніпропетровська обласна прокуратура в ході досудового розслідування з’ясувала, що Мамедов у березні 2021 року звернувся до Овчаренка з проханням врегулювати боргове питання. Мамедов мав пред’явлення до підприємця з Кременчука Полтавської області, особу якого встановити не вдалося. Свою роль в цій справі повинен був зіграти авторитет «смотрящего». Надалі Овчаренко неодноразово контактував з Євгеном Волошиним на прізвисько Жолудь, якого оголосили «смотрящим» у Кременчуці. (До речі, Волошин входить до бази даних «Миротворця». Його звинувачують в дестабілізації ситуації в Україні та деструктивному впливі на органи самоврядування.) Всі засоби, які підпадають під прийняте слідчими формулювання «поширення злочинного впливу, протиставлення нормам законності на противагу загальновизнаним моральним правилам існування в правовому суспільстві», пішли в справу – так Хипак намагався вирішити проблему Мамедова з Жолудем. Тепер Овчаренко обвинувачується за «солідною» статтею, а саме ч.2 ст.255 КК України «Створення, керівництво злочинним співтовариством або злочинною організацією, а також участь в ньому». Участь в злочинній організації карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Щоб притягнути Овчаренка до кримінальної відповідальності, Дніпропетровська обласна прокуратура провела серйозну роботу. Були отримані докази причетності до злочинної діяльності не тільки його, а й багатьох інших відомих у кримінальному світі осіб.
Отже, у Кривому Розі судитимуть «смотрящего». Але чи не станеться так, що достатньо переконливі матеріали слідства будуть проігноровані суддею, та Овчаренко-Хіпак знову опиниться на волі?
Нагадуємо, що відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено законом і встановлено обвинувальним вироком суду.
Раніше ми писали, що Генпрокуратуру зацікавили доходи заступника керівника Офісу Президента України Андрія Смирнова.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.