На думку прокуратури, її незаконно привласнили для сільського господарства.

М’ясокомбінат «Ювілейний» і ТОВ «Аграта» мають одного засновника: задіяні всі сили, суд за землю заказника «Балка Скелька» видався напруженим.

Ландшафтний заказник «Балка Скелька» — це природоохоронна територія площею 507,1 га у Синельниківському районі Дніпропетровської області, створена в 2011 році для збереження унікальних ландшафтів та екосистем у басейні річки Бик.

Проте ця земля стала об’єктом скандалу через її можливе незаконне використання. У центрі історії — м’ясокомбінат «Ювілейний», який, за даними прокуратури, через ТОВ «Аграта» незаконно заволодів землями заказника для сільськогосподарських потреб, зокрема вирощування соняшнику. Якій зв’язок між комібнатом та «Агратою»? У них згідно аналітичній системі YouControl одні і ті ж самі засновники — ТОВ «Універсал-Холдинг» і Тарасюк Сергій Вітославович, який цей холдинг очолює.

М’ясокомбінат «Ювілейний»: суд за землю заказника

Коли цей скандал навколо природоохоронних земель лише тільки починався, «Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» написало про нього. І хоча він до цих пір розвивається в суді першої інстанції, були з’ясовані подробиці і позиція сторін.

Щодо захоплення природньо-заповідного фонду, то це непоодинокий випадок: в Україні такі зони часто стають мішенню для незаконної оренди чи зміни цільового призначення земель. Місцеві ради нерідко виступають інструментами в таких схемах, дозволяючи передачу природоохоронних земель приватним компаніям, що порушує закон і загрожує екології. Але і без них є ГУ Держгеокадастру, яке до цих пір не може знайти компроміс із Земельним кодексом, роздаючи землю як заманеться.

М’ясокомбінат «Ювілейний» проти прокуратури: суд за землю заказника

У Дніпропетровському господарському суді триває справа №904/34/25. Прокуратура області подала позов від імені держави проти ТОВ «Аграта». Спір стосується земельної ділянки площею 32,56 га, яка розташована в межах заказника «Балка Скелька». Прокуратура хоче визнати недійсним договір оренди землі, укладений у 2021 році між Держгеокадастром і ТОВ «Аграта», скасувати реєстрацію права оренди і повернути ділянку Слов’янській громаді.

20 травня 2025 року повинне бути засідання, а ми розглянули його передумови.

21 жовтня 2011 року обласна рада створила ландшафтний заказник місцевого значення «Балка Скелька» площею 507,1 га, до складу якого увійшли землі природоохоронного призначення в прибережних зонах, де заборонялася будь-яка діяльність, що загрожує збереженню чи деградації території.

Незважаючи на природоохоронний статус, 18 лютого 2021 року наказом Держгеокадастру на Дніпропетровщині № 56-Т затвердили проект землеустрою. Він дозволив відведення сільськогосподарської ділянки на продаж права оренди на торгах, змінивши цільове призначення: тепер не заказник, а город.

Але Держгеокадастру дуже знадобилося внести ці зміни, бо землі дуже знадобилися впливовим людям, чи не так?

21 квітня 2021 року відбувся аукціон, на якому перемогло ТОВ «Аграта» з річною орендною платою 22 828 грн 39 коп.

Прокурор вважає цей договір незаконним, оскільки зміна цільового призначення та продаж частини заказника є сумнівним.

Технічний звіт інженера-геодезиста Нікітіна Д.М. від 28 жовтня 2024 року підтвердив, що ділянка з кадастровим номером 1222683300:01:004:0539 на 96% накладається на територію заказника.

Дніпропетровська обласна прокуратура подала позов до Господарського суду, вимагаючи визнати договір оренди недійсним, скасувати право реєстрації та усунути перешкоди у користуванні ділянкою Слов’янській ОТГ.

Позиція сторін: коли ми купили з аукціону, то там нічого не говорилося про заказник

Прокуратура стверджує, що ділянка належить до заказника «Балка Скелька», створеного в 2011 році. Це означає, що її не можна використовувати для сільського господарства, адже заказник охороняє природу. Вони вважають, що ділянка незаконно передана в оренду ТОВ «Аграта» для вирощування культур.

Він зазначив, що накази Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 56-Т від 18.02.2021 та № 101-Т від 04.03.2021 є незаконними та такими, що прийнято неуповноваженим органом. Тому вони не створюють правових наслідків, на які були спрямовані, а отже підлягають скасуванню.

Департамент екології Дніпропетровської ОДА підтверджує, що «Балка Скелька» — це заказник, який охороняє природу. Вони зазначають, що проєкт землеустрою для ділянки не погоджувався, а землі заказника не можна передавати для сільського господарства.

У свою чергу компанія «Аграта» заперечує звинувачення і просить суд відхилити позов. Їхні аргументи. Вона заперечує, що ділянка входить до меж ландшафтного заказника «Балка Скелька». Вони вказують, що межі заказника ніколи не були встановлені в натурі (на місцевості) і не внесені до Державного земельного кадастру, що підтверджується відповідями Держгеокадастру.

І тут цікаве: але навіть якщо ділянка і входить до заказника, то, за твердження ТОВ «Аграта», вони все одно не порушували закон. Хоча б тому, що вони не знали і не могли знати про те, що ділянка нібито належить до природно-заповідного фонду, оскільки в проєкті землеустрою, який затверджував Держгеокадастр, не було зазначено жодних обмежень щодо природоохоронного статусу ділянки. Проєкт пройшов усі погодження та кадастрову реєстрацію без зауважень.

Злі язики скажуть, що з Держгеокадастром домовилися, а він, до речі, відомий своїм конфліктом із Земельним кодексом, особливо коли мова йде про передачу землі серйозним та багатим людям. Але, з іншого боку, може це сам Держгеокадастр наплутав щось (посадовці не з тієї ноги встали), а про це нічого не знала фірма з групи м’ясокомбінату «Ювілейний», яка там розвернула господарство?

Це одна з багатьох історій навколо ГУ Держгеокадастру Дніпропетровської області, яка може мати корупційне підґрунтя. А потім приходиться в судах багато років повертати землі державі.

У будь-якому випадку знову маємо справу з сумнівними махінаціями навколо землі та безладом у земельному питання, і судові рішення тут мають велике значення як інструмент упорядкування та законності.

20 травня 2025 року буде нове засідання, а там, можна не сумніватися, апеляція і касація. Ми продовжуємо слідкувати за даним судом і справедливим його завершенням.

Ця справа може стати прикладом для інших подібних конфліктів, адже захист заказників — це питання збереження природи для майбутніх поколінь.

Нагадуємо, раніше ми писали про незаконне вилучення будинку журналістів у Дніпрі з комунальної власності.

_____________________

Читай нас далі

Події в Дніпрі та Дніпропетровській області.

Журналістські розслідування: корупція, кримінал, розкрадання бюджету, рейдерство (захоплення землі та нерухомості), фіктивні тендери та порушення законодавства про публічні закупівлі.

Статті: аналітика, аналіз законодавства, поради громадянам, посібники для юридичного захисту.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.