У січні 2025 року наша стаття про те, що через осередок Національної спілки журналістів у Дніпрі може відбуватися захоплення та незаконний продаж будівлі в середмісті, викликала справжній резонанс, а нещодавно прокуратура захистила нерухомість в суді.
Ми перешкодили продажу будинку журналістів у Дніпрі: про скандал, суд і нашу віру в добрі наміри людей.
Нагадуємо, 8 січня 2025 року ми писали про будинок Спілки журналістів на Старокозацькій, 8 загальною площею 832,1 кв. м. Це комунальна власність. У статті фігурував керівник дніпровського осередка КОВАЛЬЧУК ОЛЕКСІЙ СЕМЕНОВИЧ («Вісті Придніпров’я»), він же фактично розпоряджався будівлею. І якось так вийшло, що нерухомість виставили на продаж, причому вона нібито не належала місту.
Зараз усі повідомлення про продаж почистили, але ми зайшли в архів та вилучили одне з них, надаємо скріншот:
Після нашої публікації розпочалося незрозуміле ворушіння.
Спочатку в Спілці журналістів заявили, що ми розповсюджуємо фейк. Ні, прямо на нас не вказали, але хто ще писав про цю авантюру з будинком? Стверджувалося, що ми дискредитуємо Спілку, що «жодних рішень щодо відчуження будь-якого майна, що належить ДОО НСЖУ, не приймалось», що «жодна особа від імені ДОО НСЖУ не уповноважувалась вчиняти відповідні дії».
Ну і добре: продавати не збиралися.
Але на цьому не завершилося.
У цей же день, коли вийшла публікація про фейк, на сайті каналу D1 опублікували на захист Спілки журналістів повідомлення. Мовляв, оголошення про продаж дійсно мало місце, але його розмістили невстановлені особи, які прикривались добрим ім’ям організації та її керівництва. А ще з публікації на D1 стало відомо, що НСЖУ направило в поліцію заяву, щоб розібралися: хто це від їхнього імені продає будинок журналістів?
Ми дуже вдячні за таку швидку реакцію від Спілки журналістів. Звісно, злі язики сказали б, що вони просто замітали сліди та скидали відповідальність, але це все, напевно, злі язики, на які звертати увагу не треба.
Чи ні?
Бо коли ми хочемо вірити керівництву Спілки журналістів та його добрим намірам, йому не дуже вірить прокуратура.
Навіть до суду звернулися, заявивши: нерухомість в центрі Дніпра незаконно привласнила Спілка журналістів.
Так хто правий, ми, які вирімо чесності указаних журналістів, чи прокуратура? Так що ж там було в суді?
Усередині будівлі журналістів
Суд за будівлю на Старокозацькій, 8: як Дніпро повернув комунальне майно
У березні 2025 року Господарський суд Дніпропетровської області ухвалив рішення у справі про будівлю на вулиці Старокозацькій, 8 у Дніпрі.
Правобережна окружна прокуратура від імені Дніпровської міської ради подала позов до суду, щоб повернути нерухомість, яка, на їхню думку, незаконно перебувала у власності Спілки журналістів.
Прокуратура стверджувала, що організація зареєструвала право власності без законних підстав, спираючись на старі документи, які вже не мали юридичної сили. За даними позивача, будівля з 1991 року належала територіальній громаді Дніпра, тобто була комунальною власністю.
Суперечка почалася через те, що в 1992 році виконком міської ради передав будівлю на баланс організації журналістів для користування, але не у власність. У 1994 році бюро технічної інвентаризації видало документ, який підтверджував лише балансову належність.
Проте у 2024 році Спілка журналістів подала ці документи нотаріусу і зареєструвала будівлю як свою власність, хоча знала, що рішення 1992 року було скасовано ще в 2013 році, а документи не давали права на власність.
Прокуратура визнала це порушенням, адже такі дії призвели до незаконного заволодіння комунальним майном.
У суді Спілка журналістів не стверджувала те, що було в її публікаціях: «ніхто нічого не відчужував і продавати не збирався». Навпаки, він цілеспрямовано захищав своє право на нерухомість: наша і тільки наша, і правильно, що ми забрали її в Дніпра.
Їхня аргументація:
- Будівлю передали їм законно в 1992 році на підставі рішення виконкому.
- Вони мають реєстраційне посвідчення 1994 року, яке, на їхню думку, підтверджує їхні права.
- Організація стверджувала, що міська рада знала про передачу будівлі ще в 1992 році, тому строк позовної давності (3 роки) минув, і позов треба відхилити.
Але в суді позов підтримали: Дніпропетровська організація Національної спілки журналістів України вчинила незаконні дії, коли 12 липня 2024 року зареєструвала будівлю на Старокозацькій, 8 як свою власність.
Ці дії були недобросовісними, оскільки Спілка журналістів свідомо використала нечинні документи, щоб привласнити майно громади. Якби суд не втрутився, могли б відбутися серйозні наслідки:
- Втрата комунального майна. Будівля могла бути продана, передана іншим особам або використана не за призначенням, що позбавило б громаду Дніпра цінного активу.
- Фінансові збитки. Місто втратило б можливість отримувати дохід від оренди чи використання будівлі для потреб громади.
- Підрив довіри. Незаконне привласнення майна могло б підірвати довіру громадян до місцевої влади та громадських організацій.
- Юридичний прецедент. Успіх таких дій міг би заохотити інші організації використовувати подібні схеми для заволодіння комунальним майном.
Суд уважно вивчив усі документи і дійшов висновку, що будівля справді належить громаді Дніпра. Реєстрація права власності в 2024 році була проведена на основі документів, які втратили силу. Нотаріус, який реєстрував право, не перевірив чинність документів, що є порушенням.
Суд звернув увагу на недобросовісність відповідача: організація журналістів ЗНАЛА, що будівля належить Дніпру, але все одно зареєструвала її як свою.
Суд постановив повернути будівлю громаді й стягнути з організації журналістів судовий збір у розмірі 286 438 грн.
Це рішення розбиває нашу віру в те, що в Спілці журналістів не знали нічого про відчуження і не мали до нього відношення. «Це все не ми, це якісь невідомі особи під нашим іменем».
Але є надія, що віру в організацію журналістів нам поверне апеляційний суд. Будемо чекати на раунд 2. Уважно слідкуємо за перебігом справи.
Нагадуємо, раніше ми писали про ймовірно дискримінаційний тендер Департаменту капітального будівництва на будівництво шкільного укриття за 121 млн грн.
_____________________
Читай нас далі
Події в Дніпрі та Дніпропетровській області.
Журналістські розслідування: корупція, кримінал, розкрадання бюджету, рейдерство (захоплення землі та нерухомості), фіктивні тендери та порушення законодавства про публічні закупівлі.
Статті: аналітика, аналіз законодавства, поради громадянам, посібники для юридичного захисту.
Суд постановив повернути будівлю громаді й стягнути з організації журналістів судовий збір у розмірі 286 438 грн.
Це рішення розбиває нашу віру в те, що в Спілці журналістів не знали нічого про відчуження і не мали до нього відношення. «Це все не ми, це якісь невідомі особи під нашим іменем».
Але є надія, що віру в організацію журналістів нам поверне апеляційний суд. Будемо чекати на раунд 2. Уважно слідкуємо за перебігом справи.
Нагадуємо, раніше ми писали про ймовірно дискримінаційний тендер Департаменту капітального будівництва на будівництво шкільного укриття за 121 млн грн.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.