Невже через схему з додатковими угодами, якими збільшується вартість електроенергії, розкрадають бюджетні кошти?
Yasno та кримінал, у місті Кривий Ріг судять керівника Департаменту розвитку інфраструктури виконкому, який приймав участь в сумнівних махінаціях із підрозділом ДТЕК.
Пам’ятаємо про Роттердам+, коли видобуте на території України вугілля видавали за імпортоване, продаючи його бюджету за небесною ціною.
Але не Роттердамом єдиним. Населення вже попередили: з травня електроенергія буде коштувати майже 7 грн за кіловат. А потім найближчим часом планують підняти до 9 грн. У Ахметова скаржаться: одні збитки, він не заробляє, а є благодійником. Але населення не може під час воєнного стану платити й за сьогоднішнім тарифом, тому борги за комунальні послуги вибивають за допомогою колекторів, які використовують погрози та інші незаконні методи впливу, про які ми писали.
Але якщо одні збитки в ДТЕК, та вже багато років, чому б тоді бізнес не продати? Але ДТЕК продовжує працювати, і почуває себе добре.
Так що, населенню знову брешуть?
Не сумнівайтеся, у чомусь дійсно брешуть.
Ми неодноразово викривали, як Yasno та інші підрозділи ДТЕК домовляються з посадовцями Дніпропетровської області (але ця практика розповсюджена на території всієї України), щоб провернути схему, яка дозволяє витягнути з бюджету додаткові кошти.
І мова йде в загальному обсязі про мільярди.
У чому полягає схема?
Вона проста: YASNO (ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги») укладає договір на постачання електроенергії з якоюсь комунальною або державною структурою.
Але не проходить багато часу, буквально дні, і вартість послуги збільшують шляхом підписання додаткової угоди, причому реального коливання ціни на ринку не відбувається, підстави відсутні. Також такою додатковою угодою порушується законодавство про публічні закупівлі. Є і кримінальний елемент: зловживання владою, розкрадання бюджетних коштів.
Але якби однією додатковою угодою все завершувалося. Проходить буквально тиждень – і знову угода, потім через декілька днів знову… І на рік таких угод може бути понад десять. Про цю схему ми з подробицями писали тут.
Суди в Україні буквально завалені справами – прокуратура вимагає ДТЕК та її підрозділи повернути бюджетні гроші.
Звертають увагу на кримінальну складову: посадовці добре розуміють, що підписують. І в Yasno, можна припустити, також усе добре розуміють. Тобто схема ж не сама по собі складається, а свідомо реалізується.
Так, зараз відбувається судовий процес, справа 210/6454/23. У прицілі – Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради. Взагалі, цікавий орган, усі його керівники за останні роки є фігурантами багатьох кримінальних справ.
У Кривому Розі не вперше Yasno наживається на бюджеті шляхом впровадження відомої сумнівної махінації.
Ось лише декілька прикладів, про які ми писали:
- Справа 904/6143/23. Протягом 2021 року Відділ освіти виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради уклав 5 додаткових угод, сплативши надмірно «Дніпровським енергетичним мережам» майже 700 тисяч гривень.
- Справа 904/2926/24. Відділ освіти виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради укладав додаткові угоди протягом 2023 року, унаслідок чого YASNO отримало майже 1,3 млн надмірно сплачених бюджетних коштів.
Там мільйон, там два, а загалом це все в масштабах країни перетворюється на мільярди.
Але випадок, про який ми пишемо в цій статті, жирніший.
Відкрите кримінальне провадження №42023040000000599 від 20 листопада 2023 року відносно керівництва Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 ч. 2 КК України «Зловживання владою та службовим становищем».
Що це за зловживання владою таке? Законодавець тлумачить його так: це умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
Ось саме цим займалися в Департаменті розвитку інфраструктури міста Кривий Ріг разом із ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» (Yasno), якщо виходити з позиції, яку займають правоохоронці.
Кривий Ріг, Yasno та кримінал: подробиці провадження
18 лютого 2025 року до Дзержинського районного суду звернувся старший слідчий.
Він повідомив про подробиці кримінального провадження.
Досудовим розслідуванням установлено, що директор Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради провернув сумнівну схему разом із Yasno.
Було оголошено закупівлю електроенергії на 2022 рік, орієнтована вартість 53 252 000 грн. Переможець в тендерному конкурсы – ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», ясно-зрозуміло.
Було укладено договір на 33 156 370 грн.
Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії становила разом із ПДВ 3,2 грн.
А далі цитуємо матеріали досудового розслідування:
«Директор Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради в період із 11 березня 2022 року по 29 вересня 2022 року умисно, маючи єдиний злочинний умисел, що охоплював заздалегідь поставлену мету у вигляді розтрати бюджетних коштів… безпідставно, розуміючи, що в наданих представниками ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» проєктах додаткових угод не міститься належне обґрунтування значного коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення настільки, що це робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим… підписав та скріпив гербовою печаткою Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради додаткові угоди до Договору про збільшення ціни за 1 кВт/год. на понад 10%».
Що вони там із Yasno підписували?
- Додаткова угода №2 від 30.03.2022. Збільшили вартість на 1,41%.
- №3 від 28.04.2022, зростання ціни на 1,58%.
- №5 від 26.07.2022: + 8,63%.
- №6 від 28.07.2022: +5,46%.
- №7 від 29.08.2022: +8,56%.
- №8 від 30.08.2022: +1,03%.
- №10 від 28.09.2022: +8,69%.
- №11 від 29.09.2022: +8,35%.
Так вдалося з березня по вересень 2022 року зайво сплатити 1 468 059 грн за електроенергію. Були грубо порушені норми чинного законодавства.
Слідство робить висновок:
«…здійснюючи керівництво підрозділом, використовуючи своє службове становище, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи (тобто для Yasno, – ред.)… підписав додаткові угоди… чим спричинено збитки Департаменту інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради».
Судова справа триває, нагадуємо, що особа не є винуватою, доки це не буде визнано в суді.
І так: «няшек» з Yasno до відповідальності не притягають.
Проте цей випадок – не єдиний, паралельно з ним маємо справу із сотнями подібним махінацій Yasno лише в Дніпропетровській області, з деякими познайомимо читачів найближчим часом.
Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті.
Нагадуємо, раніше ми писали про захоплення землі та незаконне будівництво на пр. Правди, 1 у Дніпрі.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.