Шахрайські колл-центри розповсюдились не тільки в Дніпрі, але на територій всієї України
Колл-центри: шахрайство, «кришування» з боку правоохоронців та кримінальних авторитетів в Україні.
Для боротьби з телефонними шахраями навіть була створена Тимчасова слідча комісії Верховної Ради.
Як вказує нардеп Макс Бужанський, який входить до ТСК: кількість шахрайських колл-центрів зросла в 4 рази за півроку:
«Розпочали засідання ТСК щодо колл-центрів, заслуховуємо Офіс Генпрокурора. Із січня по травень, кількість злочинів, пов’язаних із цим видом шахрайства, зросла по відношенню до минулого року в 4 !!!!! рази».
За даними Інформатора, в Україні діє 2000 колл-центрів.
Таке зростання шахраїв пояснюється несприятливою економічною ситуаціє під час військового стану, високим рівнем безробіття. Ціни зросли в 2-3 рази на необхідні речі, продукти, але роботодавці не поспішають з підвищенням зарплати. При цьому в країні відбулася інфляція.
А тут – колл-центр, отримуєш значні кошти. Приваблива діяльність, особливо для молоді. Як вказує той же Бужанський:
«Внаслідок своєї боротьби з незаконними колл-центрами ТСК несподівано виявила, що до цієї діяльності масово залучаються неповнолітні».
Колл-центри Дніпра стали відомими на весь світ, оскільки телефонували в Росію. Шахраї навіть вигадали собі виправдання: ми ж з москалями таким чином боремося. Але Бужанський заявляє, що головними жертвами шахрайства все ж таки є українці:
«Офіс Генпрокурора, шахраї з колл-центрів масово грабують наших внутрішніх переселенців, зокрема, у розрізі грошей е-підтримки!
Представники Кіберполіції підтверджують слова прокурорів, колл-центри масово грабують насамперед саме українських громадян».
Дніпро та Кам’янське – не єдині місця, де розташовані колл-центри. Так, можна назвати Дніпро «столицею телефонного шахрайства», як це робить народний депутат Олександр Куницький:
«На жаль, в Україні існує велика кількість колл-центрів з «розводу» людей на гроші. Їх кількість під час війни почала стрімко зростати. З початку роботи ТСК стало відомо про понад 1500 таких «офісів», які спеціалізуються на обмані та зловживанні довірою населення. Причому це не одна розгалужена організація з єдиними лідерами. СТОЛИЦЕЮ «ТЕЛЕФОННОГО ШАХРАЙСТВА» Є ДНІПРО, проте велика кількість колл-центрів сконцентрована в Києві. ТСК, напевно, стане першим державним органом, який намагається порахувати цифру наявних офісних шахраїв та суму збитків, завдану громадянам».
Так, колл-центри також розміщенні в Києві, Харкові та інших великих містах. А інтернет завалений об’явами про діяльність в таких організаціях.
При цьому правоохоронці не поспішають припинити діяльність колл-центрів, оскільки їх «кришують». Як вказує Бужанський після заяви, що кількість таких організація зросла в 4 рази:
«Але в судах поки що тільки справи на 3 мільйони, шістсот тисяч гривень – у масштабах розмаху діяльності колл-центрів – здавання з купівлі насіння».
«Мєнти» и кримінальні авторитети «кришують» колл-центри в Україні
Коли шахрайські колл-центри тільки почали з’являлись, вони навіть не приховували свою діяльність: знімали офісу в середмісті, відкрито демонстрували, чим замаються.
Окрім «мєнтов» також колл-центри «кришуються» кримінальними авторитетами. Потік грошей був великими, на хабарі хватало. Щоб відкупитись від кримінальних авторитетів – також хватало. Але згодом кримінальні авторитети почали самі відкривати такі організації, щоб без самостійно займатись шахрайським бізнесом.
Так, нещодавно ми писали, що в місті Дніпро затримали кримінальних авторитетів Мудрака, Савченка та Шугаєва та «накрили» їхній колл-центр. Протягом літа вони привласнили майже півмільйона гривень.
Тому, що поліція все ж таки іноді веде боротьбу з такими колл-центрами, то відкрито «розводити» у великих офісах поряд із кабінетами інших організацій вони стали боятися. До речі, біля офісу громадської організації «Антикорупційна правозахисна рада» був такий колл-центра, самі розумієте, що вони з’їхали. Тепер керівники телефонних шахраїв шукають будинки в приватному секторі, де ніхто б не міг їх перевірити.
Діють шахраї разом, є розподіл ролей, є організатор, є заступник. Отже, ми маємо справу з організованими злочинними угрупуваннями («ОПГ», ОЗУ).
Колл-центри: шахрайство в Україні та методи «роботи» з «лопухами»
Яким саме чином «працюють» з потерпілими в шахрайських колл-центрах. Методів багато. Але завдання одне – привласнити гроші.
Причому в колл-центрах використовують бази даних, які їм зливають на чорному ринку.
Це бази, які вкрадено в банках або ж у почтових служб.
Перерахуємо методи шахрайства:
- Шахрай телефонує до жертви та представляється співробітником банку. З бази знає її ім’я, називає його, вказує персональні данні. Це викликає довіру, що ви дійсно співробітник банку. А далі треба отримати доступ до її рахунка: або ж жертва назве пароль, або ж перерахує на рахунок шахрая кошти. Легенда може бути будь-якою, наприклад: «Це служба безпеки банку «Зета». Ви Пупкін В.В., 1960 року народження? Ми отримали інформацію про підозрілий рух на вашому рахунку. Якщо ви бажаєте його перевірить, нам недохідні данні…» Це може бути пароль або ж CVV-код.
- Це проста легенда, а є складніші. Так, одну з них ми описали в нашій статті. У соціальних мережах шахраї знаходили жінок, які збирали кошти для лікування своїх чоловіків, взагалі родичів, які повернулись з пораненнями. Комусь була потрібна недешева операція, комусь протези. Потів телефонні шахраї телефонували цім жінках, представлялись польськими волонтерами, які хочуть допомогти, і обіцяли перевести кошти найближчим часом. А наступного дня вони знов телефонували з такою легендою: «Я представник банку Пупкін В.В., на ваше ім’я прийшла гуманітарна допомога, але в злотих. Щоб конвертувати в гривні, необхідні ваші данні». Зраділа жертва надавала пароль.
- А ось метод, який використовували «працівники» Мудрака, Савченка та Шугая. Легенда така ж – представлялись працівником банку. А потім говорили, що потерпілому потрібно встановити програму AnyDesk. Це аналог TeamViewer, якщо просто – програма, яка надає можливість заходити на пристрій віддалено. Це надавало можливість слідкувати за діями потерпілого та дізнатись інформацію про його рахунки.
- Ще є схема, коли шахраї виставляють якийсь товар у інтернет-магазинах. Його вартість нижча за ринкову, пояснюють вони знижку тим, що терміново потрібні гроші. І просять покупця вислати аванс.
- Також є схема, яка направила на те, щоб збити з пантелику жертву. їй телефонує шахрай і представляється родичом, який потрапив у біду, наприклад до лікарні, а грошей на ліки немає. Він просить перевести, обіцяє після лікуванні віддати все до копійки. Також жертві може зателефонувати шахрай у ролі поліцейського і сказати, що його дитину затримали, і якщо хоче, що її відпустили, нехай дасть грошей. При цьому «поліцейський», щоб у батьків не виникли сумніви, називає данні «дитини», які отримані з вкрадених баз.
У багатьох шахрайських схемах відіграє роль тиску на емоції: жертву потрібно накрутити, збити з пантелику, щоб не було часу подумати.
Ще одне шахрайство, яке почало нещодавно розповсюджуватись в Дніпрі – це брокерські контори, які по телефону продають акції, обіцяючи шалений прибуток у майбутньому. Бачили фільм «Вовк із Волл-стріт» із Леонародом Ді Капріо? Ось про таких шахраїв йде мова.
Звісно далеко не всі люди дають себе ошукати, але при цьому прибутки колл-центрів великі. В Україні, Європі, Росії знаходяться «лопухи». Так, нещодавно ми писали, що в Кам’янському телефонні шахраї ошукали латишів. Колл-центри, шахрайство в Україні шкодить нашій репутації перед європейськими державами.
Якщо ви виявили шахрайський колл-центр, звертайтесь до поліції або до ГО «Антикорупційна правозахисна рада».
Нагадуємо, раніше ми писали, що на бруківку в Дніпрі виділи 100 мільйонів гривень.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.