ТОВ «Комерційний центр «Лібертон» попри кримінальні провадження та відверті махінації з тендерами продовжує бути улюбленцем Департаменту капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної (військової) адміністрації.
На об’єктах ТОВ «КЦ «Лібертон» фіксувались та фіксуються чисельні порушення, невже розкрадання бюджетів на ремонтах?
Аудитори та правоохоронці неодноразово викривали корупційні схеми. Але ніхто не притягне до справедливої відповідальності «своїх» людей як для Дніпропетровської ОДА, так і для влади Дніпра, бо це наші реалії «гуманних» судів та корумпованих органів.
Якщо й крали, то крали на дітях – зазвичай ТОВ «КЦ «Лібертон» займалося ремонтами дитячих садків, шкіл у Дніпропетровській області. Також фірмі віддають медичні заклади.
Проте в 2024 році Дніпропетровська обласна прокуратура приймає участь в судових процесах відносно невиконання ТОВ «КЦ «Лібертон» своїх зобов’язань та махінацій з тендерами, також відомо про кримінальне провадження – невже розкрадання на ремонтах? Особливу увагу звертають на сумнівні ремонти в Софіївці, де ТОВ «КЦ «Лібертон» віддали навчальні заклади, та в Криворізькому районі.
ТОВ «КЦ «Лібертон» уже фігурувало в наших матеріалах – ми писали про висновки незалежних аудиторів відносно сумнівних фірм, з якими Департамент капітального будівництва Дніпропетровської ОДА має справу. Причому «Лібертон» входить до списку улюбленців разом із ТОВ «Рубікон-Моноліт», ТОВ «СК «Стройінвест», ПАТ АВП «Содружество» та іншими. Так, згідно аналітичній системі YouControl, у 2018, 2019 роках вони отримали замовлень за бюджет майже на 300 млн грн, у 2021 – на 175 млн, у 2023 – на 120 млн, у першій половині 2024 – на 52 млн.
Незалежні аудитори відносно «улюблених» фірм зазначили:
– неправдиві відомості в документах під час участі в тендерних конкурсах,
– фіктивні конкурси з метою просування свого кандидата,
– розкрадання бюджетних коштів під час будівельних та ремонтних робіт,
– неправдиві відомості в актах виконаних робіт,
– підробка документів,
– завищення вартості матеріалів та робіт,
– схеми ухилення від податків, відмивання грошей.
Попри це «свої» люди продовжують отримувати тендери на мільярдні суми від Департаменту капітального будівництва Дніпропетровської ОДА, а також від місцевих влад, зокрема в Дніпрі та Кривому Розі.
Зазвичай діяльність «улюблених» фірм пов’язана з іменами Гуфмана, братів Дубинських та інших відомих «кращих людей області». Кінцевим беніфіціаром ТОВ «КЦ «Лібертон» є БУРІК СЕРГІЙ ГРИГОРОВИЧ, родич Буріка Олексія Сергійовича. У 2010-2013 роках Бурік Олексій працював у департаменті ЖКГ та будівництва Дніпропетровської ОДА, де згодом став директором. Після Євромайдану він був заступником голови облдержадміністрації, а головою в той час був олігарх Ігор Коломойський. Потім Бурік став позаштатним радником міського голови Дніпра Бориса Філатова з питань капітального будівництва. Повідомляють про його зв’язки з Вілкулами, наприклад, у Кривому Розі фірма «Нова медіа» (посилання на досьє в YouControl), до якої причетний Сергій Бурік, займається рекламою, навіть поліція замовила її послуги. Офіційно рекламним агентством керує ЖАБОТИНСЬКА НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА. Як пишуть «Свої. Кривий Ріг», родина Жаботинських давно співпрацює з родиною Вілкулів – забезпечує їхню медійну та рекламну підтримку за допомогою рекламно-інформаційної агенції ArtStyle. Також серед керівників ArtStyle значився Віталій Єнін – засновник Миколаївського осередку партії Блоку Вілкула «Українська перспектива». У приміщенні ArtStyle базується ТОВ «ТРК Медіа-система», інша назва – «Радіо ГородФМ». Компанія контролює в Кривому Розі не тільки медійне поле, а і ринок зовнішньої реклами. В її власності мережа білбордів.
Жаботинські мають також спільний бізнес-проєкт із чинним депутатом Дніпровської облради від Блоку Вілкула «Українська перспектива» Ярославом Гівелем. Він є власником новинного ресурсу ТОВ «Інформаційне агентство «Кривбас Он-лайн» krnews.ua. Про корупційну складову тендерів на ЗМІ – фактичне фінансування з бюджетних коштів інформаційних та рекламних агентств, які займаються піаром Вілкулів – ми писали.
Ось так – усі з усіма пов’язані.
Завдяки нашим посадовцям, зокрема директору Департаменту гуманітарної політики Ксенії Сушко, ми знаємо, що ремонтувати школи, дитячі садки вигідно. Вигідно для посадовців. Відносно Сушко навіть було доведено: розкрадали на ремонтах. Проте затягнули кримінальне провадження, вийшли строки давності, через що його закрили.
Так і з ТОВ «КЦ «Лібертон»: йому стали віддавати на розтерзання навчальні заклади області. А також лікарні та адміністративні будівлі. Про це, наприклад, була низка матеріалів в «Лицах» – про «Лібертон» вони писали ще в 2016 році.
Це, наприклад, школи в с. Красіно, с. Глеюватка, м. Апостолове, селище Девладове (лікарня), с. Шевченківське, (Криворізький район), с.Карпівка (Широківський район), дитячий садок «Сонечко» в с. Голубівка, садок в с. Попасне (Новомосковський район), об’єкти в м. Перещепине (НВК «Родина»), у населених пунктах Миколаївка, Софіївка, Юр’ївка, у Кривому Розі та Дніпрі.
Причому ТОВ «КЦ «Лібертон» встигло побувати в скандалах, відносно його діяльності були кримінальні провадження, отже, маємо розкрадання на ремонтах? Так, нещодавно фірма фігурувала в матеріалах «Антикорупційного Придніпров’я» – мова йшла про сумнівні махінації на будівництві групового будинку «Затишок» у селі Вакулове, і не тільки про це. Навіть випустили репортаж – «Не будуй, як КЦ «Лібертон».
«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» звернулось до документів, щоб більше дізнатись про діяльність сумнівного ТОВ «КЦ «Лібертон». А як там із виконанням замовлень, які вони отримали як «свої» люди, а також із криміналом?
ТОВ «КЦ «Лібертон»: розкрадання на ремонтах? Кримінальні провадження
Є такий анекдот: мужик надумав бокс дивитись, визначать чемпіона світу. Купив пива, риби, сів перед телевізором у передчутті чудового вечора. Відкрив пляшку, з насолодою зробив ковток, і тут бац – через тридцять секунд нокаут. Розчарований, мужик зависнув із відкритим ротом перед екраном. Невже все? А дружина, що сиділа поруч, помітила: «Тепер ти розумієш, як я почуваюся в ліжку».
Ось так і з кримінальними провадженнями: збуджують, збуджують, вивалюють одразу ж докази, і логічно, що посадять, але бац – невинуваті, працюйте далі. Нокаут, тільки не злочинців, а відповідальних осіб, які вирішили за «котлету» їм «підіграти». Не сподівайтесь на справедливість, на відповідний результат – це ж реалії, тут тільки збудились, і все, кінець, у них у кишені щось з’явилось, а в нас, громадян – розчарування.
Відносно ТОВ «КЦ «Лібертон» і були, і є кримінальні провадження. Ми дослідили документи (в першу чергу переглянули судовий реєстр), отримали інформацію про результати досудових розслідувань. Так, нікого не посадили, але вже сама інформація, яку отримало слідство, цікава і має значення: можливо, колись в Україні почнуть реально боротись з корупцією та притягнуть порушників до відповідальності. Можна ж помріяти?
Завідомо недостовірні відомості в акті про виконані роботи КБ-2
У 2016 році відбувалось досудове розслідування, кримінальне провадження № 12016040350001488. Усе, як ми любимо – стаття 191 КК, тобто банальне розкрадання бюджету, майна.
Перещепинська міська рада в особі голови уклала з ТОВ «Комерційний Центр «Лібертон» договір № 28/10 на виконання робіт з капітального ремонту покрівлі житлового будинку.
Склали акт виконаних робіт за формою КБ-2В із внесенням завідомо недостовірних відомостей щодо стяжки, гроші, за даними слідства, попилили. Так було прямо вказано в документах, цитуємо:
«Посадові особи Перещепинської міської ради та ТОВ «Комерційний Центр «Лібертон» своїми діями здійснили розкрадання бюджетних грошових коштів».
ТОВ «КЦ «Лібертон», розкрадання на ремонтах? Нікого ж не посадили, це означає, що ні, яке ще розкрадання?
Дискримінація учасників на користь ТОВ «Комерційний Центр «Лібертон», недостовірні відомості в документах для участі в тендерному конкурсі
Є матеріали кримінального провадження №12018040230000861 від 25.04.2018 за статтею 366 КК «Службове підроблення».
До поліції Кривого Рогу надійшла заява директора ПП «Строймонтажналадка» за фактом надання посадовими особами ТОВ «Комерційний центр «Лібертон» недостовірної інформації про кваліфікацію та наявність працівників для участі в закупівлі за тендером: «Капітальний ремонт опорної КЗ «Карпівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» (вул. Молодіжна, 52)». Замовником був Департамент капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Директор ПП «Строймонтажналадка» заявив, що приймав участь в конкурсі разом із ТОВ «КЦ «Лібертон». Його підприємство визнали переможцем, проте пізніше в Департаменті передумали, усе переробили та оголосили переможцем «Лібертон». Була підготовлена скарга до Антимонопольного комітету України, виявили невідповідності в документах, наданих «Лібертоном» для участі, також недостовірні відомості, підробку документів, наприклад, відносно необхідної матеріальної бази для здійснення замовлення.
Чим завершилось? ТОВ «КЦ «Лібертон» продовжило займатись об’єктом.
Антимонопольній комітет відповів: питання підробки документів не входить до його повноважень, тому вони не можуть розглядати безпосередньо його. Цим займаються правоохоронні органи.
А вони що?
А то.
Одним словом, ТОВ «КЦ «Лібертон» молодці, нехай в с.і Карпівка працюють. А ще в 2019 році для них зробили на той же об’єкт новий тендер. Вони «свої» люди для Департаменту капітального будівництва Дніпропетровської ОДА. ТОВ «КЦ «Лібертон», розкрадання на ремонтах? Ні, ви що! Це чесні люди, з якими просто приємно співпрацювати.
Ухилення від податків, відмивання грошей
Буває ж таке: ось не розкрадали на ремонтах бюджетні кошти, не розкрадали на тендерах сотні мільйонів, але чомусь потрапили в скандал із ухиленням від податків та схемою легалізації «бабла».
Є кримінальне провадження №32018041660000046 від 28.09.2018.
Досудове розслідування встановило, що службові особи ТОВ «Комерційний Центр «Лібертон» для зменшення податкових зобов`язань підприємства, створили фіктивні фірми, щоб переганяти «бабло».
Що стверджувало слідство?
Учасниками злочинної групи було створено та продовжують створюватися підконтрольні підприємства, зокрема ті, що мають ознаки фіктивності або зареєстровані на «фунтів». Ці фірми мають банківські рахунки. Використовуючи їх, члени злочинної групи щоденно отримують готівкові кошти, які передають представникам реального сектору економіки. Для прикриття незаконної діяльності формуються та реєструються видаткові та податкові накладні з відображення оборудок, тобто до офіційних документів вносяться завідомо неправдиві данні про нібито проведенні фінансово-господарські операції. Тим самим створюються документи-«прикриття», що в подальшому приводить до штучного завищення податкового кредиту та валових витрат. Мета – ухилення від податків.
Які фірмочки приймали участь в схемі безпосередньо? ТОВ «Сігма-КР» (ЄДРПОУ 38658550, м. Кривий Ріг), ТОВ «Сінгл Дом Трейд» (ЄДРПОУ 41545838, м. Київ), ТОВ «СК Трейд Інвест» (ЄДРПОУ 41068882, м. Київ), ТОВ «Пінакор» (ЄДРПОУ 41651581, м. Київ), ТОВ «Міцний Бетон» (ЄДРПОУ 38104988, м. Київ), ТОВ «Бандлес Трейд» (ЄДРПОУ 41161957, м. Київ), ТОВ «ДТ Прогресів Груп» (ЄДРПОУ 41250072, м. Київ), ТОВ «Оріон Строй» (код 40001565, м. Київ).
Також у період 2017-2019 р. на території м. Кривий Ріг та інших міст Дніпропетровської області наші герої додатково створили або придбали фірмочки з метою прикриття незаконної діяльності. Реквізити та банківські рахунки цих фірмочок використовувались для надання послуг реальному сектору економіки, щоб зафіксувати документально безтоварні операції та мінімізувати податкові зобов`язання. Ось список юридичних осіб, які прийняли участь в схемі: ТОВ «Ін-Том» (ЄДРПОУ 40857502), ПОГ «Гермес ХООВОІ СОУІ» (ЄДРПОУ 40736983), ПП «Мега-Інтерфрут» (ЄДРПОУ 41408160), ТОВ «Фермерське об’єднання «Левада» (ЄДРПОУ 41389949), ТОВ «Візерпун» (ЄДРПОУ 41797455), ТОВ «Десікант Траст» (ЄДРПОУ 42246973), ТОВ «Гремфіс» (ЄДРПОУ 42226538), ТОВ «Смоукед-Груп» (ЄДРПОУ 42388528), ТОВ «Агрус Сіті Лайн» (ЄДРПОУ 42038005), ТОВ «Компанія «Вест Поінт» (ЄДРПОУ 42521692), ТОВ «Будівельна компанія «Вест Білд» (ЄДРПОУ 42332035), ТОВ «Віп-Сервіс-ЛТД» (ЄДРПОУ 41634971), ТОВ «Будвенпласт» (ЄДРПОУ 42581272), ТОВ «Меінторгбрукбілд» (ЄДРПОУ 42340769), ТОВ «Оптторг-Альянс» (ЄДРПОУ 42580648), ТОВ «Профіарт» (ЄДРПОУ 40001633), ТОВ «Грандторг КР» (ЄДРПОУ 42675191), ТОВ «Смайледміт» (ЄДРПОУ 41982898), ТОВ «Смартбуд Груп» (ЄДРПОУ 41080370), ТОВ «Торговий дім «Білдрок» (ЄДРПОУ 42330436), ТОВ «Укрліт Сервіс» (ЄДРПОУ 42631095), ТОВ «Комплексна Фірма «Технобудпостач» (ЄДРПОУ 42339308), ТОВ «Товер Трейд» (ЄДРПОУ 42067937), ТОВ «Продакшн Смартбуд» (ЄДРПОУ 41990704), ТОВ «Флай НК» (ЄДРПОУ 41410520), ТОВ «Торгова Компанія «Фенікс-Вест» (ЄДРПОУ 42596548), ТОВ «Трейдвайт» (ЄДРПОУ 42679234), ТОВ «Гранд Іновейшн» (ЄДРПОУ 41349095), ТОВ «Віарон Трейд» (ЄДРПОУ 42388816).
Це кримінальне провадження, як ви правильно розумієте, не дало результатів. Напевно, виявилось, що фіктивні фірми, через які виводили кошти, зовсім не фіктивні, а «фунти» – порядні люди та справжні хазяїни.
Класичне розкрадання на ремонтах, або Багатостраждальні школи Софіївки
Бідолашне селище Софіївка (для жителей, не для керівництва з Департаменту капітального будівництва ОДА) було принесене в жертву: «КЦ «Лібертон» розвернуло там свою діяльність з ремонту навчальних закладів. Так, стадіон вони будували, будували за десятки мільйонів із 2018 року, і в цій історії ще не поставили крапку. Про все це детальніше ми розповімо далі, а зараз – кримінальне провадження, ТОВ «КЦ «Лібертон», невже розкрадання на ремонтах шкіл?
Є кримінальне провадження №42020040000000432 від 26.06.2020. Тягнеться воно вже чотири роки, мляво вовтузяться слідчі.
У 2020 року відкрили провадження, а влітку 2023 року попросили продовжити строки досудового розслідування.
Що ж вони там розслідують, наші великі шерлоки холмси, наші детективи, що їм бракує три роки? А все банально: розкрадання коштів на ремонті школи в селищі Софіївка.
Причому вже встановили, цитуємо: «Посадові особи ТОВ «Комерційний центр «Лібертон» зловживаючи свої службовим становищем – всупереч інтересам служби під час виконання ремонтних робіт комунального закладу за бюджетні кошти, у порушення проектної документації використовували будівельні матеріали низької якості, відповідно низької ринкової собівартості, здійснюючи таким чином привласнення бюджетних коштів».
Там і інші подробиці спливли, але суть ви зрозуміли.
Так от, розкрадали на ремонтах, що ж не так, чому треба продовжувати досудове розслідування, чому ж його роками треба тягнути? А виявилось просте: призначили судово-товарознавчу експертизу, але так і не можуть її провести роками. А вже після неї, говорить слідчий, треба буде призначати будівельно-технічну експертизу, яку, як ми можем припустити, також будуть проводити роками. У 2024 призначили, у 2028 привезли на об’єкт експертів, у 2046 вони все ж таки провели експертизу.
Але всі вже вмерли, завіса.
Софіївка: стадіон, так стадіон!
У 2020 році «Лица» писали про стадіон у Софіївці, реконструювати який віддали ТОВ «КЦ «Лібертон» (проєкт «Реконструкція комплексу Софіївської районної дитячо-юнацької спортивної школи по вул. Карпенка, 15, в смт Софіївка Софіївського району Дніпропетровської області»). Стаття називалась: «Ні обіцянок, ні пробачень». У січні 2022 року вийшла нова стаття, в якій констатували факт: стадіоном займаються з 2018 року, але фактично нічого не зроблено. Тоді виділили на нього майже 25 млн. Але потім договір розірвали, щоб згодом підписати новий – вже на 63 236 790,08 грн. Усе, як ми любимо, усе за програмою, яку народ назвав «Великим крадівництвом». Але то народ, він же неосвічений, а ми, люди освічені, знаємо, що насправді це «Велике будівництво», славетне та невідворотне.
2024 рік, історія зі стадіоном досі триває.
А було там так. Стадіон робили. Ну як робили, думали робити. Навіть пафосними відео закидали інтернет – ось, «велике будівництво» стадіону, славетне та невідворотне. Стадіон, так стадіон!
Але в 2024 році в Господарському суді Дніпропетровської області розглядають справу стадіону № 904/575/24. Відповідне рішення прийняли 28.05.2024 р.
А що ж не так із багатостраждальним стадіоном Софіївки? ТОВ «КЦ «Лібертон», невже розкрадання на ремонтах?
Заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури звернувся з позовом. Коротше, стадіон повинні були реконструювати та закінчити в строки, гроші взяли, але реконструкцією не займались. Як «свої» люди, ТОВ «КЦ «Лібертон» відправилось до Департаменту капітального будівництва, щоб укласти додаткову угоду, мовляв, тепер стадіон вам не в цьому році зробимо, а колись там у майбутньому. І в Департаменті замість того, щоб влаштувати скандал, пішли «своїм» назустріч, бо то ж «свої».
Але в прокуратурі вирішили, що це грубе порушення законодавства про публічні закупівлі: зміни внесені до істотних умов договору, з грошима раздрай – не за регламентом використовують.
Прокурор вимагав визнати недійсною додаткову угоду та стягнути з ТОВ «КЦ «Лібертон» за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання інфляційні втрати – 2 241 401,84 грн, три відсотки річних – 498 500,73 грн, пеню – 4 704 073,74 грн, що разом становить 7 443 976,31 грн.
Позов задовільнили, але частково. Додаткову угоду визнали недійсною, але суттєво зменшили суму штрафу.
Виявилось, що стадіон у Софіївці – не єдиний об’єкт, з яким така історія: гроші взяли, роботи не виконали, а потім додатковими угодами продовжують їхні строки. Серед них, наприклад, наступні проєкти:
– «Будівництво малого групового будинку за адресою: Дніпропетровська область, Софіївський район, с. Вакулове, вул. Каштанова, 30 (ДК 021:2015:45300000-0 Будівельно-монтажні роботи)»;
– «Нове будівництво малого групового будинку за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Довгинцівський район, вул. Володимирівська, між буд. 61 та 65».
Попри цю яскраву історію, ТОВ «КЦ «Лібертон» продовжує отримувати замовлення від Департаменту капітального будівництва ОДА, розкрадання на ремонтах – то й нехай, нічого ж не доведено, значить, невинуваті. А що доведено, то не доказ. Особа вважається винною лише після відповідного рішення суду. А як вважають в суді, так і ми вважаємо: невинуваті.
А кримінальні провадження – це все весела гра. Щоб не розслаблялись.
Бажаємо ТОВ «КЦ «Лібертон» продовжувати ремонтувати школи та дитячі садки, бо діти – це наше майбутнє.
Нагадуємо, раніше ми писали про незаконні мафи в Дніпрі.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.