Компанія без суттєвої історії, яка здавала в Кривому Розі авто міськраді в оренду, раптово перемогла в «дорожніх» тендерах на сотні мільйонів.
У Дубинських забирає хліб компанія без імені: про конфлікт із «братами-бізнесменами» та мільярдні прибутки ТОВ «Вайт».
ТОВ «Вайт» засноване в 2010 році Євгеном Білим – родичем Олексія Білого, ексзаступника Віктора Януковича, який також був директором маріупольської «Азовсталі», що входила до металургійної імперії Ахметова.
Компанією певний час керував Ігор Ратінов, який потім подався в політику та двічі очолював виконком Довгинцівської райради, балотуючись в 2015 від Блока Петра Порошенка, а в 2020 році – від Блока Вілкула «Українська перспектива». Бенефіціарами компанії також є Олександр Кожушний та його родичі. ТОВ «Вайт» укорінилося в політичних та економічних мережах Кривого Рогу, а Олексій Білий пов’язаний з родиною Вілкулів.
Компанія досить непогано почувало себе в місті та районі, але зірок з неба не хапала: то там мільйон дадуть, то там три. Ні, сайт у них пафосний: «велика історія» і тисячі кілометрів доріг.
Але реальність показує, що офіційно вони перебивалися не настільки масштабними замовленнями. Теж мільйонери, але не кити. ТОВ «Вайт» регулярно отримувало тендери в місті, зокрема на ремонт будівель, пошкоджених внаслідок обстрілів.
Суттєвим джерелом законних доходів було надання в оренду Криворізькій міській раді транспортних засобів. Усі ці тендери сумнівні і можуть мати корупційну складову, але все ж таки мова не йшла про сотні мільйонів.
Проте останнім часом справи ТОВ «Вайт» пішли вгору, і воно стало значно нарощувати оберти, «освоївши» за 2024 рік 151 млн бюджету.
А за останні півроку компанії взагалі виділили гроші на так зване утримання доріг. Так вона отримала замовлень за бюджет приблизно на 250 мільйонів гривень, навіть потіснивши братів Дубинських.
Так у чому може приховуватися секрет успіху?
«Утримувати» дороги за бюджет буде ТОВ «Вайт»: брати Дубинські, дайте дорогу!
Згідно аналітичній системі YouControl ТОВ «Вайт» перемогло в наступних тендерах:
Дата угоди | Тендер | Замовник | Вартість |
25.11.2024 | Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Дніпропетровській області UA-2024-10-28-014289-a | Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації | 88 605 590 |
04.03.2025 | Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Дніпропетровській області UA-2025-02-11-014876-a | Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації | 119 500 000 |
20.03.2025 | Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С040534 /Н-11/ – Червоні Поди – Садове Дніпропетровської області (окремими ділянками) UA-2025-03-03-008008-a | Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації | 25 432 359 |
Антикорупційна правозахисна рада писала про корупційну складову замовлень на так зване утримання доріг. Ремонтні роботи проводяться без чіткого зазначення місця виконання. Їхня вартість встановлюється довільно, без перевірки реальних цін на матеріали, що сприяє завищенню витрат. Тендери оформлюються як «послуги», а не ремонт, що дозволяє уникати спеціального контролю. Кошториси виникають шляхом фантазії: наприклад, зазначають сотні мільйонів на ремонт «якихось» ділянок доріг, але яких саме – ніхто не знає. Контракти часто отримують «свої» компанії без доказів їхньої компетентності, а умови тендерів прописуються так, щоб усунути конкурентів.
Термін «утримання» є розмитим, що дає змогу вказувати будь-які ціни. Фактично, цифри підлаштовують під потрібну суму для «освоєння». Звіти також оформлюються з фантазії: зазначається, що «десь» відремонтували дороги, використали певну кількість матеріалів тощо: «стоп’ятсотмільйонівтисяч ямок заштопали».
Зазвичай «утриманням» доріг займаються в Дніпропетровській області фірми братів Дубинських. Проте їх потіснили, навіть був конфлікт.
Мова йде ось про цей тендер майже на 160 млн грн. До кінця 2024 року підрядник мав усунути вибоїни, встановити знаки, огорожі, розмітку, обрізати гілки та прибрати дерева.
Як писали «Свої», у тендері змагалися дві фірми: ТОВ «Вайт» (139 млн грн) і ТОВ «УБФ Інвестбуд» із Кам’янського (152 млн грн). На аукціоні ТОВ «Вайт» перемогло з пропозицією 126 млн грн.
ТОВ «УБФ Інвестбуд» оскаржило результат в Антимонопольному комітеті, заявивши, що ТОВ «Вайт» не надало документів на автогідропідіймач. АМКУ скасував перемогу компанії.
Вона у відповідь подала скаргу, звинувативши Департамент в ігноруванні порушень ТОВ «УБФ Інвестбуд». Зокрема говорилося, що асфальтний завод останньої розташований в Новомосковську (тепер Самар) – за 180–240 км від ділянок ремонту, що суперечить нормам (максимум 150 км).
За даними YouControl, ТОВ «УБФ Інвестбуд» належить Богдану Кормі. Фірма планувала використовувати лабораторію ТОВ «АБ Моноліт», пов’язану з братами Дубинськими через Олену Чухно та Ксенію Шипуліну. Олена Чухно, ймовірно, пов’язана з Павлом Чухном, співвласником ТОВ «Будінвест Інжиніринг». Ксенія Шипуліна є співзасновницею ГО, пов’язаної з Дубинськими.
У результаті тендер, який викликав конфлікт, скасували, але потім ТОВ «Вайт» все одно отримало своє.
ТОВ «Вайт»: схема з відмиванням грошей?
Ось так: ТОВ «Вайт» «зробило» братів Дубинських. Але як це вийшло в незначної компанії, яка здебільшого здавала авто Криворізькій міськраді в оренду?
І дійсно, до ТОВ «Вайт» питань багато, ось головне з них: як вийшло, що загальні доходи непримітної компанії в 2023 році становили 1,4 млрд грн (!!!), а в 2024 – майже 1,3 млрд грн?
Зрозуміло, що не тільки бюджет є джерелом доходів, але скільки машин треба здати в оренду, щоб у твоїй фірмі крутилося майже півтора мільярди гривень на рік?
Невже справа в незаконних фінансових махінаціях?
З’ясувалося, що це можливо: є кримінальне провадження №72023000410000063, яке в 2025 році розглядається в рамках справи №761/39007/24 в Київському апеляційному суді, стосується серйозних економічних злочинів, пов’язаних із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та ухиленням від сплати податків.
Особливу увагу в цій справі приділяють ТОВ «Вайт».
Кримінальне провадження розпочато 6 грудня 2023 року Бюро економічної безпеки України. Воно стосується діяльності службових осіб ТОВ «Хім-Трейд ЮА», ТОВ «ВДМ-Ресурс», ТОВ «Вайт» та інших невстановлених осіб, які протягом 2022–2023 років могли здійснювати фіктивні фінансово-господарські операції з ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання АЗОТ».
За даними слідства, ТОВ «Вайт» разом з іншими підприємствами причетне до створення фіктивних первинних бухгалтерських документів (договори, акти, рахунки-фактури, податкові накладні), які використовувалися для штучного формування витрат та податкового кредиту з ПДВ.
Це дозволило ТОВ «ВДМ-Ресурс» ухилитися від сплати податків на суму 48,54 млн грн, що є частиною загальних збитків у розмірі 291,24 млн грн. Крім того, встановлено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання АЗОТ» зупинило виробництво, а залишки продукції були вивезені, що може свідчити про приховування слідів злочину.
Кримінальне провадження триває, і воно може прояснити, звідки всередині ТОВ «Вайт» крутяться мільярди.
І чи не пов’язана участь в цій схемі з отриманням «жирнючих» тендерів на так зване утримання доріг, які є вотчиною братів Дубинських?
Зв’язки з особами, які володіють настільки великими грошима та ресурсами, а також участь в їхніх темних справах могли стати запорукою успіху.
А за старою «традицією» державні замовники зазвичай віддають перевагу не чесним бізнесменам без кримінального шлейфа, а фірмам, які є «своїми» і мають зв’язки. З якими зручно «мутіть».
Але це все лише припущення, і нагадуємо, що згідно Конституції особа вважається невинуватою, доки її вину не доведуть в суді.
Проте щось нам підказує, що треба чекати нових перемог компанії «Вайт» в закупівлях на сотні мільйонів. Слідкуємо!
Нагадуємо, раніше ми писали, що в дитячій лікарні №6 Дніпра могли розкрадати кошти на ремонтах укриття.
_____________________
Читай нас далі
Події в Дніпрі та Дніпропетровській області.
Журналістські розслідування: корупція, кримінал, розкрадання бюджету, рейдерство (захоплення землі та нерухомості), фіктивні тендери та порушення законодавства про публічні закупівлі.
Статті: аналітика, аналіз законодавства, поради громадянам, посібники для юридичного захисту.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.