Про рейдерство, свавілля посадовців Дніпровської міської ради: імена та факти
Публікація створена в рамках проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за зміст та висловлені погляди несе громадська організація «Антикорупційна правозахисна рада».
Стихійний ринок на Інженерній в Дніпрі – у нього давня кримінальна історія. А що ж маємо на теперішній день?
Стихійна торгівля, незаконні МАФи існували вже давно на вул. Інженерній, але скандал виник лише в 2016 році.
Що являв стихійний ринок на Інженерній на той час:
– самовільно зайняті земельні ділянки;
– незаконні торгівельні споруди – таких об’єктів нараховувалось більше 50;
– відомості стосовно розроблення документації із землеустрою та відповідні погодження на здійснення будівельних робіт відсутні;
– відсутні відповідні рішення місцевої влади, які б давали право на користування земельною ділянкою (оренду), забудову;
– незаконне підключення до електромережі;
– порушення норм безпеки;
– відповідні податки місто не отримує.
Про стихійний ринок на Інженерній ми писали ще в 2016 році, саме тоді розпочалася його, так би мовити, офіційна кримінальна історія – за нашими матеріалами прокуратура відкрила кримінальне провадження 42016042640000037.
18.08.2016 прокуратура звернулась до міського голови Бориса Філатова, щоб він здійснив демонтаж незаконних будівель.
Половину з них знесли вночі, а половину залишили. Це міський голова Філатов пояснив так: «Вони є доказами в кримінальному провадженні».
Коли після часткового демонтажу стихійного ринку на Інженерній Руслана Мороза, який займав посаду начальника управління торгівлі Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету, спитали, чи не повернуться незаконні МАФи на свої місця, він відповів:
«Як ви можете судити по Новокримській, жодного кіоску не з’явилося, те ж саме на Боброва. Ті кіоски, яких не торкнулася процедура демонтажу, проводять реконструкцію, вони перетворяться на реальні кіоски, а не торгові намети».
Але з’ясувалося, що звільняти вулицю від незаконних МАФів та палаток ніхто не збирався насправді.
Тут не відкриваєш Америку: стихійний ринок на Інженерній був годівницею посадовців. Знищити таку годівницю? Навіщо?
На прес-конференції в Забебі тоді ще директор КП «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ДМР Олександр Каховський заявив: на нелегальному ринку з підприємців збирали гроші, але не на користь міського бюджету.
«З підприємців бралося щонайменше 250 грн за м2. З огляду на те, що там понад 900 м2, це близько 300 тис грн на місяць, — сказав Олександр Каховський. — Хтось спробував обдурити місто, щоб ще трохи зберегти засоби наживи. З підприємців ще збирали по 70 тис грн на реконструкцію. У місті не повинно бути місць, де існує напівробовласницький устрій».
Саме тому (годівниця ж!) почався конфлікт між можновладцями за стихійний ринок у Дніпрі. Можна припустити, що частковий демонтаж був своєрідним сигналом для «господар».
Стихійний ринок на Інженерній: кримінальна історія та боротьба за нього
У 2017 році портал «ЗОВ» опублікував статтю: «Хто вкрав міську вулицю?»
У статті йдеться про конфлікт, який виник між головою профспілки підприємців Вадимом Горром та міським головою Філатовим. Горр – це брат депутата Дніпровської міськради Михайла Гороховського.
Це той самий Гороховський від блоку Петра Порошенка, який вже потрапляв у поле зору наших журналістів. Так, він виступив посередником у поверненні грошей (мільйон у валюті), які привласнив кримінальний авторитет Філіпов (Філіпок). (Окрім цього, ще ми писали, що Гороховський планує збудувати незаконний торгівельний павільйон у зеленій зоні.)
Але повернемось до Горра.
Є відео, де Горр розповідає, що частковий демонтаж стихійного ринку та незаконних МАФів на Інженерній – це, по-перше, «війна», яку мер оголосив малому бізнесу, по-друге, «наїзд» на брата Горра – Михайла Гороховського:
«Хочу розповісти декілька моментів, що відбувається в місті на сьогоднішній день, чому це відбувається. З 2013 року я голова профспілки підприємців. У нас займаються різним бізнесом, переважно це бізнес легальний. Немає ні «наливайок», жодного нелегального бізнесу.
Це переважно товари народного споживання, продукти харчування тощо.
Що сталося? У мене є брат, Горохівський Михайло, депутат міської ради від партії «Солідарність». Він потрапив у немилість до пана Філатова, і з цієї причини було сказано: «Я мер міста, я робитиму так і так, якщо ви не в моїй коаліції, якщо не голосуватимете, як я скажу, ви, як підприємці, не маєте жодного відношення до політики в цьому місті».
На думку Горра, «мер вирішив зламати депутата через його родину, через мене та тих, хто в профспілці, в якій я є головою».
Відомим став випадок, коли Горр намагався зустрітись з Філатовим особисто, але його буквально винесли з міськради. Він про цей випадок говорить так: «Потім я прийшов до міськради поспілкуватись з мером Філатовим. Коли мені сказали, що його немає, я сказав, що зачекаю. У приймальні не було стільців, я сів на підлогу, не ліг, а сів. Після чого прийшли з муніципальної гвардії та жорстко вигнали мене, винесли з міської ради. Філатов собі дуже лестить. Ніхто в нього не валявся під кабінетом на килимку. Ми відстоюємо свої права».
Далі в сюжеті підводять до того, що частковий демонтаж незаконних будівель, ринку на Інженерній – помста мера Бориса Філатова, наїзд на малий бізнес.
Отже, частковий демонтаж відбувся, Горра та Гороховського виштовхнули з бізнесу на Інженерній.
Але бізнес нікуди не дівся.
Що це було: влада недогледіла, не довела до кінця демонтаж, або ж рейдерське захоплення?
Виявилось, що ринком та МАФами стало тепер керувати ТОВ «ЮВІЛЕН».
Але вдалося домовитись ФОП Горр, стосунки з мером були частково налагоджені: крім вищезгаданих договорів з фірмою «ЮВІЛЕН» було укладено й інші договори на виділення об’єктів благоустрою міста в районі вул. Інженерна, наприклад: договір № 1863 ТЗ від 24/05/17, договором виділено 6 м2. на пр. Б.Хмельницького, 119 – ФОП Горр Вадиму Семеновичу; договір № 1864 ТЗ від 24/05/17, договором виділено 15 м2 на пр. Б. Хмельницького, 113 – ФОП Горр Вадиму Семеновичу; дозвіл на укладання договорів із ФОП Горр В.С. на встановлення кіосків за адресами: пр. Б. Хмельницького, 113, пр. Б. Хмельницького, 119, вул. Кольська, 9а, пл. Вокзальна 2, пр. Героїв, 3, пр. Калнишевського 1а, вул. Малиновського, 34.
Чому так? Можливо, усе ж таки «прогнувся малий бізнес», «який поза політикою», про що запевняв Горр? Нагадуємо, Гороховський до цих самих пір залишається депутатом Дніпровської міської ради. А ще він – секретар Комісії міської ради з питань промисловості, підприємництва та торгівлі VII скликання, не остання людина.
Але повернемось до ТОВ «ЮВІЛЕН». Це товариство було створене в 2016 році. І одразу ж історія успіху: отримайте начебто демонтований ринок.
Засновники – «ноунейми», люди без імені. Але за ними стоять серйозні персони, самі здогадуйтесь, хто.
Не будемо зупинятись на подробицях справи, а перейдемо до наших днів. В ІА «Антикорупційна правозахисна рада» звернули увагу на те, що місцева влада, яка тоді була безжалісною (начебто) до незаконного стихійного ринку та МАФів, тепер абсолютно лояльна та покриває його.
Не вірите? Далі – документи.
Розслідування ІА «Антикорупційна правозахисна рада»: стихійний ринок на Інженерній, кримінальна історія
Встановлено, що між ТОВ «Ювілен» та КП «Дніпровські активи» Дніпровської міської ради укладено 51 договір про використання об’єктів благоустрою міста не за функціональним призначенням на Інженерній.
Тобі нібито дали розмістити палатку, але бац: з’явилися МАФи. Торгівля пішла!
Так, відповідно до договору № 2-6534 від 01.06.2022 року ТОВ «Ювілен» надало в оренду нежитлове приміщення площею 17 м2 за адресою м. Дніпро, вул. Б. Хмельницького, 119, ФОП. Для торгівлі.
При цьому торгівельні павільйони виросли як гриби, а ТОВ «Ювілен» подає завідомо неправдиві відомості КП «Дніпровські активи». Проте в КП «Дніпровській активи», яке очолює пані Гугніна, на це свідомо не реагують: не бачимо, все добре.
Щоб влаштувати ринок, звести законні торгові павільйони, треба згідно закони дотримуватись певних правил, у тому числі правил безпеки, зібрати відповідні документи тощо. Але в Дніпрі це все можна проігнорувати: давайте скажемо, що вам виділили землю для об’єкту благоустрою. А там уже будуйте що завгодно. І нічого, що в разі пожежі, наприклад, вогонь може перекинутись на житлові будівлі. І нічого, що… там багато «нічого», а внаслідок: порушення земельного законодавства, незаконні будівлі, які несуть потенційну небезпеку, корупція та свавілля.
А тепер ЯК «КИДАЮТЬ» ЧЕСНИХ ПІДПРИЄМЦІВ ЗА ЦІЄЮ КОРУПЦІЙНОЮ СХЕМОЮ? Умовно бюджет міста отримує за оренду 100 грн/м2. Але на ринку, який збудовано за корупційною схемою, беруть умовних 1000 грн/м2. Потік грошей йде поза бюджету. А чесні підприємці вимушені бути в «податковому» рабстві. Замість того, щоб чесним підприємцям платити нормальні гроші в бюджет, з них деруть три шкури «господарі» ринку.
А хочеш відкрити свій МАФ? Працювати чесно? А чи дадуть тобі це зробити можновладці? Ось і приходиться йти торгувати на такі незаконні ринки…
Гугніна рапортує: провели дві перевірки, але жодних порушень не виявлено!
Але що ми маємо:
– неналежне ставлення співробітниками КП «Дніпровські активи» до своїх функціональних обов’язків;
– порушення ТОВ «Ювілен» земельного законодавства, незаконні забудови;
– порушення норм безпеки, внаслідок чого є загроза життю та здоров’ю людей;
– недоотримання Дніпровською міською радою грошових коштів;
– використання об’єктів благоустрою не за функціональним призначенням.
А що кажуть компетентні служби?
Пані Ратич, яка очолює Управління державного архітектурно-будівельного контролю, відхрестилась. Що, незаконне будівництво? Не чула, перевірку не проводила. Ось така проста відповідь: ми не проводили перевірку. А чи буде вона? Навряд чи.
Дмитро Мовшин із Департаменту по роботі з активами спочатку просто відповів: ми нічого про це не знаємо, як перевіримо, тоді (можливо) надамо відповідь.
Слово утримав (не дарма ж його 17 разів суд визнав винним, коли він відмовився нам відповідати), відповідь надав, в ній зазначено: «Відповідно до інформації, наданої Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, договори оренди комунального нерухомого майна з ТОВ «Ювілен» по вул. Інженерна не укладалися».
Тобто фактично підтвердив: оренда відсутня, земельна ділянка захоплена, робіть з цією інформацією що хочете, тільки відстаньте.
А тепер про важливе – про правила безпеки, у тому числі пожежної. У Державній службі з надзвичайних ситуацій прямо вказали: «У 2022 році і по теперішній час заходи державного нагляду (контролю) суб’єкта господарювання ТОВ «Ювілен» не здійснювались».
А ось що відповідає Головне Управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області: «Планові (позапланові) перевірки здійснення господарської діяльності ТОВ «Ювілен» не торгівельних об’єктах за адресою вул. Інженерна не здійснювались».
А що нам каже Головне управління Держгеокадастру: «Заходи державного нагляду (контролю) стосовно ТОВ «Ювілен» із питання законності використання земельних ділянок по вул. Інженерній не проводилися, у зв’язку з чим матеріали перевірки не складалися, тому надати інформацію з вказаного питання не вбачається можливим».
Отже, маємо незаконну забудову – МАФи, ринок. Порушення норм безпеки. Захоплення землі. Недбайливе, якщо м’яко сказати, ставлення до своїх обов’язків посадовців.
ХОЧЕМО ЗВЕРНУТИ УВАГУ: МИ НЕ ПРОТИ ЧЕСНИХ ПІДПРИЄМЦІВ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ ЧЕСНУ ТОРГІВЛЮ. МИ ПРОТИ ТОГО, ЩО ВОНИ СТАЮТЬ ЗАРУЧНИКАМИ «РОЗБОРОК» МІЖ ПОЛІТИКАМИ ТА БІЗНЕСМЕНАМИ, МІЖ КОРУПЦІОНЕРАМИ. А ТАКОЖ ЗАРУЧНИКАМИ КОРУПЦІЙНИХ СХЕМ.
Але, як кажуть: маємо що маємо.
Ми вирішили звернутись до суду з позовом, наші вимоги:
– вжити заходи, спрямовані на усунення порушень зі сторони ТОВ «Ювілен», притягнення посадових осіб останнього до відповідальності;
– розірвати договори про використання об’єктів благоустрою міста не за функціональним призначенням із ТОВ «Ювілен» у зв’язку з порушенням умов договору;
– перевірити стан відновлення об’єкту благоустрою користувачем ТОВ «Ювілен».
Сподіваємось на законне вирішення проблеми. Стихійний ринок на Інженерній: кримінальна історія повинна завершитись.
Нагадуємо, раніше ми писали про державні заклади для дітей з особливостями розвитку та корупцію.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.