За безхазяйними квартирами, нерухомістю, що належить самотнім людям, інвалідам чи залежним, полюють чорні ріелтори – шахраї та злочинці

Обережно, чорні ріелтори! У статті йдеться про злочинні схеми, коли відбувається заволодіння обманним шляхом квартирами, іншою нерухомістю.

А також розглядається реальний випадок діяльності одного з угрупувань чорних ріелторів у Дніпрі. За процесуального керівництва Дніпропетровської обласної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно керівника та сімох учасників злочинної організації за фактами шахрайського заволодіння об’єктами нерухомості та підроблення документів.

Чорні ріелтори, хто вони?

Ріелтор – це агент на ринку нерухомості, він займається пошуком будинків, квартир з метою виступити посередником у договорах купівлі-продажу, оренди та отримати комісію за свої послуги. Він аналізує ринок нерухомості, перевіряє документи, організовує юридичний супровід угод.

Чорні ріелтори – це не обов’язково працівники ріелторських агентств, але вони також займаються пошуком нерухомості та юридичним супроводом. При цьому реалізують злочинні схеми заволодіння квартирами, підробляють документи. Вони обробляють жертв, найчастіше якими є самотні люди, інваліди, залежні (алкоголіки, наркомани). Але іноді об’єктом чорних ріелторів становиться безхазяйна нерухомість, що не перейшла за спадком.

Коли йдеться про чорних ріелторів, то знаходяться й чорні нотаріуси, які оформлюють документи.

Нерідко чорні ріелтори вбивають своїх жертв, щоб заволодіти нерухомістю. Якщо це алкоголік, то він може нібито померти від передозування алкоголем чи отруєння. Якщо похила людина зі слабким здоров’ям, то її доводять до смерті.

Чорні ріелтори «працюють» в складі злочинних угрупувань (ОЗУ, «ОПГ») з розподіленням ролей учасників та ієрархією.

До злочинних угрупувань такого типу можуть входити працівники правоохоронних органів, посадовці, депутати. Так, раніше ми писали про ймовірне ОЗУ («ОПГ») у місті Новомосковськ, де, як вказують деякі новомосковські депутати, багато років керівник соціальної служби міської ради в змові з іншими особами, у тому числі й представниками влади, займається захопленням квартир у людей похилого віку, інвалідів, алкоголіків. Це супроводжується загадковими смертями. А згодом виявляється, що померла особа переписала свою квартиру на медичну сестру з соціальної служби, яка нібито її доглядала.

Обережно, чорні ріелтори, або Які існують схеми захоплення квартир?

Чорні ріелтори вишукують нерухомістю з метою подальшого захоплення.

Для цього підходять в першу чергу квартири, які належать самотнім людям похилого віку, інвалідам, алкоголікам. Літнім людям можуть пообіцяти догляд, але насправді злочинці не зацікавлені допомагати. Вони або ж шляхом маніпулювання змушують жертву підписати документи, або ж займаються підробкою, звертаються до чорних нотаріусів. Якийсь час вони дійсно удають, що допомагають, але кінцева задача: «допомогти» піти на той світ жертві, щоб найшвидше привласнити квартиру чи будинок.

Щодо алкоголіків та наркоманів, то тут є інші різновиди «допомоги». У кращому випадку алкоголіку знайдуть кімнату в гуртожитку чи придбають дешеву нерухомість у селі замість тієї квартири, якою він володіє. На такий обмін він піде, бо йому пообіцяють додатково дати грошей (тисячу або дві доларів), які алкоголіку без доходу здадуться значними. Самі ж «посередники» на продажі його квартири можуть отримати десятки тисяч доларів.

Обережно, чорні ріелтори!Але нерідко буває і наступне: алкоголіку обіцяють догляд, привозять горілку, продукти, щоб у майбутньому він переписав квартиру на «благодійників». Він іде на це охоче, бо перед ним виникає перспектива жити за рахунок інших, постійно мати випивку, «свято завжди з тобою». Є горілка – і добре. Про майбутнє він не думає.

Але тим часом з «алкоголіком» працюють, підсовують документи, які він підписує, щоб заволодіти нерухомістю. Але є такі алкоголіки, що стають незговірливими, у цьому випадку їм «допомагають» померти, примусивши перед смертю переоформити квартиру. У таких ОЗУ зазвичай є чорні нотаріуси, які залучені прямо або ж опосередковано. Також практикується підробка документів, паспортів.

Таку ж схему використовують й з наркоманами. Так, у Дніпрі було виявлено ОЗУ («ОПГ»), яке вбивало наркоманів похилого віку з метою заволодіння квартирами. Ми також писали про чорних ріелторів, яких очолював колишній правоохоронець.

Якщо алкоголік, тим паче хронічний, про якого всі сусіди знають, що він пив, раптом помре, ніхто не засумнівається, що причина смерті – горілка. Тому таких алкоголіків отруюють або ж доводять до передозування.

Є засоби заподіяти смерть й самотній літній людині або інваліду – всі скажуть, що жертва хворіла, тому й не дивно, що раптом померла.

Чорні ріелтори йдуть навіть на вбивство, щоб заволодіти квартирами.

Нерідко до ОЗУ («ОПГ») чорних ріелторів входять співробітники соціальних служб або благодійних релігійних організацій. Насправді ж про реальну допомогу, благодійність мова не йде. Таке прикриття дозволяє збирати інформацію про нерухомість та соціально незахищених людей, які володіють нею.

Обережно, чорні ріелтори, або Безхазяйні квартири під прицілом

Ще існують безхазяйні квартири – їх також вишукують шахраї. Ці квартири залишаються від померлих людей без спадкоємців. Або ж спадкоємці є, наприклад, далекі родичі, але ріелтори намагаються провернути свої схеми до того, як вони з’являться. За законом безхазяйні квартири повинні відійти територіальній громаді, але злочинці перехоплюють їх та оформлюють на себе.

Нерідко за такими ОЗУ, що «працюють» з безхазяйною нерухомістю, стоять люди з міськрад. Вони «надають наводку» на такі квартири виконавцям та «кришують» злочинну діяльність. Наприклад, новомосковські депутати відкрито кажуть, що посадовці та народні обранці причетні до такої схеми.

Окрім цього, велику кількість квартир без догляду залиши люди, які втекли від війни. Вони також стають об’єктом захоплення.

Нерухомість, безхазяйна або ж така, що залишилась від жертв чорних ріелторів, оформлюється на підставних осіб, які можуть не знати про злочин. Зазвичай нерухомість потребує ремонту. З метою дорожче її перепродати цей ремонт виконується, а потім квартиру чи будинок продають людині, яка є добросовісним набувачем.

В Дніпрі угрупувань, які займаються квартирами, десятки. Цей злочинний бізнес настільки розповсюджений, що особо, яка захоче приймати в ньому участь, може зіштовхнутись з «конкурентами». І «конкуренти» «ввічливо» пояснять, що пропонувати свою «допомогу» алкоголікам чи старим не варто, бо і без тебе «допоможуть».

ОЗУ («ОПГ») чорних ріелторів у Дніпрі

Обережно, чорні ріелтори!Схема з квартирами, в яких тривалий час не проживали власники

В поле нашого зору потрапила справа чорних ріелторів, що нещодавно діяли в Дніпрі.

Як повідомляє Дніпропетровська обласна прокуратура, «учасники злочинної групи з червня 2021 по серпень 2022 року оформлювали на підставних або неіснуючих осіб квартири в м. Дніпрі. Ця нерухомість належала померлим людям і не була оформлена як спадщина належним чином».

У відкритих джерелах можна знайти документи за цією справою.

Згідно з цими документами, у Дніпрі діяло угрупування, яке поетапно реалізовувало наступну схему:

підшукування квартир, в яких тривалий час не проживають власники, з метою подальшого заволодіння правом власності;

перевірка обраної квартири шляхом залучення осіб, які мають доступ до баз даних та реєстрів, які не були обізнані щодо умислу учасників злочинної організації, а саме перевірка інвентарних справ у Комунальному підприємстві «Дніпровське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпровської міської ради, отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, а також встановлення складу родини власника квартири та наявності законних спадкоємців;

фізична перевірка квартири та забезпечення безперешкодного доступу до неї для учасників злочинної організації;

підроблення учасниками злочинної організації правовстановлюючих документів на квартиру, а саме виготовлення неіснуючого договору купівлі-продажу у дійсного власника нерухомого майна на учасника злочинної організації або на особу, яка не обізнана щодо умислу учасників злочинної організації… А також виготовлення підробленого паспорта громадянина України, при необхідності оформлення квартири на неіснуючу особу, паспортні дані якої вигадано учасниками злочинної організації;

виготовлення технічного паспорта на квартиру, отримання відповіді з КП «ДМБТІ» ДМР щодо власника квартири, проведення оцінки вартості обраної учасниками злочинної організації квартири;

організація переоформлення квартири в нотаріуса;

– ремонт квартири з метою надання їй товарного виду та підготовка до продажу;

продаж квартири учасником злочинної організації або підставною особою добросовісному набувачу;

– розподіл грошових коштів між учасниками злочинної організації.

Через цю схему учасники угрупування провели вісім квартир.

Слід вказати, що це була не стільки покинута нерухомість, скільки без догляду. Так, в одній з квартир, яку захопили чорні ріелтори, помер власник. У нього були родичі, але вони з якихось причин не оформили відповідні документи.

Усього потерпілих за цією справою – одинадцять.

Дніпропетровська обласна прокуратура інформує, що за продаж квартир шахраї отримали понад 10 млн грн.

Обережно, чорні ріелтори, або Що відомо про членів «ОПГ»?

Якщо перевірити Список судових справ, призначених до розгляду, то за справою чорних ріелторів, про який йдеться мова, буде суд 08.08.2023 року.

Обережно, чорні ріелтори!

З цього джерела ми можемо дізнатись про обвинувачених, ними, ймовірно, є наступні особи:

Шилов Дмитро Дмитрович

Власова Ірина Іванівна

Дикий Станіслав Олександрович

Сова Олексій Олексійович

Медведєв Григорій Олександрович

Пономаренко Роман Олександрович

Хмель Євген Олегович

Сандлер Віссарион Олегович

Інформація про те, що в Дніпрі ріелтор Шилов Дмитро Дмитрович може бути шахраєм, з’явилась ще в 2016 році в інтернеті. Але відсутня можливість перевірити, чи йдеться саме про того ж ріелтора Шилова, який фігурує в справі, або ж це дивовижний збіг. Зі слів покупця, квартира, яку продавав Шилов, має чорну документацію.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Обережно, чорні ріелтори, наркоман та граната

Обережно, чорні ріелтори!Відносно учасників «ОПГ» чорних ріелторів відкрито кримінальне провадження за наступними статтями Кримінального кодексу України:

ч. 1, 2 ст. 255. Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь в ній.

ч. 4 ст. 28. Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією.

ч. 4 ст. 190. Шахрайство.

ч. 3, 4 ст. 358. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.

Також виявилось, що в цій справі були замішані наркотики –  один з учасників займався придбанням наркотичних засобів з ймовірною метою подальшого збуту. «Віджали» квартиру, купили наркотики?

Цей же самий ймовірний дилер (та наркоман?) придбав зброю на чорному ринку в 2022 року, коли розпочалися бойові дії. Тому його звинувачують за наступними статтями:

ч. 1 ст. 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

ч. 2 ст. 307. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Досудове розслідування провели слідчі Головного управління Нацполіції в Дніпропетровській області, оперативний супровід – співробітники УСР області ДСР Нацполіції України.

Процесуальне керівництво здійснила Дніпропетровська обласна прокуратура.

Тепер відбудеться суд, який поставить в цій справі крапку.

Нагадуємо, раніше ми писали, що наркоугрупування в Дніпрі організував начальник кримінальної поліції.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.