Дніпровська міська рада вимагає через суд знести самочинні будівлі та повернути захоплену ділянку громаді.

Про те, що яхт-клуб «Січ» незаконно побудували, «Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» писало ще в 2021 році.

Але тоді Дніпровська міська рада не лише відмовлялася визнавати виявлені порушення, але й усіляко захищала самочинний комплекс. І ось несподівано в 2025 році вона подає позов до суду, фактично підтвердивши правдивість наших матеріалів, і вимагає знести самовільні будівлі «Січі»… Дивно, чи не так?

ТЯхт-клуб «Січ» незаконно побудували?е саме з кримінальними провадженнями: їх то відкривали, то закривали, то знову відкривали… У 2016 році було розпочате провадження № 12016040440001471, яке довело порушення, але винні так і не були покарані. У 2021 році після звернення до народних депутатів ГО «Антикорупційна правозахисна рада» розпочато ще одне провадження № 12021046650000792 за статтею 197-1 КК України (самовільне зайняття земельної ділянки), яке згодом приєднали до справи № 42019040000000764 від 17 грудня 2019 року за статтею 364 КК України (зловживання владою). Проте жодне з проваджень не завершилося притягненням винних до відповідальності. А зараз триває провадження № 42023042020000020, але воно може мати долю попередніх.

І ми в розгубленості: невже в політиці міськради щось змінилося, і тепер тут вирішили боротися з порушеннями? Вона просить Господарський суд Дніпропетровської області знести самочинні будівлі яхт-клубу та припинити право володіння ними Громадської організації «Дніпровський спортивно-парусний яхт-клуб «Січ».

Тепер про це детальніше.

Порушення законодавства яхт-клубом «Січ» у Дніпрі: матеріали «Інформаційного агентства Антикорупційна правозахисна рада»

Спортивно-парусний клуб «Січ» розташований за адресою вул. Набережна Перемоги, 77-Б. Він уже не один рік перебуває в центрі скандалу через систематичні порушення землевпорядного та природоохоронного законодавства України. Ми ще на початку 2021 року публікували матеріали з документами про них.

Яхт-клуб «Січ» незаконно побудували?Незаконне будівництво на землях водного фонду

Починаючи з 2015 року, на території площею близько 23 га в районі Південного мосту в Дніпрі клуб «Січ» розпочав масштабні будівельні роботи. На землях водного фонду знімався поверхневий шар ґрунту, викорчовувалися дерева, а берегова смуга зазнавала змін, що призвело до зменшення водного дзеркала річки Дніпро. Такі дії суперечили статтям 61 Земельного кодексу України та 89 Водного кодексу України, які забороняють будівництво будь-яких споруд, окрім гідротехнічних, у прибережних захисних смугах.

За допомогою техніки ТОВ «ДнепрСпецРемонт», де керівник клубу є засновником, проводилися роботи, що завдали шкоди екосистемі. Попри наявність контролюючих органів, порушення відбувалися відкрито, а доступ до берегової зони для громадян поступово обмежувався.

Екологічні наслідки та правові порушення

Ми встановили, що зміна русла річки та зменшення площі водного дзеркала загрожують знищенням водних біоресурсів і можуть спровокувати екологічну катастрофу. На суміжній ділянці площею 10,1028 га (кадастровий номер 1210100000:03:149:0059) штучно створювалися канали шириною 5-7 метрів і нові ділянки суші шляхом насипу ґрунту, що також порушує статтю 88 Водного кодексу України, яка встановлює 100-метрову ширину прибережних захисних смуг.

Яхт-клуб «Січ» незаконно побудували?Будівельні роботи проводилися без необхідних дозволів і погоджень. Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА підтвердив відсутність висновків на початок робіт, а Державна архітектурно-будівельна інспекція не реєструвала жодних документів на будівництво у водозахисній зоні. Більше того, підрядник ТОВ «Гідромеханізація» працював із простроченою ліцензією 2015 року, а Дніпропетровське обласне управління водних ресурсів ще в 2016 році анулювало дозвіл на роботи на цих землях.

Акт ГУ Держгеокадастру від 11 лютого 2021 року (№112-ДК/159/АП/09/01/21) засвідчив, що ГО «Дніпропетровський спортивно-парусний яхт-клуб «Січ» самовільно займає 22,75 га земель водного фонду та рекреаційного призначення в районі кадастрового номера 1210100000:03:149:0014. Такі дії підпадають під відповідальність, передбачену пунктом «б» статті 211 Земельного кодексу та статтею 197-1 Кримінального кодексу України.

Кримінальна справа та тиск на журналістів

Ще в 2016 році за фактом порушень було відкрито кримінальне провадження № 12016040440001471 від 3 червня. Розслідування підтвердило наявність правопорушень, однак винні досі не притягнуті до відповідальності.

Того ж року охорона клубу «Січ» чинила тиск на журналістів, які намагалися висвітлити ситуацію, погрожуючи їм і відмовляючись надати документи.

Попри це протягом 2021 року ми пильно слідкували за порушеннями з боку яхт-клубу «Січ», оформили відповідні звернення до народних депутатів та правоохоронних органів. За нашими матеріалами буле відкрите нове кримінальне провадження №12021046650000792. Про це ми з подробицями писали в наступній статті про спортивно-парусний комплекс.

Що ми зафіксували? На території, яку займає «Січ», продовжили земельні та будівельні роботи. Площа річки Дніпро була засипана невідомими матеріалами, утворюючи насипи довжиною в сотні метрів. Регіональний офіс водних ресурсів у Дніпропетровській області за період 2012-2021 років не видавав дозволів на такі дії, а містобудівні умови для проєктування об’єктів біля ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:149:0014 також відсутні. Проте будівлі на березі Дніпра продовжили зводити.

Роль міської влади: тоді на порушення закривали очі та сприяли їм

Рішенням Виконкому Дніпровської міської ради № 986 від 21 вересня 2021 року яхт-клубу дозволили провести «благоустрій» території площею 20 га – від самого клубу до кругового перехрестя на житловому масиві Перемога. Четвертий пункт цього рішення передбачав, що після завершення робіт питання балансової належності об’єктів благоустрою буде «вирішене». Це відкрило шлях до схеми захоплення земель: облаштування доріжок, газонів чи споруд дозволило оформити право власності, що дало клубу перевагу в отриманні ділянок в оренду чи навіть у власність.

Згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України Дніпровська міська рада як розпорядник земель комунальної власності мала б контролювати їх використання. Натомість вона не лише ігнорувала порушення з боку «Січі», але й сприяла клубу, надаючи дозволи на благоустрій.

Останні роки спортивний яхт-клуб «Січ» за підтримки Дніпровської міської ради продовжував порушувати закон, ігноруючи природоохоронні норми та права громади. Схема «благоустрою» з подальшим відчуженням земель набрала обертів, а безкарність лише розпалила апетити.

Яхт-клуб «Січ» незаконно побудували? Нове кримінальне провадження

Яхт-клуб «Січ» незаконно побудували?

В. Дідик, власник яхт-клубу СІЧ

Проте в січні 2023 року було розпочате нове кримінальне провадження № 42023042020000020 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 197-1 (самовільне зайняття земельної ділянки) та ст. 236 (порушення правил екологічної безпеки) Кримінального кодексу України.

Розслідування, яке веде Слідче відділення ВП № 5 Дніпровського районного управління поліції ГУНП у Дніпропетровській області, стосується незаконного спорудження насипів із ґрунту та піщаних сумішей в річці Дніпро, а також зведення будівель і споруд на землях водного фонду без відповідних дозволів. Ці дії відбувалися на правому березі річки поблизу земельної ділянки, орендованої яхт-клубом «Січ». За даними слідства, унаслідок насипів утворено нові території суші, що призвело до зменшення площі водного дзеркала Дніпра, завдаючи шкоди екосистемі.

Договір оренди, який поновили внаслідок ймовірно театралізованого суду, не передбачав створення штучних земель чи зменшення площі річки, а декларація про готовність об’єктів від 13 січня 2016 року охоплювала лише берегоукріплювальні та захисні споруди, а не насипи чи капітальні будівлі за межами проєкту.

Слідство встановило, що яхт-клуб використовує значно більшу територію, ніж передбачено договором оренди.

Візуальне обстеження показало інтенсивну забудову берегоукріплювальними спорудами та капітальними об’єктами, які не відповідають затвердженому проєкту. На території виявлено відвали каменю, будівельне сміття, спиляну деревину, техніку та тимчасові споруди, що свідчить про самовільне використання земель водного фонду.

На цьому тлі до суду подала позов Дніпровська міськрада: яхт-клуб «Січ» незаконно збудували.

Суд: Дніпровська міська рада 10 років не визнавала спортивно-парусний клуб незаконним, а тепер вимагає знести самочинні будівлі та повернути ділянку

3 березня 2025 року Господарський суд Дніпропетровської області ухвалив рішення про прийняття до розгляду позовної заяви Дніпровської міської ради проти Громадської організації «Дніпровський спортивно-парусний яхт-клуб «Січ».

Суть спору – знесення низки об’єктів (від захисних дамб і причалів до хвилеломів і суднопідйомного сліпу), які, за твердженням позивача, були зведені незаконно на земельній ділянці площею 26,2210 га поблизу вулиці Набережної Перемоги, 134.

В обґрунтуванні позову міськрада зазначає, що земельна ділянка не передавалася у власність чи користування ГО «Дніпровський спортивно-парусний яхт-клуб «Січ».

Цікаво, що спочатку позовну заяву, подану міськрадою, суд залишив без руху через недоліки. Ухвалою від 24 лютого 2025 року Дніпровській міській раді дали 10 днів на їх усунення, зокрема, вимагали надати читабельну копію акту перевірки земельного законодавства від 26 липня 2018 року та детальніше обґрунтувати вимоги. Вже 25 лютого міськрада надала необхідні документи, і 3 березня суддя Юлія Бажанова ухвалила рішення про відкриття провадження у справі.

Тобто 10 років Дніпровська міська рада не визнавала, що яхт0клуь «Січ» незаконно побудували, а тепер раптово визнає.

Чому?

Невже вирішили перешкодити правопорушенню?

Слідкуємо.

Нагадуємо, раніше ми писали, що в Дніпропетровській області землю віддають «своїм» без аукціону.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.