Навколо «Белюхової могили» виник скандал

Курган «Белюхова могила» привернув увагу громадськості – розкопки викликали обурення місцевих жителів, протест представників влади, але чи винні археологи? Вони вказують, що розкопки є необхідністю, тому що Підгородненська міська громада не зберегла курган та довела його до «аварійного» стану.

Хто прав, а хто винен у цій ситуації?

У цьому вирішили розібратись в Інформаційному агентстві «Антикорупційна правозахисна рада».

Курган «Белюхова могила»: сторони конфлікту

Навколо кургану «Белюхова могила» ходить багато легенд. На думку одних дослідників, йому приблизно чотири тисячі років. Але з ними не погоджуються інші дослідники, які стверджують, що неможливо встановити, коли точно з’явився курган. Також є позиція, що справжня «Белюхова могила» знаходиться північніше, а цю назву курган отримав помилково. Не дивлячись на суперечки навколо кургану, безумовним є те, що він відноситься до культурної спадщини України.

Дніпровська археологічна експедиція розпочала розкопки в 2023 році. У сюжеті «Дніпровської Панорами» про курган начальник експедиції Дмитро Тесленко наголосив, що всі необхідні документи, у тому числі Дозвіл від Міністерства культури України та Кваліфікаційний документ, були отримані та передані місцевій владі. Тобто все відповідає закону

Але проти розкопок виступили деякі представники громадськості, серед яких директор Підгородненського історико-краєзнавчого музею імені Олекси Коваля Лариса Омельченко. Місцеві жителі вважають, що археологи руйнують історичну пам’ятку під виглядом розкопок. Також вони побоюються, що знайдені цінності будуть вивезені з міста.

Невдоволення розкопками виказала інспектор відділу культури Підгородненської міської ради Оксана Козакова. Напевно, для проформи. Вона дорікнула, що археологи розпочали розкопки раніше, ніж це було вказано в Дозволі від Міністерства культури, та взагалі не донесли до відома Підгородненської міськради про заплановані роботи. Але хочеться спитати, де була міська влада до цього конфлікту, чи займалась вона курганами та історичною спадщиною раніше?

Позиція громадськості

Хвилювання місцевих жителів не є безпідставними. 

По-перше, вони сприймають кургани як невід’ємну частину історії міста, як власну історію

По-друге, вони звикли, що місцева влада ставиться до історичної спадщини байдуже, взагалі не займається охороною історичних пам’яток. Тому хвилюються, що з подачі посадовців зруйнують один з найвідоміших пам’ятників краю

А тут з’являються археологи «з великою землі», розворушують курган, при цьому зацікавлену громадськість міста не допускають до роботи, моніторингу, з нею відсутні контакти, якісь пояснення, є лише одне: «Не заважайте, покиньте територію розкопок». 

Хвилювання місцевих жителів не є безпідставними. За прикладом не потрібно йти далеко. Раніше ми писали про сумнівне будівництво на стародавньому кургані в Новоолександрівці. До речі, на перший погляд все було законно, але тільки на перший. Саме тому для вирішення подібних проблем треба залучати громадськість, потрібен моніторинг. 

  • Підгородненська міська громада не зберегла курган
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган?
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган

А що археологи?

У археологів своя позиція. Вони стверджують, що, навпаки, рятують «Белюхову могилу», а дослідження, розкопка кургану була необхідністю.

«Зараз проводимо рятівні розкопки, – пояснює Дмитро Тесленко в інтерв’ю журналісту Андрію Нікітіну. – Але після того, як ми почали вигрібати звідси сміття, ми зрозуміли, що це не стільки рятівні розкопки, скільки аварійні. Пам’ятка знаходиться в аварійному стані. Єдиний спосіб її врятувати – це її дослідити».

Але чому  «Белюхова могила» опинилась в аварійному, як висловився начальник Дніпровської археологічної експедиції Тесленко, стані? Хто за законодавством є відповідальним за збереження таких історичних пам’яток?

Підгородненська міська громада не зберегла курган?

В Україні в 2014 році розпочався процес децентралізації, згідно з яким територіальні громади отримали певні права та обов’язки. Тобто відповідальною за охорону кургану, який знаходиться в Підгородному, є Підгородненська територіальна громада. Але за довгі роки влада не приймала участі в його збереженні, курган став смітником та опинився в аварійному стані. 

Підгородненська міська громада не зберегла курган
Підгородненська міська громада не зберегла курган
Підгородненська міська громада не зберегла курган
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган

Лідія Голубчик, яка очолює Дніпропетровський обласний центр з охорони історико-культурних цінностей, зазначає: 

«Будь яка пам’ятка є надбанням держави, але вона належить певній територіальній громаді. І саме ця громада є користувачем цієї пам’ятки. Вона може її залучати до різних програм, туристичних, наприклад, екскурсії довідкові… Тобто громада піклується про пам’ятку. І тут громада повинна пам’ятку взяти на баланс, скласти охоронний договір на цю пам’ятку, де буде прописана вся складова, і що входить саме в охорону цієї пам’ятки, які види діяльності можливо здійснювати, які неможливо. Крім того, скласти облікову документацію на цю пам’ятку, постійно проводити моніторинг цієї пам’ятки і складати акти стану її збереженості. Оце завдання територіальної громади, вони виписані в законі».

В Інформаційному агентстві «Антикорупційна правозахисна рада» зацікавились, яким чином Підгородненська міська рада розпоряджається землею, де розташований курган. Офіційно він знаходиться за адресою: місто Підгородне, вулиця Дачна, 22. Нас зацікавило, чи мають підставу побоювання місцевих жителів, що землю, де знаходиться курган, віддали під готель. На офіційних запит журналістів АПР у громаді відповіли, що розпорядження щодо передачі землі в оренду за вказаною адресою не приймалось. 

А на ще один запит АПР про стан «Белюхової могили» заступник міського голови Підгородного Віталій Слуцький взагалі відповів, що курган знаходиться поза межами міста Підгородне.

Тобто заступник міського голови Підгородного Слуцький відповів: земля, що знаходиться за адресою місто Підгородне, вулиця Дачна, 22, не входить до міста Підгородне. Тому всі питання не до нас, вмиваємо руки, розбирайтесь самі з вашим курганом. 

Підгородненська міська громада не зберегла курган

Курган не мій, я просто розмістив «пред’яву», або Я не я, і хата не моя

У Дозволі на проведення археологічних розвідок, розкопок, а також досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, водою вказана адреса: Дніпропетровська область, місто Підгородне, вул. Дачна, 22. Але влада міста Підгородне стверджує, що така адреса не відноситься до м. Підгородне. Тоді чому інспектор з питань культури, молоді та спорту Підгородненської міської ради виступила з протестами щодо розкопок? Вона давала коментарі телевізійним каналам та журналістам. Але якщо міськрада не має до цього відношення, навіщо вона відправляє з нотою протесту свого інсперктора? 

І якщо Підгородненська міська рада не має жодного відношення до «Белюхової могили», то чому тимчасово виконуючий обов’язки міського голови Роман Кучма на запит «Антикорупційної правозахисної ради» надсилає документи про дозвіл на розкопки? Якщо курган не знаходиться у відомстві міськради, то чому тоді вона має в розпорядженні документи про «Белюхову могилу» та надає їх громадській організації? І це після попередньої відповіді, в якій вказує, що курган до них не відноситься! 

Не дивлячись на те, що Підгородненська міська рада відмежовується від кургану, який розміщено за адресою м. Підгородне, вул. Дачна, 22, слід зазначити, що головую міськради є Андрій Горб. І він же очолює Підгородненську територіальну громаду, до відомства якої саме належить «Белюхова могила».

Отже, виходить, що коли владі Підгородного вигідне втручання в справи археологів, вони відправляють свого представника, який «махає шашкою». А коли її намагаються притягнути до відповіді, чому курган опинився в аварійному стані, влада каже: міськрада не має до цього відношення, адреса місто Підгородне, вул. Дачна, 22 знаходиться поза містом Підгородне.

Можливо, влада Підгородного хоче уникнути відповідальності за незбереження «Белюхової могили»? 

Суцільна шизофренія у владі Підгородного

Хочемо звернути увагу на те, який безлад відбувається в Підгородненській громаді, у тому числі й в питанні культурно-історичної спадщини, курганів. Спочатку журналістам відповіді посадовців Підгородного здавалися хитрістю, спробою ухилитись від відповідальності. Але потім склалося почуття, що у владі відбувається суцільна шизофренія

На запити «Антикорупційної правозахисної ради» було отримано три різні офіційні відповіді, які суперечать одна одній. 

Перша відповідь – від заступника міського голови Слуцького. Він вказує, що земля, яка знаходиться за адресою місто Підгородне, вулиця Дачна, 22, не входить до міста Підгородне. Нагадуємо, саме там розташований курган. Я не я, і хата не моя, відстаньте з курганом, ми до нього не маємо відношення. 

Потім надходить відповідь від тимчасово виконуючого обовязки міського голови Романа Кучми – він присилає Дозвіл на розкопки та Кваліфікаційний документ, які отримав від археологів. Так може все ж таки відношення до кургану влада Підгородного має?

  • Підгородненська міська громада не зберегла курган?
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган?
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган?
  • Підгородненська міська громада не зберегла курган?

А трохи пізніше в Інформаційному агентстві АПР отримують копії Акта візуального обстеження території пам’ятки від 27 березня 2023 року і Акта огляду пам’ятки та її території від 14 квітня 2023 року. Головою комісії є Олег Кудлай, заступник міського голови. В Акті від 14 квітня вказується:

«Комісією виявлено часткове руйнування кургану шляхом розкопування та зняття верхнього шару дерну без погоджувальних документів представниками Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАН України».

Тобто тимчасово виконуючий обов’язки міського голови Роман Кучма спочатку надає нам погоджувальні документи, а потім його заступник складає Акт, в якому вказує, що документів немає. І не тільки його заступник, але ціла комісія, в яку входять високопосадовці міста. А були вони взагалі на кургані чи просто підписали бумажку, яку помічник накидав у текстовому редакторі лівою ногою? А копії Актів аналогічно підписує Роман Кучма, як це розуміти? Однією рукою підписую, іншою – заперечую?  

Що це, роздвоєння особистості в т.в.о.? Суцільна шизофренія в апараті влади Підгородного, де підписуються документи, що суперечать один одному? 

Так хто винен?

В даному випадку відповідальність за те, що курган фактично було перетворено на смітник, несе саме голова Підгородненської територіальної громади, мер Андрій Горб та інші посадовці, серед яких начальник відділу культури Віталій Моргун. До речі, раніше ми писали про ймовірну участь в корупції Горба та розкраданні бюджетних коштів. Нагадуємо, тоді йшла мова про те, що керівництво мерії Підгородного та посадові особи ТОВ «Проектно-будівельна компанія Енергопростір» могли вступити в змову з метою привласнення бюджетних коштів

Але при цьому міський голова Андрій Горб отримує колосальні гроші з бюджету, його зарплатня з преміями вище за зарплатню голови Києва Кличка. Причому премії виписуються з самого початку року, коли робота ще не зроблена. Так, за 2021 рік він отримав більше одного мільйону. При цьому жителі міста відмічають його погану роботу, і навіть була створена петиція про зменшення премій Горбу. У ній було вказано наступне (правопис зберігається): 

«Мають місце недоліки в роботі Горба Андрія Івановича на посаді міського голови за 2021 р., це: постійне користування соцмережами в робочий час, зневажливе ставлення до громадян, яке проявляється в образливих висловах на їх адресу, розвал комунального підприємства КП ЕТС міста Підгородне, популізм, факти порушення права громадян на участь в місцевому самоврядуванні, невиконання зобов’язань щодо відновлення мосту через р. Кільчень та ін. За всі ці «послуги» міський голова за 2021 рік отримав загалом біля мільйона гривень. Для підвищення показників діяльності Андрія Горба пропонуємо на 2022 рік зменшити витрати на оплату праці міського голови на 50% від рівня 2021 р. шляхом зменшення премії».

Плювали ми на ваші кургани з високої дзвіниці

У Підгородненської територіальної громади є Паспорт, в якому можна знайти відомості про розташовані на її території кургани. За Паспортом таких курганів нараховується 26. Але до цих пір не встановлені охоронні рамки для них – у графі «Землі історико-культурного призначення» стоїть прочерк. Тобто курганами взагалі не займалась влада. Не дивно, що Підгородненська міська громада не зберегла курган «Белюхова могила».

Але може виявитись, що курганів більше, ніж вказана кількість. Для цього необхідно провести нове якісне дослідження, бо влада цим нормально не займалась. Так, цікаву інформацію надає один з місцевих краєзнавців-любителів Іван Гайдук. З одного боку, він проти археологічних розкопок на «Белюховій могилі», з іншого – скаржиться на засміченість курганів. Він пише: 

«На території Підгородненської територіальної громади є багато десятків курганів, які ми дуже добре знаємо. Але є і такі, про які ми ще не знаємо. А через деякі ми ходимо вулицями і дорогами Підгородного, навіть не здогадуючись, що кургани в нас під ногами!»

А ось що розповідає про один з курганів Гайдук:

«Я поїхав до свого кургану. І знову розпач, сльози і безсилля відчуваю. Скільки треба мати злоби і негідності, щоб робити такі гадості? Сміття все більше і більше. Доріжка до кургану вже протоптана рівна і широка, мабуть, сюди навідуються люди?»

Але не до курганів міському голові Горбу Андрію, треба виписувати собі премії та реалізовувати сумнівні схеми «обробки» бюджету. І якби не скандал навколо «Белюхової могили», широка громадськість так би і не дізналась, який бардак робиться з історичною та архітектурною спадщиною в Підгородненській територіальній громаді.

Як виправити ситуацію?

На нашу думку, необхідно виправляти ситуацію владі в співпраці з громадськістю. 

По-перше, провести фіксацію, скільки стародавніх курганів, які представляють історичну цінність, дійсно знаходиться на території Підгородненської громади. Територіальній громаді взяти кургани на баланс та створити охоронну зону для забезпечення їх зберігання. 

Важливо залучити громадськість та обговорювати з нею питання щодо подальшої охорони курганів.

Слід врахувати й наступне. Так, місцевий житель Іван Гайдук вказує, що один з курганів було знайдено на земельній ділянці, яка належить громадянам: 

«Мало хто знає, але на вулиці Поштова існує курган під охороною! І не просто під охороною держави з охоронним номером 8513, а захищений забором. На кургані ростуть дерева – культурний яблуневий сад. Господарі, у кінці огороду яких розміщений цей курган, доглядають за ним . Його висота 1.8 м, радіус – 15 м, а радіус з захисною зоною – 25 метрів». 

Тобто, якщо новознайдені кургани опиняються на чиїсь ділянці, влада з громадськістю повинна вирішувати подальшу долю пам’яток. Можливо, на курган потрібно запросити археологів, щоб вони дослідили його. Або ж домовитись з власниками землі про подальшу охорону. 

По-друге, зробити розкопки археологів на кургані «Белюхова могила» прозорими, донести всю інформацію до громадськості. Якщо будуть знайдені певні цінності, бажано зберегти їх саме в місцевому музеї. 

Чому в країні безлад?

Скандал навколо «Белюхової могили» стався тому, що Підгородненська міська громада не зберегла курган. При цьому існує небайдужа громадськість, на позицію якої посадовці не звертали увагу. Ми писали про те, що влада ігнорує роботу з громадянським суспільством. Доки влада не переформує свою свідомість, особливо в умовах війни, будуть відбуватись подібні скандали, негаразди та навіть трагедії. 

Зі свого боку, громадська організація «Антикорупційна захисна рада» тримає питання під контролем, ми вже звернулись з відповідними запитами, заявами щодо кургану. 

Нагадуємо, раніше ми писали, що дніпровський поштамт було переведено до приватної власності

Підгородненська міська громада не зберегла курган?

Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.