31 грудня 2024 року головою податкової служби України призначили Руслана Кравченка, який неодноразово підкреслював важливість боротьби з корупцією та фінансовими злочинами, а це передбачає зміну кадрової політики – виключення в ДПС сумнівних призначень.
Чи дійсно в податковій будуть реальні зміни, а корупція всередині самого відомства піде на спад?
Ми не просто так саме зараз порушили цю тему.
Річ у тім, що останнім часом відбуваються чисельні кадрові перестановки в ДПС України та її регіональних структурних підрозділах , які, з одного боку, вселяють оптимізм, з іншого викликають розгубленість.
Так, з’явилася інформація, що звільнений на днях в.о. начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Петро Кливець працевлаштувався на нову посаду – тепер він в.о. заступника начальника Головного управління ДПС Кіровоградської області.
Це той самий Петро Кливець, який неодноразово фігурував у корупційних скандалах. Окрім цього, його компетенція викликає сумніви – він не мав необхідного досвіду роботи та не відповідав кваліфікаційним вимогам, коли його призначали керівником Східного управління, та взагалі не міг обійняти цю посаду в звичайній ситуації. Це призначення відбулося з урахуванням норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану», який дозволяє спрощену процедуру – без конкурсу та спеціальної перевірки. Інакше кажучи, щоб протягнути кандидатуру Кливця, колишнє керівництво ДПС прикрилося війною.
І ось нове призначення настільки спірної фігури.
Відносно Кливця «Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» зібрало низку матеріалів, які характеризують його як особу сумнівну, некомпетентну, з кримінальним шлейфом та таку, що може зацікавити правоохоронні органи і зараз. Ознайомили громадськість з ними – на нашому медіа-ресурсі була опублікована відповідна стаття.
А перед цим ми зверталися до колишнього керівництва ДПС України з відповідним журналістським запитом від 22.02.2024 №147/04-16 з проханням надати коментар стосовно призначення Кливця П.В. на керівну посаду в Східному управлінні без проведення перевірок, зокрема щодо причетності до скоєння корупційних правопорушень, просили врахувати наші матеріали та вжити заходи.
Проте колишнє керівництво ДПС України фактично проігнорувало надану нами інформацію. У відповіді на попередній запит (наприклад, лист від 29 лютого 2024 року №480/ЗПІ/99-00-11-02-02-10) податківці обмежилися формальними поясненнями, не реагуючи на факти можливих порушень.
Але чому Петро Кливець привернув увагу громадськості та особливо нашу?
Річ у тім, що ситуація з ним ілюструє ймовірну причетність до корупції, яка може виявитися в діяльності податкової служби, та взагалі компрометує все відомство.
Петро Кливець: декларації та конфлікт інтересів
Ще в 2019 році наше журналістське розслідування виявило серйозні невідповідності в деклараціях Кливця в період з 2016 по 2018 роки, коли він обіймав посаду директора державного підприємства «Криворізький експертно-технічний центр Держпраці».
Зокрема, Кливець та його дружина Тетяна задекларували значні грошові активи: 1,66 млн грн і 57 тис. доларів США виявилося у Петра Кливця, а також 1,32 млн грн і 72 тис. доларів – у його дружини.
При цьому доходи подружжя, отриманні переважно від відсотків за депозитами (12-58 тис. грн на рік у дружини) не пояснюють походження таких сум. У 2017 році Тетяна Кливець придбала автомобіль Toyota C-HR вартістю понад 1 млн грн, що лише посилило підозри у невідповідності витрат і доходів.
Крім того, Кливець не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані: у 2018 році він переказав 15,956 доларів США за оренду авто в Німеччині та отримав зарплату в розмірі 124,063 грн, порушивши статтю 52 Закону України «Про запобігання корупції».
Також у деклараціях відсутні відомості про корпоративні права дружини в ТОВ «Сервіс-центр побутового обслуговування» та діяльність самого Кливця як фізичної особи-підприємця у 2007-2017 роках, що є порушенням законодавства.
У 2019 році Національне агентство з питань запобігання корупції склало адміністративний протокол за статтею 172-6 КУАП щодо внесення Кливцем недостовірних даних до декларацій, направивши його до суду (рішення №1506 від 24 травня 2019 року). Однак подальша доля цього провадження залишається невідомою.
Звинувачення у корупційних схемах
За даними нашого розслідування, під час роботи в «Криворізькому експертно-технічному центрі Держпраці» Кливець міг налагодити схему отримання неправомірної вигоди від промислових підприємств Дніпропетровської області. В імовірній змові з керівництвом Головного управління Держпраці він нібито тиснув на суб’єкти господарювання, видаючи експертні висновки та дозволи за те, що в народі називається хабарями.
Одним із елементів схеми було укладення фіктивних договорів на консультаційні послуги з особами, пов’язаними з працівниками підприємства, включно з фірмами дружини Кливця – ТОВ «Вастро», «Трейдгруп» та «Арт-промбуд». У 2017 році сума таких угод склала 1,32 млн грн, а за 2016-2019 роки Кливець вивів понад 4 млн грн через понад 600 фіктивних контрактів.
Ці факти підтверджуються кримінальним провадженням №12017040230002148 від 29 листопада 2017 року за ч. 3 ст. 191 КК України (привласнення та розтрата майна), яке розслідує Криворізький відділ поліції. Проте перебіг розслідування не розкривають.
Незважаючи на численні звинувачення, ДПС України не надала переконливих пояснень щодо призначення Кливця та ігнорувала інформацію про його можливу причетність до корупції.
А тепер у Кливця нова посада, що також викликає непорозуміння.
Новий очільник ДПС Роман Кравченко, який декларує нетерпимість до зловживань, звільнив Кливця в 2025 році, але не запобіг його новому призначенню в Кіровоградській області.
Це викликає занепокоєння журналістів і громадськості, адже питання доброчесності посадовців ДПС має значний суспільний резонанс.
Ми сподіваємося, що в податковій при новому керівництві відбудеться оновлення, та корупція всередині відомства зазнає вдару, проте чи будуть зміни, покаже час.
Зі свого боку ми підготували новий журналістський запит на ім’я Кравченка Р.А., в ньому містяться матеріали про корупційний та кримінальний шлейф Петра Кливця, якого нещодавно з одної керівної посади в ДПС перевели на іншу. Попросили нового очільника надати коментар та вжити заходи реагування. Сподіваємося, що він не залишиться осторонь та підтвердить свою нетерпимість до корупції, яку виявляв на попередніх посадах.
Наше агентство чекає від ДПС коментарів щодо причин призначень Кливця, а також інформації про результати спеціальної перевірки його особи, якщо така проводилася.
Відповідь відомства стане ключовою для завершення журналістського розслідування та підготовки подальшої публікації.
Корупція в податковій: чи будуть суттєві зміни кадрової політики?
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що було винесено вирок директору фірми – його визнали причетним до розкрадання бюджетних коштів на ремонті Першотравенського ліцею №5.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.