На кладовищах міста співробітники незаконно вимагають кошти за поховання, це настільки усталена практика, що її навіть не намагаються приховати. Уже були гучні затримання, а тепер стало відомо про нові
Але здається, що попри боротьбу правоохоронців із корупцією та чисельні кримінальні провадження, кладовищенська мафія в Дніпрі непереможна.
Лише півроку назад затримали директора Сурсько-Литовського кладовища на хабарі, і навіть мер Філатов подякував правоохоронцям за роботу та висловив думку, що за корупцію на кладовищах взагалі потрібно розстрілювати (так і хочеться сказати: «Собі постукай»). Проте сам же Філатов за декілька тижнів до цього сказав, що кладовищенську мафію подолати неможливо. Може тому, що її покривають в Дніпровській міській раді?
І це був не перший скандал, до нього в ЗМІ виникала інформація про боротьбу з кладовищенською мафією.
Але попри роботу правоохоронних органів вона продовжує діяти, когось з корупціонерів вибивають, але на їхнє місце приходять нові вимагателі. А ті, що працювали, але не потрапили в поле зору поліції та прокуратури, продовжують збирати з громадян гроші, користуючись їхнім безпорадним станом та горем.
Причому жителі Дніпра до вимагання на кладовищах почали ставитись як до неминучості, бо без цього поховати неможливо. А співробітники КП «Міська ритуальна служба» Дніпровської міської ради навіть після затримання колег продовжують вимагання, нібито побори за поховання – невід’ємна та цілком природне явище, відсутність якого просто не вміщається в їхніх головах. Як це – поховати й не взяти «на лапу»?
І ось знову кладовища Дніпра потрапили до скандалу: за процесуальним керівництвом Дніпропетровської обласної прокуратури затримано трьох співробітників комунального підприємства міськради за продаж місць для поховань. Як повідомила 21.06.2024 року пресслужба відомства, підозрювані налагодили схему систематичного вимагання та одержання неправомірної вигоди з громадян за виділення місць для поховання померлих на кладовищах м. Дніпра. Вони за одне поховання вимагали від 20 до 40 тис грн, тоді як сума офіційного платежу не перевищувала 3,5 тис. грн. У разі відмови громадян сплачувати кошти підозрювані безпідставно відмовляли в наданні послуг з організації поховання померлих.
Навіть під час воєнного стану наживаються на померлих. Через діяльність кладовищенської мафії навіть є випадки, коли були проблеми з похоронами загиблих. І чи настане цьому колись кінець, або ж на місце затриманих прийдуть нові здирники, оскільки кладовищенська мафія в Дніпрі непереможна?
«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» провело журналістське розслідування. З власних джерел, пов’язаних із КП «Міська ритуальні служба» Дніпровської міської ради ми дізнались подробиці цього затримання.
Що відомо про продаж місць на кладовищах Дніпра?
Для кого кладовище пов’язане з горем, а для когось – з можливістю нажитись. Навіть в Україні виникли незаконні кладовища з метою заробітку, про одне з них, яке створив голова Слобожанської селищної ради Ігор Камінський, ми писали в 2021 році.
Тоді ж ми писали про кладовищенську мафію Дніпра, зокрема стосовно кладовища «Діївка-2» (вул. Мукачівська, 210), де всім, хто хотів поховати родичів та близьких, виставляли незаконний прайс. Або платіть, або ніяк, робіть з вашим покійним, що заманеться, але в нас похорони тільки так. Причому заплатити приходилось в декілька разів більше, ніж офіційно встановлено. У схемі були задіяні начальник виробничої дільниці №6 з реалізації ритуальних послуг КП «Міська ритуальна служба» Сергій Радовський, його заступник Андрій Алдабаєв та робітник ритуальних послуг цього кладовища Євгеній Грисенко.
Кладовищенська мафія діє наступним чином: родичів, близьких померлого співробітники кладовища інформують, що в них відсутні місця, або про інші вигадані проблеми, які унеможливлюють поховання. Грають на емоціях, шляхом маніпуляції ставлять в безвихідне становище: «Ну а що ми можем зробити, поховати не можна». «А як же нам бути?» – питають родичі. «Не знаємо, шукайте можливості». Таким чином жертвам нічого не залишається, як домовлятись.
Причому інколи жертв оброблюють так, що вони навіть і не підозрюють, що йдуть на незаконну угоду. Їх переконують: так роблять всі, такі правила. Здирники починають виглядати в очах жертви як рятівники.
З власних джерел у КП «Міська ритуальна служба» Дніпровської міської ради нам стало відомо, що на Сурсько-Литовському кладовищі, на тому самому, де півроку назад був заарештований його директор за вимагання коштів, займались цим також звичайні копачі – саме про їхнє затримання повідомили 21 червня 2024 року в Дніпропетровській обласній прокуратурі. Вони, можна припустити, узгоджували свої дії з керівництвом.
У той час коли поховання урни з прахом за офіційно встановленим тарифом складає 414 гривень 50 копійок, на цьому кладовищі за це вимагали 5000 гривень, пояснюючи, що інших способів поховати померлого просто не існує.
А ось інший співробітник КП «Міська ритуальна служба», який отримав повідомлення про підозру – це, за інформацією з наших джерел у підприємстві, ймовірно, Анатолій Салмін, начальник Ново-Ігренського кладовища. Там уже вимагали від 10 тисяч гривень за поховання.
Окрім цього, наше джерело повідомило, що 5 або 10 тис. грн – це ще «по-божому». Оскільки поховання на червоній лінії або в зручному місті може становити декілька тисяч доларів.
Але чи зміниться на кладовищах Дніпра після цих затримань щось радикально, чи відмінять незаконні побори, або ж кладовищенська мафія в Дніпрі непереможна? Адже й до цього були гучні скандали, але процитуємо улюблений коментар наших читачів: «То й що?»
Кладовищенська мафія в Дніпрі: неможливо вивести, як докучливих тарганів
Про історію скандалів навколо поборів на кладовищах Дніпра можна написати книгу, але ми зосередимось лише на останніх епізодах.
У 2021 році ми писали, що на кладовищі «Діївка-2» вимагають кошти. Так, вносилась офіційна оплата розміром 1436 грн, а кладовищенська мафія зазвичай брала собі суму від 5000 до 10000 гривень, а іноді й більше. Жертвами вимагателів стали сотні, правоохоронці казали про 340 виявлених випадків, але ж це виявленні, а скільки їх було взагалі? І не тільки в Діївці, а на всіх кладовищах Дніпра?
І чи взагалі можливо поховати без хабаря людину в Дніпрі? Скоріш ні, чим так.
При цьому Дніпровська міська рада, до відомства якої відносилось КП «Ритуальна служба» (тепер КП «Міська ритуальна служба», до речі, підпорядковане Департаменту благоустрою та інфраструктури, який багато років очолював Михайло Лисенко – фігурант безлічі корумпованих справ), робила кадрові зміни в своєму підрозділі, але за ними, на нашу думку, приховувалася банальна боротьба за потік грошей з кладовищ.
Так, у 2019 році міська влада Дніпра звільнила керівника КП «Ритуальна служба» Олександра Тюменцева, призначили Ванду Сіровську. У Тюменцева заявили про незаконність звільнення. Щоб довго не сперечатись, у мерії створили нове комунальне підприємство – «Міська ритуальна служба», а Тюменцеву залишили підприємство, яке припинило своє існування – нехай керує. Його публічно звинуватили в корупції, а призначення Ванди Сіровської пояснили бажанням нарешті побороти кладовищенську мафію. Але насправді все робилося за висловом: «Не можеш подолати – очоль». Насправді й бороти не хотіли, лише очолювати.
Про це, власне, і заявив сам Тюменцев: ритуальну службу «віджав» у нього Філатов зі своєю спільницею Сіровською. Сіровську він звинуватив в рейдерстві, а також співробітників «Муніципальної варти», та вказав на спроби з їхньої сторони привласнити підприємство.
Потоки грошей, які вимагають за поховання, просто вирішили перехопити, відсторонивши колишнє керівництво, яке в свою чергу звинуватило в захопленні Філатова. А підпорядкували новостворене під Сіровську КП «Міська ритуальна служба» Департаменту благоустрою Михайла Лисенку, який в той же час став заявляти, що на кладовищах Дніпра через три роки закінчяться місця. Може тому, щоб нещасні охоче погоджувалися заплатити за поховання?
А в тому, що рвались до грошей, важко сумніватись, оскільки в 2022 році Ванда Сіровска була затримана. Тоді Дніпропетровська обласна прокуратура повідомляла, що за даними слідства вона та її заступник за попередньою змовою з вісьмома керівниками кладовищ організували злочинну схему з систематичним вимаганням та отриманням неправомірної вигоди від громадян за виділення місць для поховання померлих.
Установлено, що службовці, користуючись емоційним станом родичів померлих, навмисно підвищували дійсну вартість ритуальних послуг. Так, за поховання померлого зловмисники вимагали сплатити до 50 тис. грн, тоді як офіційна сума платежу становить 3500 грн. У випадку відмови громадян сплачувати керівник цвинтаря безпідставно відмовляв у наданні послуг з організації поховання померлих».
Щомісяця вказана схема лише директорці КП приносила майже 7 млн грн.
У кримінальному провадження №42022042000000042 йшлося про діяльність кладовищенської мафії – організованого злочинного угрупування, в якому свою роль виконувала керівник КП «Міська ритуальна служба» Ванда Сіровська. Гроші, які йшли з кладовищ, дійсно можна назвати шаленими – 84 млн грн неправомірної вигоди щомісячно.
Рішенням виконкому Дніпровської міськради під час керівництва Ванди Сіровської, наприклад, була встановлена загальна вартість поховання урни з прахом у розмірі 395 грн. Але кладовищенська мафія нав’язала свої тарифи, і без сплати цих коштів поховання просто було неможливим. Ще раз підкреслюємо: неможливим. Так, щоб поховати урну, а це найдешевший спосіб, на кладовищі «Діївка-2» вимагали від 5 тис грн, на території кладовища на вулиці Янтарній – 7,5 тис. грн, на Краснопільському кладовищі – 12 тис. грн, на Сурсько-Литовському – 15 тис. грн.
Також в участі в кладовищенській мафії підозрюють наступних співробітників, ось імена:
– Дзюба Артем Вікторович,
– Бондаренко Андрій Вікторович,
– Парфьонов Євген Олександрович,
– Школьний Олег Ігоревич,
– Краснощоков Леонід Валерійович.
До цих пір йде судовий процес (справа 203/3511/23) до логічного кінця не доведено, і може статись, що «гуманний» суд вирішить відпустити фігурантів, і це буде означати: кладовищенська мафія в Дніпрі непереможна. Останні засідання були 18.01.2024.
А тим часом з’явилась інформація, шо колишній керівник КП «Міська ритуальна служба» Ванда Сіровська добре себе почуває, внесла за себе заставу в 4 мільйони гривень, гуляє на волі. І навіть призначена в.о. ТОВ «МОДУС-ІНДУСТРІЯ».
Невже кладовищенська мафія в Дніпрі непереможна?
Але ми все ж таки сподіваємось на покращення ситуації з кладовищами. Слід відзначити роботу правоохоронних органів, які за процесуальним керівництвом Дніпропетровської обласної прокуратури, викорінюють цю проблему.
Нагадуємо, раніше ми писали про нове захоплення землі в заказнику «Приорільский».
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.