Майно АТ «Укрпошта» на території всієї України передано публічному акціонерному товариству

У місті Дніпро відбулася передача в приватну власність пам’ятника архітектури – дніпровського поштамту. На це звернули увагу в Центральній окружній прокуратурі, відбувся суд. Випадок є показовим. Отже, спробуємо розібратися, кому саме відійде майно АТ «Укрпошта», які ймовірні ризики можуть статися?

Все почалося з того, що державне підприємство «Укрпошта» було реорганізоване в публічне акціонерне товариство з такою ж назвою. Передача пам’ятника архітектури – дніпровського поштамту – була здійснена після того, як будівлю включили в статутний капітал АТ, що  відкрило лазівку для подальшого відчуження державної нерухомості. На це звернули увагу в Центральній окружній прокуратурі, відбувся суд, який зобов’язав акціонерне товариство «Укрпошта» повернути державі в особі Міністерства інфраструктури будівлі поштамту.

Але чи є цей випадок єдиним, коли в розпорядженні акціонерних товариств опиняється державне майно на мільярди гривень, а також пам’ятники архітектури? (Нагадуємо, що не тільки державне підприємство «Укрпошта» було реорганізоване в акціонерне товариство, але й, наприклад, «Укрзалізниця», яка також отримала від держави в користування історичні будівлі.) Так кому відійде майно АТ «Укрпошта»? В Інформаційному агентстві ГО «Антикорупційна правозахисна рада» вирішили розібратись.

Пам’ятника архітектури дніпровський поштамт. Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

У жителів та гостей з містом Дніпро свої асоціації. Можливо, це преображенський собор біля історичного музею, або ж сам музей. А будівля дніпровського цирку відома на весь світ. Також знаковим місцем є поштамт. Він є архітектурною та історичною пам’яткою. Розміщений поштамт у самому центрі міста – на проспекті Дмитра Яворницького. 

Поштова служба в Катеринославі виникла в 1787 р. Місто розвилося, потреби громадян зростали, тому в 1839 р. міська влада придбала садибу Щекутіна, щоб розмістити в ній поштове відділення. У 1905 р. до неї прибудували новий корпус.

Такі будівлі, як дніпровський поштамт, знаходяться в державі на особливому рахунку, виходячи з того, яке історичне та культурне значення мають.

Але з будівлею дніпровського поштамту виникла ситуація, коли з’явилися лазівка для подальшого її відчуження. В Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» було повідомлено про передачу будівлі в приватну власність, з приводу чого журналісти провели власне розслідування.

«Укрпошту» реорганізували в акціонерне товариство, що відкрило лазівки для захоплення нерухомості. Так кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

Навіщо державні підприємства реорганізовують в акціонерні товариства?

Все почалось з того, що державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» припинило своє існування в результаті його перетворення в публічне акціонерне товариство «Укрпошта». Це відбулося на підставі наказу Міністерства інфраструктури України №56 від 16.02.2017. У переліку об’єктів нерухомого майна, яке передали до статутного капіталу АТ «Укрпошта», належить й будівля поштамту, яка розміщена за адресою: проспект Дмитра Яворницького, 62 в м. Дніпро.

Єдиним засновником і акціонером «Укрпошти» є держава в особі Міністерства інфраструктури України. 100% акцій належить державі. 

Здавалося б, державне підприємство реорганізували, ну і що? Продовжує функціонувати, все нібито добре.

Але диявол приховується в деталях. 

Нерідко за реорганізацією державного підприємства в акціонерне товариство стоїть мета заволодіння державним майном

Дев’яності закінчились, а методи залишились. Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

Після проголошення незалежності в 1991 році в Україні розпочався перехідний період. Побудова ринкової економіки не проходила гладко. Відомо про економічну злочинність, рейдерство, «тіньову» економіку, розповсюдження корупції, «стихійну приватизацію». Саме тому цей період називають «диким капіталізмом», «злочинними дев’яностими». 

У ті часи Україна стала свідком низки скандальних ситуацій, пов’язаних з незаконним захопленням майна держпідприємств. Їх реорганізовували в акціонерні товариства з метою залучення інвестицій. Риторика зацікавлених осіб була такою: щоб підприємство запрацювало, встало на ноги, необхідні фінансові вливання. І в цьому дійсно був сенс – фінансування потрібне. Але нерідко за створенням акціонерних товариств стояла прихована мета розкрадання державного майна, нерухомості, земель. Спритні дільці реалізовували цю мету за допомогою різних маніпуляцій з акціями, використовували прогалини та слабкі місця в законодавстві, давали хабарі.

І не встигаєш схаменутися, як вже частина акцій або навіть контрольний пакет переходить в руки махінаторів.

Відомі українські олігархи таким чином заволоділи державним майном на мільярди. Й донині держава намагається повернути контроль над своїми підприємствами, наприклад, є суди з Коломойським, який розповсюдив свій вплив у нафтовій сфері. А про конфлікт інтересів навколо «Укртелекому», бенефіціаром якого називають Ріната Ахметова, чули, мабуть, усі. Фонд держмайна України неодноразово намагався повернути це підприємство державі. 

А все починалось класично: створювались акціонерні товариства, лунали гасла про економічну свободу, інвестиції. «Ось якби в підприємства був справжній господар, справи пішли б добре, бо він був би зацікавлений в його ефективності». «Подивіться на Європу: приватна власність, економічний розвиток. Ми теж так можемо!» Знайома риторика? Але за нею нерідко опинялася банальна мета нажитися за рахунок держави та платників податків. 

За справу брались олігархи та злочинці, які реалізували схеми розкрадання державного майна. У підсумку держава втрачала або ж свої підприємства, або ж майно, а також контроль над головними сферами соціального та економічного життя. Держава несла колосальні збитки, а махінатори наживались.

Дев’яності закінчились, а методи залишились.

Акції АТ «Укрпошта» належать державі, навіщо хвилюватись?

Але щодо «Укрпошти» можна заперечити, що держава не планує продаж акцій підприємства, вона залишає їх у своїй власності. Мовляв, чого побоюватись? «Укрпошта» – стратегічний об’єкт, і 100% акцій буде належати лише державі. Але знову згадаємо, що диявол, як відомо, приховується в деталях. 

Навіть коли підприємство залишається на 100% державним, реорганізація його в акціонерне товариство відкриває шлях для багатьох схем відчуження держмайна та корупції. Причому певне держпідприємство може бути збитковим. Але для шахраїв важливе не воно безпосередньо, а майно на мільярди, яким підприємство володіє. І до цього майна дістатися легше, якщо воно належить не державному органу, а акціонерному товариству, хоч і державному. Бюрократії менше, схем більше, руки розв’язані. 

Для приклада приведемо одну з таких схем: державне акціонерне товариство бере кредит у банку під заставу, потім цей кредит не повертає. Закінчується тим, що банк забирає нерухомість АТ в якості компенсації. Зовні виглядає все законним. Але насправді за цим знаходиться злочинний «договірняк». Керівництво акціонерного товариства з самого початку не планувало виплачувати кредит, а шахраї, які стоять за банком, своєю справжньою метою мали захоплення нерухомості. Причому умови кредиту абсолютно вигідні для шахраїв. І абсолютно невигідні для держави. 

«Підприємство є державним, так навіщо його переводити в акціонерне товариство, коли акції повністю залишаються в держави? – ставить питання голова громадської організації «Антикорупційна правозахисна рада» Олександр Снісар. – Нам скажуть, що в такому статусі підприємство буде краще працювати, ефективніше. Можливо, хоча це спірно. Але фактом є те, що створення акційних товариств відкриває широкий простір для корупції в умовах недосконалого законодавства – контролю значно менше, можливостей більше.

Уявіть, що непорядним посадовцям в руки потрапляє нерухомість на мільярди. На мільярди! Зробити так, щоб одна будівля, друга, третя «прилипла до рук», відійшла шахраям, не становить проблеми. Тут і прогалини в законодавстві, і сумнівні договори з фінансовими зобов’язаннями, в яких держава знаходиться в програшному становищі, і цілеспрямоване підпадання під вплив олігархів, корумпованих посадовців. Причому новим людям у владі сумного досвіду «попередників» чомусь недостатньо. Вони не озираються на приклади, скажімо, «Укрнафти», «Укртелекому», не все зрозуміло й з «Укрзалізницею»… Чи може все ж таки озираються і діють свідомо, але вже у власних інтересах?»

Прокуратура судиться з акціонерним товариством «Укрпошта»

В Інформаційному агентстві розглянули судові документи за справою №904/8911/21, яка присвячена дніпровському поштамту. Офіційне формулювання, яке пояснює сутьність справи, таке: «про визнання правочину недійсним, повернення майна та скасування державної реєстрації права власності з одночасним припиненням права приватної власності».

Центральна окружна прокуратура в м. Дніпро в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України 12.11.2021 звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до акціонерного товариства «Укрпошта». Вона попросила суд:

  1. визнати недійсним передавання до статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Укрпошта» будівлі дніпровського поштамту;
  2. скасувати державну реєстрацію права приватної власності акціонерного товариства «Укрпошта» на будівлю поштамту;
  3. зобов’язати Акціонерне товариство «Укрпошта» повернути державі в особі Міністерства інфраструктури України будівлі поштамту.

Але чому прокуратура звернула увагу на будівлю поштамту, що викликало необхідність звернутися до суду?

Щоб з’ясувати це, необхідно ознайомитись з логікою подій, які цьому передували. 

Що сталося з майном АТ «Укрпошта»

Наказом Міністерства інфраструктури України від 11.11.2015 №465 «Укрпошту» було реорганізовано в публічне акціонерне товариство. 

Перелік об’єктів нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі Дніпропетровської дирекції УДППЗ «Укрпошта» та перейшло до статутного капіталу АТ «Укрпошта», включав будівлю дніпровського поштамту. 

Відповідно до Закону України від 23.09.2008 №574-УІ «Про перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації» будинок поштамту включено до вказаного переліку.

Але 22.10.2019 року державний реєстратор виконавчого комітету Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області зареєстрував право приватної власності акціонерного товариства «Укрпошта» на будівлі поштамту площею 4 760,8 кв.м, що розташована за адресою: проспект Дмитра Яворницького, 62 в м. Дніпро (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна – 1944436212101).

А на момент звернення прокурора до суду будівля поштамту була предметом договору іпотеки від 01.10.2021, укладеного між іпотекодержателем в особі Міністерства фінансів України та іпотекодавцем в особі АТ «Укрпошта» з метою забезпечення належного виконання основного зобов’язання, визначених Договором від 16.11.2020 №13010-05/205, укладеного між Міністерством фінансів України, Міністерством інфраструктури України та АТ «Укрпошта» про погашення заборгованості перед державою за виконання гарантійних зобов’язань за Гарантійною угодою на виконання Кредитного договору від 16.112020 №51975, укладеного між АТ «Укрпошта» та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку.

Що стверджує прокурор у суді?

Прокурор зазначає: якщо АТ «Укрпошта» не виконає зобов’язання відповідно до умов Договору іпотеки від 01.10.2021, то це призведе до стягнення на предмет іпотеки.

Прокурор вважає, що оскільки поштамт є пам’яткою історії та архітектури місцевого значення, законом він включений до переліку пам’яток, що не підлягають приватизації. Тому внесення цього об’єкту до статутного капіталу АТ «Укрпошта» є порушенням вимог статті 86 Господарського кодексу України. Це й призвело до порушення права вла Save сності держави на спірне майно.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області 16.11.2022 року було скасовано реєстрацію права приватної власності на будівлю поштамту, а акціонерне товариство «Укрпошта» зобов’язали повернути її державі.

Доля пам’ятника архітектури дніпровського поштамту після передачі його в приватну власність могла б бути сумною. Як саме розпорядилися б ним в акціонерному товаристві «Укрпошта», до яких рук будівля могла б потрапити, – ми можемо лише гадати. Завдяки втручанню прокуратури стали неможливими найгірші варіанти. Треба розуміти, що мова йде про історичну будівлю в самому серці міста площею майже 5 тисяч квадратних метрів. Нагадуємо, ми вже писали про сумні приклади. Так, Вадим Єрмолаєв, будучи засновником «БФ «Єврейське майбутнє», виступив проти статусу пам’ятки архітектури та містобудування будинку на вулиці Виконкомівській, 17. Навіщо йому це було за необхідне – читайте в нашому розслідуванні

  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

Яка нерухомість ще була передана акціонерному товариству: розслідування Інформаційного агентства «Антикорупційна правозахисна рада»

Виникає питання: якщо ми маємо випадок, коли відбулася передача в приватну власність пам’ятника архітектури дніпровського головпоштамту, то чи не станеться подібне з іншими історичними будівлями, що потрапляють в розпорядження акціонерних товариств? Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

А взагалі, яке майно було передано державним підприємство «Укрпошта» в акціонерне товариство? 

З цим питанням до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України звернувся голова громадської організації «Антикорупційна правозахисна рада» Олександр Снісар Але відповідь на офіційний запит у міністерстві надавати відмовились, перешкоджаючи проведенню журналістського розслідування.

Через це прийшлось звернутися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Директор Департаменту моніторингу додержання інформаційних прав Андрій Панков відповів, що вимоги «Антикорупційної правозахисної ради» цілком законні: «На Вашу заяву від 16.03.2023 щодо стверджуваного порушення Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України (далі – Міністерство) вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» повідомляємо, що за результатами її розгляду прийнято рішення про відкриття провадження в справі про порушення прав і свобод людини і громадянина відповідно до статті 17 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

Отже, Міністерству інфраструктури все ж таки прийшлось піти назустріч громадськості. Яку ж інформацію отримали співробітники «Антикорупційної правозахисної ради»?

В Акті передавання майна до статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Укрпошта», що є наступником Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», вказано наступне: «Загальна вартість майна, переданого як внесок до статутного фонду публічного акціонерного товариства «Укрпошта», складає 6 518 697 млр грн». Документ датується 05.07.2017 р.

  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?
  • Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

Майно, яке було передано акціонерному товариству «Укрпошта» на Сході та Заході

Щодо областей. Так, вартість майна, яка була передана державою в акціонерне товариство «Укрпошта» у Вінницькій області станом на 2016 рік складає 167 879 594 грн. Тут є об’єкти нерухомості, які знаходяться в історичних частинах населених пунктів. 

Цікавим є той факт, що передача державного майна проходила й на тимчасово окупованих територіях. Наприклад, у Луганській області майно вартістю 39 581 516 грн станом на 2016 рік також було передано. Це викликає велику кількість питань: яким чином передано? Кому конкретно передано? Хто відповідає за це майно? Що з ним сталося? Підкреслюємо: передача майна, нерухомості відбулася в ті часи, коли Луганська область вже знаходилась в окупації. 

Отже, акціонерне товариство «Укрпошта» отримало від держави майно на мільярди гривен. Але відсутня прозорість щодо розпорядження цим майном. Передача в приватну власність пам’ятника архітектури дніпровського поштамту вказує на те, що здійснюються шаги для подальшого відчуження майна. Але чи завжди на подібні випадки звертають увагу, у тому числі правоохоронці? Чи все це трапляється в тіні та приховане від громадськості? Питання риторичне.   

Нагадуємо, що в Інформаційному агентстві «Антикорупційна правозахисна рада» провели велике розслідування щодо десятків мільйонів гривен, які Дніпровська міськрада виділила на свою рекламу сумнівним посередникам.

Кому відійде майно АТ «Укрпошта»?

Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.