Виявилось, що 70% імпортерів ліків не мають ліцензії на ввезення медичних препаратів, але на митниці робили вигляд, що все добре
Нелегальний ринок фальсифікату процвітає під час воєнного стану, ліки без необхідних документів ввозять просто та легко, корупція очевидна.
При цьому вартість ліків дуже висока, за статистикою в 2021 році кожна п’ята родина не могла придбати їх. Звісно, це вплинуло на загальний стан здоров’я в Україні.
Рахункова палата провела аудит та опублікувала звіт, який стосується імпорту ліків та своєчасного надходження податків. Виявилось, що 70% імпортерів не мають ліцензії та інших документів на медичні товари.
Окрім цього, у популярних аптеках та на сайтах, через які торгують препаратами, не знайшлось ліцензії на це.
«Керований хаос»: безлад заради корупції
Протягом 2021–2022 років та дев’яти місяців 2023 року фармацевтичну галузь звільнили від оподаткування окремих видів операцій з товарами (надано пільг на 28,2 млрд грн). Аудитори вказують: це внесло певний хаос, здійснити ґрунтовний аналіз економічних наслідків виявилось неможливо, адже податкова служба не вела окремого обліку надходжень ПДВ за операціями з постачання ліків і медвиробів, як це передбачено Класифікацією доходів бюджету.
Аудитори вказують на високі ризики виробництва й обігу фальсифікованих, неякісних, прострочених ліків і медвиробів, неправомірного застосування платниками податків податкових пільг із ПДВ через те, що Мінфін, МОЗ, ДПС, Держмитслужба та Держлікслужба не контролювали справляння, повноту та своєчасність надходження до держбюджету ПДВ за операціями з постачання та ввезення медичних товарів, а також дотримання законодавства підприємцями, які їх виробляли та продавали.
Інакше кажучи, сферу пустили на самоплив. І зробили це не тільки з причини безладу у відповідних інституціях, але й для створення джерел неправомірного доходу, особливо на митниці.
При цьому ліки майже не перевіряли: чи якісні вони? Чи не фальсифікат? Чи ці препарати не є забороненими?
І тут з’явились цікаві цифри: аудит встановив, що після запровадження в березні 2022 року мораторію на перевірки Держлікслужбою виробництва та обігу ліків, вони, тобто перевірки, скоротилися в шість разів (порівняно з 2021 роком).
Але при цьому рівень стягнення штрафів за цей час зріс із 16,3% до 33,3%.
Кількість перевірок щодо якості та безпеки ліків у 2022 році та січні-серпні 2023 року скоротилась більше ніж учетверо, якщо порівнювати з 2021 роком.
Але обсяг штрафів у січні-серпні 2023 року збільшився на 19% порівняно з 2022 роком.
Що це? Якісна перевірка або ж «потрусили» фармацевтів, щоб отримати конверт?
Можна припустити, що стались наступні зміни в фармацевтичній сфері: податків сплачували менше, а корупційні ризики зросли, як і зросла торгівля фальсифікатом.
Окрім цього, через воєнний стан тимчасово обмежений доступ до Ліцензійного реєстру видів господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, їх імпорту, оптової та роздрібної торгівлі ними та вебсайта «Держлікслужба E-Trade Check». Кому війна, а кому мати рідна, тобто була створена ще одна димова завіса, яка унеможливлює боротьбу з фальсифікатом.
Нелегальний ринок фальсифікату: ліки продають без ліцензії, корупція все покриває
За відсутності контролю Державної митної служби в 2021 році майже 70% імпортерів не мали ліцензій на ввезення ліків.
А щодо тих, які мали ліцензії, виникли сумніви – виявилось, що Міністерство охорони здоров’я могло роздавати їх особам без необхідних документів:
«Існували ризики видачі ліцензій СГ, які не мали відповідних умов для провадження діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім АФІ)».
Але з митницею домовились, вона їх не перевіряла.
Таким чином фальсифікат та неякісні медичні підробки заполонили аптеки України.
Вибіркова перевірка аптек та сайтів, через які здійснюється торгівля, показала відсутність документів. Так, під час опрацювання ТОВ «Столичний Медичний Альянс» (https://unipharma.com.ua/, мережі «Країна здоров’я» (https://kraina-z.com.ua/) встановлено відсутність логотипу для ідентифікації ліцензіата або посилання на офіційний вебсайт органу ліцензування. А на вебсайті «Аптека доброго дня» (https://www.add.ua/ua/, ТОВ «Фармастор») також не було логотипу для ідентифікації ліцензіата.
Окрім цього, аудитори звернули увагу на відсутність документів у осіб, які торгують через наступні сайти: apteka24.ua, liki24.com/uk/, https://tabletki.ua/
Висновок наступний:
«Держлікслужбою не забезпечено належного контролю за дотриманням вимог Закону № 123 СГ, які здійснювали електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами».
Але це не все. Під час перевірки з’ясувалось, що Держлікслужба ВЗАГАЛІ не володіє інформацією про стан отримання ліцензій СГ, які набули права здійснення господарської діяльності, що підлягала ліцензуванню. Ось так у нас «борються» з фальсифікатом.
Митниця за нелегальний ринок фальсифікату, тут ліки та корупція йдуть рука об руку?
Було встановлено низьку результативність митного контролю ввезення ліків і медвиробів та документальних виїзних і невиїзних перевірок їх імпортерів, бюджет не отримав кошти.
А з квітня 2022 року митні органи не мали правових підстав для проведення документальних перевірок, тому прямо почали робити все, що заманеться. Фальсифікат? Так!
У 2022 році кількість осіб, які здійснювали ввезення лікарських засобів і медичних виробів в Україну, зменшилась на 20,4% порівняно з 2021 роком. Також на 20,9% зменшилась кількість осіб, які сплачували ПДВ при імпорті, при цьому кількість осіб, які не сплачували ПДВ, збільшилась на 3,7%.
Але аудитори вказують, що Держмитслужба надала неточні дані щодо ввезення ліків, думаємо, свідомо. Тут хитрість: митники почали ввезення ліків відносити до інших кодів УКТ ЗЕД (український класифікатор товарів зовнішньоекономічної діяльності). Наприклад, до кодів УКТ ЗЕД 9402 «Меблі медичні, хірургічні, стоматологічні, ветеринарні, перукарські крісла» належать як медичні вироби, так і перукарські крісла; УКТ ЗЕД 9001 «Волоконно-оптична продукція, лінзи, призми, дзеркала, неоправлені» – як медичні вироби, так і фотографічні та побутові прилади.
Слід зазначити, що аудитом у Львівській митниці встановлено випадки завищення даних митної статистики за 9 місяців 2023 року.
Тобто Єдина автоматизована інформаційна система Держмитслужби не забезпечує точної вибірки кількості осіб, які за останні роки здійснювали ввезення на митну територію України лікарських засобів і медичних виробів.
Фальсифікат?
Корупція?
Окрім цього аудитори встановили 9023 випадки порушення митного законодавства при проведені заходів митного контролю ввезення лікарських засобів.
Основним порушенням (99,2% прийнятих митними органами рішень і 95,4% загальної суми нарахувань ПДВ), виявленим під час митного контролю таких операцій, було заниження митної вартості ввезеного товару.
Фальсифікат?
Корупція?
Про один такий випадок відомо. Дрібниця, але таких дрібниць в масштабах країни – ого-го!
Так, Волинською митницею було здійснене оформлення операцій з ввезення сироватки імунної та інших фракцій крові (код УКТ ЗЕД 3002 15 00 00) загальною вагою 75,8 кг і митною вартістю 1,9 млн грн, яка не зареєстрована в Державному реєстрі лікарських засобів України.
Під час митного оформлення імпортером сплачено 104,6 тис грн ПДВ за ставкою 7%, при цьому замість посвідчення про державну реєстрацію лікарського засобу долучено копію декларації про відповідність товару, виданої представником компанії виробника фармацевтичної продукції в Україні.
Оскільки вказана продукція не пройшла державної реєстрації, вона мала б оподатковуватися за ставкою ПДВ 20%, сума податкових зобов’язань – 388,9 тис грн. Втрати державного бюджету становили 284,3 тис грн.
Що це? Помилка чи «договірняк»?
Аудитори встановили, що митниці в Львівській, Волинській Рівненській та Тернопільській областях використовують різні підходи до застосування ставки оподаткування ПДВ. Домовитесь –ставка 7%, не домовитесь – 20.
Але й Одеська область не відстає. Так, через Одеську митницю ввозили презервативи без необхідних документів (декларація про відповідність). Застосовано ставку ПДВ у розмірі 7% (сплачено 182,4 тис грн). Але в цьому випадку мала бути застосована ставка ПДВ у розмірі 20%, сума податкових зобов’язань мала б становити 521,1 тис грн. Як наслідок, до державного бюджету не надійшло 338,7 тис грн.
Ось так, і до бюджету кошти не надійшли, і комусь «пощастить» з неякісними презервативами.
Окрім цього, на митниці під час пільгового періоду також вирішували, кому пільги надати, а кому ні.
ВИБІРКОВА перевірка, які провели аудитори в Львівській області показали, що через необґрунтоване застосування податкових пільг бюджет не отримав 24 млн грн. Якщо це виявили на вибірковій перевірці, що ж діється в масштабах країни? А в масштабах країни жах, так, наступна перевірка виявила факт ненадходження до бюджету 70 млн грн.
Не думаємо, що ці «шахер-махери» на митниці робили без корупції.
Окрім цього, аудит вказує: Державна податкова служба належно не контролювала це питання, допускаючи всілякі маніпуляції з грошима. Знову ж вибіркові перевірки виявили, що в бюджет не сплатили десятки мільйонів.
Механізм регулювання фармацевтичного ринку в Україні потребує змін. Але їх саботують?
Паралельно в цьому безладі, який здійснили, прикриваючись воєнним станом, зіграв свою роль Кабмін. Аудитори зазначають:
«КМУ не затверджено Порядку ввезення лікарських засобів на територію України, що є недотриманням вимог частини першої статті 17 Закону № 123.
В Україні в цілому створено необхідне нормативно-правове поле для адміністрування ПДВ з лікарських засобів і медичних виробів та контролю за їхнім виробництвом та обігом. Водночас окремі нормативно-правові акти у цій сфері є недосконалими та потребують приведення у відповідність із чинним законодавством. КМУ не забезпечено видання окремих нормативно-правових актів, передбачених Податковим кодексом, що ускладнювало адміністрування ПДВ з лікарських засобів і медичних виробів».
Саботували роботу і в Міністерстві фінансів:
«Мінфіном протягом майже 6 років (з 2017 року) не забезпечено врегулювання питання обліку надходжень ПДВ по операціях з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів».
Це називається: «керований хаос». Він, тобто хаос, виникає не тільки через погану роботу інституцій, але й свідомо, оскільки створює для корупції всі умови.
Отже, нелегальний ринок фальсифікату процвітає, ліки без необхідних документів просто та легко ввозять, корупція все покриває.
Нагадуємо, раніше ми писали, що Байкальський ринок – це база торгівлі паленою горілкою в області.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.