У колишньому Новомосковську прямо поряд із будівлею міської ради (район так званого ЦУМу) розміщені торгівельні павільйони з ознаками самочинного будівництва.
«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» продовжує інформувати про незаконні мафи в місті Самар, і «Майстерня ковбас» тут не просто орендарі.
Нагадуємо, що було в попередніх «серіях».
У найкращих місцях (біля літака в центрі, біля ЦУМа та Самарівської міської ради, біля ринку, де є ще поряд історична церква) з’явилися торгівельні павільйони, які, як вважають в прокуратурі, порушують українське законодавство та будівельні норми та мають ознаки незаконних.
При цьому в Новомосковській міській раді на це не просто закривають очі, а, можна припустити, усіма способами цьому сприяють. Є інформація, що згоду на ці павільйони надав особисто мер, і пов’язані вони з депутатами, які висловили до нього лояльність, та іншими лояльними впливовими людьми. При цьому на інші незаконні будівлі мер тут же реагує – приклад з автомийкою ми описали. Про це можна прочитати в першій нашій статті цього «серіалу» «Мер Рєзнік та мафи депутатів».
Ні, нам можуть сказати: та мер тут ні до чого. Але давайте відверто:
– людина, яка за неправомірну вигоду (хабар) зараз у прицілі правоохоронних органів, відносно цього йде судовий процес (намагалися… продати школу, але багато грошей захотіли);
– людина, яка до цього фігурувала в гучному скандалі та кримінальній справі про розкрадання державної субвенції на ремонт будівель в місті Дніпро, коли очолювала там один із департаментів;
– людина, яка знімається в роликах про існування самочинних будівель підприємців (тобто таких, що, напевно, поставлені без її згоди),
могла раптово не помічати справжні ряди мафів майже під вікнами Новомосковської міської ради, про які навіть поліція та прокуратура інформувала, що вони порушують законодавство?
Думається, що така людина на посаді міського голови зразу ж кинулася б вести непримириму боротьбу з незаконним будівництвом.
Якби ці мафи опинилися тут без її «благословення».
У наступній статті ми виклали інформацію про торгівельні павільйони на Сучкова 34, 36 – це шикарне місце в самому центрі. Тут на мафи «благословили» громадянина Олійника В.А., в якого родичкою раптово виявилася депутатка Самарівської міської ради від ОПЗЖ Олійник Т.О.
Олійник В.А. раптово з’явився і в справі з незаконними мафами біля ТЦ «Караван» у Дніпрі, про що ми також писали.
Але є ще «благословенні» особи, які отримали злачні місця:
– Єдаменко В.М., депутат від ОПЗЖ, секретар Постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального, дорожнього господарства та питань енергоефективності.
– Мішина Т.В., ймовірно, пов’язана з депутаткою Тетяною Решетняк, яка опинилася в центрі скандалу про заволодіння квартирами незахищених верств населення (людей похилого віку, інвалідів) та людей із залежністю (алкоголіків, наркоманів) через терцентр, який очолює.
Про них найближчим часом вийдуть матеріали.
А в сьогоднішній «серії» ви дізнаєтесь ще про одного «благословенного» улюбленця Самарівської міської ради – Валерія Сапожнікова.
Згідно аналітичній системі YouControl він є директором ТОВ «Прем’єр» – це відома м’ясна фабрика.
Нещодавно ми опублікували статтю, як інший керівник підприємства був засуджений за злочин. Річ у тім, що вони продавали ковбасу військовій частині з підробленими документами про якість, а коли про це дізналися, то намагалися зам’яти справу, запропонувавши хабар. На хабарі нашого фігуранта (тут є щось спільне з мером Рєзніком, не знаходите?) й пов’язали.
І ось на вулиці Гетьманській, 16 (АТБ, ЦУМ) в місті Самар з’явилися незаконні мафи, зокрема «Майстерня ковбас» (брендовий магазин фабрики «Прем’єр»), і причетним до цього є саме Валерій Сапожніков, «благословенний» обранець міської ради. Сама ж міська рада поруч, адреса: вулиця Гетьманська, 14.
До речі, у випадку з Олійником та мафами на Сучкова, суд, за нашою інформацією, усе ж таки визнав їх незаконними, проте там ще все не завершилося. Суди також відбуваються й навколо павільйонів на Гетьманській, 16, і їх може чекати той же результат, що й з Олійником, якщо раптово не проявлять «гуманність» судді. Бо судді за «ковбасу» можуть стати справжніми «гуманістами».
Проте навіть попри судове рішення ми сумніваємося, що мафи знесуть. Це ж не сталося з кафе «Султан», воно працює, бо також, напевно, має «благословення» мера. А в самій міськраді відповіли, що не будуть зносити його, бо «немає на це грошей в бюджеті».
Але ми як останні романтики продовжуємо вірити, що цього разу все ж таки в Новомосковську буде за законом… Незаконні мафи і «Майстерня ковбас» у місті Самар все ж таки знесуть?
А тепер – про суд навколо них: лише конкретика, нічого зайвого, стисло і доступно.
Так що там не так з мафами, на які ретельно закриває очі Самарівська міська рада?
Новомосковська окружна прокуратура Дніпропетровської області подала позови (один розглядають в рамках адміністративного судочинства, другий – у рамках господарського) в інтересах держави та територіальної громади міста Самар (Новомосковськ).
Позови стосуються визнання протиправною бездіяльності місцевих органів влади та скасування паспортів прив’язки тимчасових споруд, розміщених у районі будинку №16 на вулиці Гетьманській.
У справах фігурують Самарівська (Новомосковська) міська рада, її виконавчий комітет, управління по роботі з активами, а також фізична особа-підприємець Валерій Сапожніков і комунальне підприємство «Новомосковськміськтранс».
Обставини
Конфлікт виник через розміщення тимчасових споруд (ТС) для підприємницької діяльності, які, за даними прокуратури, встановлені з порушенням законодавства.
У грудні 2021 року ФОП Валерій Сапожніков звернувся до Новомосковської міської ради із заявами про розміщення ТС у районі вул. Гетьманська, 16.
У поданих документах він вказав, що кожна споруда матиме площу до 30 кв. м, однак, як стверджує прокуратура, підприємець приховав, що насправді йдеться про суцільний комплекс споруд загальною площею понад 30 кв. м, розташований в межах «червоних ліній» міста, поблизу проїзної частини та пішохідних переходів.
У 2022 році виконавчий комітет міської ради та управління по роботі з активами видали два паспорти прив’язки ТС: №123 від 18 лютого 2022 року та №127 від 1 квітня 2022 року, строком дії до 2027 року. Проте ці рішення, за твердженням прокуратури, ухвалені з порушенням низки нормативних актів, зокрема:
- Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
- Закону України «Про автомобільні дороги»;
- Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг (постанова КМУ №198 від 30.03.1994);
- Порядку розміщення тимчасових споруд (наказ Мінрегіону №244 від 21.10.2011);
- Державних будівельних норм (ДБН) та стандартів (ДСТУ).
Патрульна поліція Дніпропетровської області в 2022–2023 роках неодноразово повідомляла міську раду про порушення, зокрема через загрозу безпеці дорожнього руху, однак жодних заходів для їх усунення вжито не було.
Порушення та загрози
Згідно з висновками судової будівельно-технічної експертизи від 29 вересня 2023 року тимчасові споруди розташовані ближче, ніж це дозволено нормами:
- до проїзної частини (1,7 м та 5,2 м замість 10 м);
- до перехресть і пішохідних переходів (28,2–34,9 м замість 50 м);
- до житлових будинків (9 м замість 10 м).
Таке розміщення порушує протипожежні, санітарні та дорожні норми, створюючи загрозу безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів споруд.
Крім того, прокуратура зазначає, що Сапожніков не має прав на земельну ділянку комунальної власності, а договори з КП «Новомосковськміськтранс» про тимчасове використання об’єктів благоустрою не є законною підставою для розміщення ТС.
Бездіяльність місцевої влади
У суді прокуратура наголосила на тривалій бездіяльності Самарівської міської ради, її виконкому та управління по роботі з активами. Незважаючи на численні звернення патрульної поліції та самої прокуратури (листи від серпня та жовтня 2024 року), органи влади не вжили заходів для скасування паспортів прив’язки чи демонтажу споруд. Така бездіяльність, на думку позивача, суперечить інтересам територіальної громади та держави, адже земля є комунальною власністю, а її використання має відповідати законодавству.
Незаконні мафи і «Майстерня ковбас» у місті Самар: в адміністративному суді навіть не стали розглядати справу
В адміністративному суді прокуратура просила визнати протиправною бездіяльність Самарівської міської ради, а також скасувати паспорти прив’язки ТС №123 від 18 лютого 2022 року та №127 від 1 квітня 2022 року.
Але в адміністративному суді прокурору відмовили, мовляв, не його це справа, не повинен він втручатися. Нехай міська рада сама розбирається. А якщо міська рада не хоче розбиратися в ймовірному правопорушення, то зробити нічого не можна.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що прокурор не обґрунтував належним чином наявність виключних обставин, які б надавали йому право звертатися від імені держави, та що захист інтересів держави у таких випадках має здійснювати відповідний суб’єкт владних повноважень, а не прокуратура.
У наступних інстанціях – те ж саме.
Ось і наслідки «великих» реформ, які так активно під виглядом «європеїзації» проштовхували в Україні різні активісти. Мовляв, заберіть в прокуратури функцію нагляду, бо «пережиток «совка».
Щоб ви розуміли глибину проблеми: у нас вийшли матеріали про безлад навколо захисних споруд та укриттів. Прокуратура фіксувала, що ті установи, які повинні були привести укриття в належний стан, цього не робили. І таких випадків бездіяльності й до цих пір безліч. Але коли прокурор звертався до адміністративного суду, щоб той змусив конкретну організації виконати свої обов’язки та зайнятися укриттям, там відповідали, що це не ваша парафія: ну, так, стан, може, й неналежний в захисних споруд, але ти хто? Прокурор? Іди звідси, не твоя справа!
Так і з позовом до адміністративного суду щодо незаконних мафів. Цей позов є прикладом того, як прокуратура втручається в захист публічних інтересів, коли місцеві органи влади не виконують свої обов’язки (а від себе добавимо: не просто не виконують, але й нерідко сприяють правопорушенням, – ред.). Справа має важливе значення для громади Новомосковська, адже йдеться про безпеку громадян, законність використання комунальної власності та дотримання містобудівних норм. Але адміністративні суди взяли за практику вказувати прокурору на двері в подібних випадках.
Але прокурор зайшов з іншого боку – також позов було подано до Господарського суду Дніпропетровської області. І тут дійсно є всі шанси, що ймовірні незаконні мафи, зокрема, «Майстерня ковбас» в місті Самар будуть згодом визнані такими та знесені.
Господарський суд
У позові прокурора були наступні вимоги:
- Визнати недійсними два договори про надання в тимчасове користування об’єктів благоустрою, укладені 1 січня 2024 року між КП «Новомосковськміськтранс» та ФОП Сапожніковим В.Б. Ці договори стосуються використання тротуарного покриття загальною площею 30 кв. м. кожна, розташованого на вул. Гетьманській, 16 в м. Самар (Новомосковськ), для продажу ковбасних, м’ясних та продовольчих товарів.
- Зобов’язати ФОП Сапожнікова В.Б. повернути Самарівській міській раді зазначені об’єкти благоустрою шляхом демонтажу тимчасових споруд.
- Стягнути судові витрати з відповідачів.
Чітко й аргументовано. Земельна ділянка не надана в оренду, а наданий тротуар «для продажу ковбаси». І тут із порушенням законодавства та будівельних норм з’явилися незаконні мафи та «Майстерня ковбас», а мерія міста Самар, під вікнами якої це відбулося, не реагує.
Позовна заява була подана 4 листопада 2024 року, і її розгляд доручено судді Дупляку С.А.
Цей судовий процес поки що не має результатів, але ми уважно слідкуємо за ним. Сподіваємося на справедливий суд і на те, що хоча б під час Великого посту, який зараз триває, ті, хто причетний до процесу та може виявити слабкість до «котлет» та «ковбаси» в грошовому еквіваленті, утримаються.
Слідкуємо!
Нагадуємо, раніше ми писали про вирок директору ковбасної фабрики «Прем’єр» за підробку документів про якість продукції та пропонування неправомірної вигоди посадовцю – офіцеру.
АПР-новини
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.