Піщанській громаді повернули острови озера, якими незаконно заволоділи 15 років тому
Про те, як вкрасти острови на Дніпропетровщині, та про суди навколо цього.
Озеро, яке раніше знали як озеро імені Леніна, а тепер його називають або ж просто Самарською затокою, або ж Піщанським озером, відоме не тільки місцевим, але й жителям Дніпропетровська та Новомосковська.
На березі цього озера знаходяться турбази, пляжі. Його полюбляють рибалки.
Але як вкрасти острови на Дніпропетровщині?
У 2008 році острови озера були передані в приватні руки, причому в документах прописали: для сільського господарства. Але з’ясувалося, що ділянка, де розташовані острови, відноситься для водного фонду. За цільовим призначенням вона не призначення для сільгоспробіт.
Рішенням Новомосковського міськрайонного суду від 30.11.23 острови повернули громаді.
Судовий процес тривав більше року.
15 років незаконного володіння островами
27 червня 2022 року прокурор звернувся до суду з позовом щодо островів Піщанського озера (до речі, нещодавно через суд повернули Червонодолинське водосховище, про що в нас вийшла стаття).
Але цей суд повинен був відбутись значно раніше.
15 липня 2008 року розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації затверджено проект землеустрою та відведені приватній особі 2 га земельної ділянки, кадастровий номер 1223285500:01:402:0014 для ведення особистого селянського господарства.
Відведені.
Острови.
Щоб там для себе особисто вирощувати картопельку з кропчиком.
Але ця земельна ділянка відносилась до водного фонду та була протиправно віднесена до земель сільськогосподарського призначення. Вона відповідно до ст. 4 Водного кодексу України та ст. 58, 59, 84 Земельного кодексу України не могла бути передана у приватну власність, отже, протиправно вибула з власності піщанської громади.
За фактом зловживання посадовцем Новомосковського районного відділу земельних ресурсів було розпочато кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 КК України, яку 05 липня 2011 року направлено до суду.
Ще в 2010 році були проведені експертизи, які підтвердили незаконну передачу землі.
Але 2 вересня 2014 року кримінальну справу закрили, оскільки впровадили реформу та прийняли Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень ст. 19 Конвенції ООН проти корупції» від 21 лютого 2014 року, яким скасували кримінальну відповідальність за діяння, вчинене посадовцем.
Справу закрили, покарання уникнули. Але Піщанська сільська рада мала всі права та можливості втрутитись в це питання та повернути землю. Але обрала бездіяльність.
І лише в 2022 році питання островів підняли знову – прокуратура звернулась до суду.
Прокурор вимагав повернути ділянку сільраді.
Але виявилось, що ділянка є приватною власністю. Під час державної реєстрації, яку здійснили в 2008 році, вказали, що острови призначені для сільгоспробіт. Оскільки в умовах воєнного стану було обмежено доступ до відомостей Державного земельного кадастру, цю інформацію не врахували.
Саме тому прокурор додатково почав вимагати скасувати її державну реєстрацію в земельному кадастрі.
На його думку, спірна ділянка належить до земель водного фонду та за своїм цільовим призначенням не передбачала відведення в приватну власність за категорією «землі сільськогосподарського призначення».
Але представник особи, яка незаконно заволоділа островами, подав заяву, в якій вказала: ділянку їй віддали майже 15 років назад, тому вийшли строки давності.
Інший крок представника: він почав вимагати закрити справу, оскільки її ініціював прокурор, а він яке відношення має до землі? Якщо в Піщанській міській раді ніхто не проти, чому лізе прокурор?
Але суд задовольнив позов Дніпропетровської обласної прокуратури та повернув острови громаді Піщанки.
Нагадуємо, раніше ми писали про спроби захопити 15 тисяч гектарів агрофірми «Наукова».
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.