Відомі бізнесмени Дніпропетровщини розгорнули свою діяльність, пов’язану, як вважають правоохоронці, з корупцією та криміналом, у сусідньому регіоні, наприклад, фірма з їхньої орбіти «Адонія Компані» активно «освоює» бюджет.

Але не тільки в Запорізькій області: сліди Дубинських знаходять скрізь в Україні, їхні фірми успішно реалізують корупційні схеми.

Це не відкриття, адже «схематозна» «франшиза» «Велике будівництво», яку в народі назвали «крадівництвом», виникла з оглядом на їхній «успіх». Її банально запозичили в «дніпровських» в Києві та розповсюдили на території всієї України. Ось такі спритні бізнесмени, схеми яких отримали всеукраїнське визнання в злочинному світі.

А тепер фірми, які пов’язані з братами Дубинськими, спливли в Запорізькій області. Зараз золота жила для посадовців – це ремонти шкіл та укриттів, директор Депаратаменту гуманітарної політики Ксенія Сушко, фігурант чисельних кримінальних справ, не дасть збрехати. Ось і люди Дубинських зайнялися в сусідньому регіоні «підземними школами». І не тільки.

На їхню діяльність звернули увагу в правоохоронних органах. Усе за класикою: ймовірно, фіктивні тендерні конкурси, а це означає змову з посадовцями, завищення цін, фірми-«прокладки» тощо.

«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» провело журналістське розслідування відносно діяльності братів Дубинських у Запорізькій області, воно сконцентровано здебільшого навколо ТОВ «Адонія Компані». Згідно аналітичній системі YouControl, директором фірми є Григорішин Євген Олександрович. Він, до речі, здійснював технічний нагляд за ремонтом дороги в Дніпропетровській області, який доручили ще одній відомій фірмі Дубинських «Будінвест Інжиніринг».

ТОВ «Адонія Компані» неодноразово фігурувало в корупційних скандалах. Саме воно вийшло за межі рідної Дніпропетровської області, щоб «освоїти» бюджети сусіднього регіону.

Ім’я нам легіон: ТОВ «Адонія Компані» та інші фірми братів Дубинських

Брати Дубинські та їхні організації неодноразово фігурували в журналістських розслідуваннях «Інформаційного агентства Антикорупційна правозахисна рада». Зокрема про діяльність ТОВ «Адонія Компані» писали «Наші гроші», «Запорізький центр розслідувань», «Nikcenter», «MilUkraine» та інші.

Виявлені одні й ті ж самі проблеми: завищення цін на матеріали, монополізація тендерів певними компаніями, непрозорість закупівель та зв’язки підрядників із сумнівними особами, зокрема братами Леонідом і Володимиром Дубинськими, які перебувають в розшуку ФБР за підозрою в шахрайстві.

А нещодавно одному з братів вручили «підозру» за ймовірне розкрадання коштів на об’єкті «Реконструкція водогону Аули-Верхньодніпровськ Кам’янський район, Дніпропетровської області». До речі, ми перші ознайомили читачів із корупційною складовою цього тендеру – майже за півроку до того, як справа отримала всеукраїнський резонанс.

До речі, у матеріалах кримінального провадження №42024082010000074 від 20.06.2024, розпочатого в Запорізькій області, ТОВ «Адонія Компані» фігурує разом із ТОВ «БРОМТЕРМ» (ЄДРПОУ 40103962), яке безпосередньо було причетне до ймовірного розкрадання на водогоні.

Так що можна сказати про сумнівну діяльність ТОВ «Адонія Компані»? Й до чого тут корупція?

Тендери на ремонти в Дніпрі: завищені ціни та зв’язки з Дубинськими

До того, як «освоювати» бюджетні кошти в Запорізькій області, ТОВ «Адонія Компані» отримувало тендери в Дніпропетровській області, і всі ці випадки мали великий корупційний ризик.

У 2021 році Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради замовив ТОВ «Теллор-Груп» капітальний ремонт покрівель 29 житлових будинків за 90,94 млн грн (джерело). Журналісти зазначають, що єдиним конкурентом у тендері було ТОВ «Адонія Компані», пов’язане через Юрія Ситника та Аркадія Масарського з братами Дубинськими.

У 2022 році інша фірма, ТОВ «Група «Капітал Строй», отримала контракт на 260,19 млн грн для аварійного обслуговування мереж тепло-, електро- і водопостачання в 3 191 будинку Дніпра (джерело). Спаринг-партнером знову виступила «Адонія Компані».

Цікаво, що ціни на деякі матеріали (засувки, вентилі) виявилися нижчими, ніж у попередніх тендерах, але характеристики матеріалів залишилися невідомими, що може свідчити про використання дешевших аналогів. Загальна сума угод була зменшена з 851,78 млн грн до 260,19 млн грн через обмежене фінансування, що також викликало питання щодо реального обсягу виконаних робіт.

У 2023 році КП «Жилсервіс-5» уклало контракти на ремонт покрівель 66 будинків на суму 107,64 млн грн з ТОВ «Асінктон Строй» та «Адонія Компані» (джерело).

Аналіз кошторисів виявив значні переплати: профлисти коштували 690,4 грн/м² у «Асінктон Строй» і 655,05 грн/м² у «Адонія Компані», тоді як ринкова ціна в «Епіцентрі» – 275,55 грн/м².

Біовогнезахист оцінили в 393,48 грн/кг, хоча ринкові ціни коливаються від 22,3 до 162,6 грн/кг.

Рубероїд для верхніх шарів коштував 349,91 грн/м², для нижніх – 338,19 грн/м², тоді як у мережі його можна знайти за 154,6 грн/м² і 126,6 грн/м² відповідно.

Загальна потенційна переплата склала 23,8 млн грн. Власниця «Асінктон Строй», Альона Косолап (раніше Божко) має зв’язки з фірмами, асоційованими з Дубинськими, що додає підозр щодо змови на тендерах.

Окремо варто згадати тендер на 5,5 млн грн, який КП «Жилсервіс-5» в 2023 році замовило в «Адонія Компані» для ремонту електромереж у чотирьох будинках (джерело).

Ціни на матеріали виявилися завищеними в рази: світильники коштували 2 186 грн, тоді як ринкова ціна – 387–502 грн; датчики руху – 2 109 грн проти 266–363 грн; кабель ВВГнгд 3х1,5 мм – 148 грн/м проти 26–33 грн/м. Такі розбіжності свідчать про неефективне використання бюджетних коштів.

У 2023 році Дніпропетровська ОДА замовила ТОВ «Теллор-Груп» реконструкцію адміністративної будівлі під «Прозорий офіс» за 80 млн грн (джерело). Цей об’єкт уже ремонтувався в 2021 році за 55,2 млн грн тим самим підрядником, що викликає питання про доцільність повторних витрат.

Фірми Дубинських діють в Запорізькій області

У Прозорому офісі, мер Дніпра Філатов та очільник ОДА Лисак з іншими керівниками

Фірми Дубинських діють в Запорізькій області На тендерах у 2021 році дешевші пропозиції відхилялися, а Держаудитслужба підтвердила порушення. У 2023 році «Теллор-Груп» був єдиним учасником торгів, що свідчить про відсутність конкуренції. З 2018 року ця фірма отримала контрактів на 1,22 млрд грн, що вказує на її домінуючу позицію на ринку Дніпра.

Але в 2024 році ТОВ «Адонія Компані» спливло в Запорізькій області, де раптово було прийняте посадовцями з розкритими обіймами та отримало «жирні» тендери.

Якщо крали – то крали на школах і дітях, крали на шкільних укриттях та війні. Як це прийнято в наших реаліях.

Фірми Дубинських діють в Запорізькій області: непрозорість і мелітопольський слід

У Запорізькій області в 2024 році ДП «Місцеві дороги Запорізької області» замовило будівництво «підземних шкіл» на 433,12 млн грн трьом фірмам: ТОВ «Компанія Позитив» (222,11 млн грн), ТОВ «Мелсіті» (110,55 млн грн) та ТОВ «Адонія Компані» (100,46 млн грн) (джерело).

Кошториси не оприлюднені, що ускладнює перевірку цін.

«Компанія Позитив» та «Мелсіті» мають тісні зв’язки з Мелітополем, де мером до 2024 року був Іван Федоров, нині голова Запорізької ОВА. За даними «Запорізького центру розслідувань», за пів року на ці проєкти витрачено 466,2 млн грн, з яких «Компанія Позитив» отримала 258,6 млн грн (джерело). Виявлено завищення цін: у ліцеї «Логос» – на 10,7 млн грн, у школі №88 – на 14 млн грн.

У лютому 2025 року ТОВ «Віват Буд», пов’язане з ексзаступником голови Запорізької ОДА Володимиром Тарасенком, отримало контракт на 109 млн грн для будівництва укриття в Комишувасі (джерело).

Кошторис не оприлюднено, але фірма раніше працювала субпідрядником для «Адонія Компані» та «Мелсіті». У 2019 році «Віват Інвест», інша фірма Тарасенка, фігурувала в справі про продаж землі за заниженою ціною, хоча провадження було зупинено під час війни.

Журналісти «Запорізького центру розслідувань» також звернули увагу на непрозорість тендерів у регіоні (джерело). ДП «Місцеві дороги Запорізької області» неодноразово відмовляло в наданні кошторисів, посилаючись на відключення світла та брак часу.

Укриття в Запорізькій області коштують дорожче, ніж в інших регіонах: середня ціна – 218,4 тис. грн на особу та 78 тис. грн/м², тоді як у Харкові – 199 тис. грн на особу та 70,8 тис. грн/м².

Рекордні ціни на укриття: Миколаївщина, Одещина та Запоріжжя

На Миколаївщині ТОВ «Німфан» отримало контракт на 89,8 млн грн для будівництва укриття в Рибаківському ліцеї, що становить 230 тис. грн на одного учня – один із найдорожчих показників в Україні (джерело).

У Запорізькій області укриття Петропільського ліцею від «Адонія Компані» коштує 338 750 грн на особу, що є абсолютним рекордом серед проаналізованих проєктів (джерело). Для порівняння, середня ціна укриттів у прифронтових областях – 40–60 тис. грн на особу.

В Одеській області тендер на укриття в школі №9 у Подільську виграло ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» за 69,8 млн грн, хоча спочатку переможцем була «Адонія Компані» з пропозицією 63 млн грн (джерело). Пропозицію «Адонія Компані» відхилили через невідповідність документів, що викликало підозри щодо маніпуляцій з тендером. Видимість конкуренції? Є такий договірняк, коли уявний конкурент спеціально провалює себе у фіктивному конкурсі.

Ось так, журналістські розслідування свідчать про системні проблеми у сфері публічних закупівель в Україні. По-перше, завищення цін на матеріали є поширеною практикою: у Дніпрі переплати сягають десятків мільйонів гривень, а в Запорізькій області кошториси взагалі приховані від громадськості. По-друге, тендери часто виграють компанії, пов’язані між собою або з сумнівними особами, такими як брати Дубинські, які мають кримінальну історію в США. У Дніпрі фірми «Теллор-Груп», «Асінктон Строй» та «Адонія Компані» регулярно співпрацюють як конкуренти чи партнери, створюючи видимість конкуренції. Фірми Дубинських діють не тільки в Дніпропетровській області, але й в Запорізькій, також виходять на конкурси й в інших регіонах, зокрема Одещині.

По-третє, непрозорість закупівель ускладнює контроль з боку громадськості та правоохоронних органів. У Запорізькій області відсутність кошторисів стала системною проблемою, а в Дніпрі характеристики матеріалів часто не розкриваються, що дозволяє приховувати завищення цін. По-четверте, неефективне використання бюджетних коштів призводить до значних втрат: лише в одному тендері в Дніпрі переплата склала 23,8 млн грн, а в Запорізькій області – десятки мільйонів на кількох об’єктах.

І так, цей весь безлад триває під час воєнного стану. Крадуть як не в себе, крадуть на дітях, крадуть на безпеці (укриттях).

Не дивно, що ТОВ «Адонія Компані» потрапило в приціл правоохоронних органів Запорізької області.

«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» дізналася про подробиці кримінальних проваджень.

Суди, корупція та завищення цін: розслідування діяльності фірм у Дніпрі та Запоріжжі

Останні документи, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, проливають світло на масштабні схеми привласнення бюджетних коштів через завищення цін на будівельні матеріали та фіктивні операції в межах тендерів на будівництво та ремонт об’єктів інфраструктури в Україні.

У фокусі розслідувань опинилися низка компаній, зокрема ТОВ «Адонія Компані», ТОВ «Група Капітал Строй», ТОВ «Теллор-Груп», ТОВ «Асінктон Строй» та інші, які, за даними слідства, «пов’язані з організованою злочинною групою» (це ми цитуємо матеріали досудового розслідування, – ред.), що базується переважно в Дніпрі. Зрозуміло, йдеться про фірми Дубинських, які діють в Запорізькій області також.

Судові справи: арешт майна та обшуки

  1. Справа № 335/11267/24 (Запоріжжя, 01.11.2024)
    У рамках кримінального провадження №42024082010000074 від 20.06.2024, яке розслідується за ч. 4 ст. 191 КК України (привласнення майна в особливо великих розмірах), слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя наклав арешт на майно, вилучене під час обшуку 25.10.2024. Йдеться про мобільний телефон iPhone 12 Pro Max, ноутбук Lenovo та флеш-накопичувач Kingston, які належали особі, пов’язаній з діяльністю ТОВ «Адонія Компані».
    Слідство встановило, що ТОВ «Адонія Компані» є частиною групи компаній, які контролюються злочинним угрупованням із Дніпра. Ця група використовує будівлі в Дніпропетровській області як офіси для бухгалтерських та інших операцій, спрямованих на привласнення бюджетних коштів через фальсифікацію актів виконаних робіт та завищення цін у кошторисах.

До складу групи входять численні фірми, зокрема:

  • ТОВ «Екологія Д» (ЄДРПОУ 42353652);
  • ТОВ «Будінвест Інженірінг» (ЄДРПОУ 40130383);
  • ТОВ «Група Капітал Строй» (ЄДРПОУ 41074702);
  • ТОВ «Асінктон Строй» (ЄДРПОУ 42298471);
  • ТОВ «Теллор-Груп» (ЄДРПОУ 41448905);
  • ТОВ «Юридична консалтингова компанія «Дубинський та партнери» (ЄДРПОУ 39609001) та інші.
    Під час огляду флеш-накопичувача виявили документи з назвою «Бюджет», доступ до яких обмежений паролем, що свідчить про можливе приховування даних про фінансові операції.
  1. Фірми Дубинських діють в Запорізькій області

    Балабинський ліцей «Престиж»

    Справа № 761/6730/25 (Київ, 20.02.2025)
    У рамках кримінального провадження №42024052110000117 від 07.10.2024, яке розслідується Головним слідчим управлінням СБУ за ч. 1 ст. 111-2 КК України (пособництво державі-агресору), Шевченківський районний суд м. Києва наклав арешт на майно, вилучене 11.02.2025 під час обшуку за адресою: м. Дніпро, вул. Єлизавети ІІ Королеви, буд. 1, 2 поверх. Серед вилученого – мобільний телефон iPhone 12 Pro Max, моноблок HP та велика кількість документів (договори поставки, видаткові накладні, ТТН тощо), які стосуються діяльності ТОВ «Адонія Компані», ТОВ «Ізі Буд Маркет», ТОВ «Дніпроспецмеханізація» та ТОВ «Альянс СОМ».
    Слідство встановило, що посадові особи ДП «Місцеві дороги Запорізької області» в змові з представниками ТОВ «Адонія Компані» та іншими фірмами привласнили кошти, виділені на будівництво протирадіаційних укриттів у Запорізькій області. Загальна сума контрактів на будівництво укриттів у Петропільському ліцеї (67,75 млн грн) та Балабинській гімназії «Престиж» (100,46 млн грн) стала об’єктом розслідування через завищення цін на матеріали та фіктивні закупівлі.

Ключові компанії та їхня роль

  • ТОВ «Адонія Компані» (ЄДРПОУ 41443121)
    Ця компанія є центральною фігурою в обох справах. У Запоріжжі її звинувачують у привласненні бюджетних коштів через фальсифікацію документів під час будівництва освітніх закладів. У справі СБУ вона фігурує як виконавець контрактів на будівництво укриттів, де виявлено закупівлі матеріалів за завищеними цінами та фіктивні операції з газовим конденсатом, який не використовується у будівництві.
  • ТОВ «Група Капітал Строй» (ЄДРПОУ 41074702)
    Входить до групи компаній, пов’язаних із ТОВ «Адонія Компані». Раніше ця фірма отримала контракт на 260,19 млн грн за аварійне обслуговування мереж у Дніпрі, де також фіксувалися сумнівні закупівлі.
  • ТОВ «Теллор-Груп» (ЄДРПОУ 41448905)
    Фігурує в списку підконтрольних фірм. У 2021 році отримала 90,94 млн грн на ремонт покрівель у Дніпрі, а в 2023 році – 80 млн грн на реконструкцію адмінбудівлі, яка вже ремонтувалася раніше.
  • ТОВ «Асінктон Строй» (ЄДРПОУ 42298471)
    Спільно з «Адонія Компані» виграла тендер на 107,64 млн грн на ремонт покрівель у Дніпрі, де виявлено переплати на 23,8 млн грн через завищення цін на профлисти та рубероїд.
  • ТОВ «Ізі Буд Маркет» (ЄДРПОУ 45012105)
    Використовувалося для закупівлі арматури та рулонних матеріалів за завищеними цінами для укриттів у Запорізькій області.
  • ТОВ «Альянс СОМ» (ЄДРПОУ 43524825)
    Постачало бетонні суміші для ТОВ «Адонія Компані» на суму 24,39 млн грн з завищенням на 7,34 млн грн.

Реальні приклади завищення цін

  1. Бетонні суміші (Запорізька область)
    ТОВ «Адонія Компані» закупило 4 413,379 м³ бетонних сумішей в ТОВ «Альянс СОМ» за 24,39 млн грн. Аналітичне дослідження показало завищення вартості на 7,34 млн грн, що становить приблизно 30% від загальної суми.
  2. Арматура (Запорізька область)
    Закупівля 528,497 т арматури у ТОВ «Ізі Буд Маркет» коштувала 20,92 млн грн, а 11,5 т у ТОВ «Міліда» – додатково. Завищення склало 5 млн грн, або близько 24% від вартості.
  3. Рулонні матеріали (Запорізька область)
    3 627 м² рулонних матеріалів придбано в ТОВ «Ізі Буд Маркет» за 3,08 млн грн з завищенням на 1,27 млн грн (41% від суми).
  4. Газовий конденсат (фіктивна закупівля)
    ТОВ «Адонія Компані» закупило 647,31 т газового конденсату на 32,32 млн грн у ТОВ «Ізі Буд Маркет» та ТОВ «Дніпроспецмеханізація». Цей товар не використовується у будівництві укриттів, а операція, ймовірно, слугувала для формування схемного податкового кредиту з ПДВ, що призвело до недоотримання бюджетом 5,38 млн грн.
  5. Профлисти та рубероїд (Дніпро)
    У тендері на 107,64 млн грн ТОВ «Асінктон Строй» вказало ціну профлистів 690,4 грн/м² (ринкова – 275,55 грн/м²), рубероїду – 349,91 грн/м² (ринкова – 154,6 грн/м²). Переплата склала 23,8 млн грн.

Механізми злочинної діяльності

Слідство вказує на складну схему, де фірми Дубинських, які діють в Запорізькій області, використовують фіктивних директорів із малозабезпечених верств населення, залучають підставних осіб для ведення бухгалтерії, та укладають договори з підконтрольними фірмами для завищення цін.

У Дніпрі ключовим осередком діяльності є офіс за адресою вул. Єлизавети ІІ Королеви, буд. 1, де розміщуються ТОВ «Адонія Компані» та ТОВ «Юридична консалтингова компанія «Дубинський та партнери», реальними власниками яких є організатори схеми.

У Запорізькій області співпраця з ДП «Місцеві дороги Запорізької області» дозволила вивести значні суми через будівництво укриттів.

Судові рішення підтверджують системність корупційних схем у сфері публічних закупівель. Завищення цін на матеріали, фіктивні закупівлі та використання мережі підконтрольних компаній завдали збитків бюджетам Дніпропетровської та Запорізької областей на десятки мільйонів гривень.

Розслідування триває.

Проте попри чисельні кримінальні провадження відносно фірм Дубинських (наприклад, ми писали про одне з таких, коли навіть «київські» приїхали наводити порядки до Дніпра), зазвичай закінчується нічим. Справи закривають, «фунтів» відпускають, а самі Дубинські почувають себе добре. Причина банальна: корупція в правоохоронних органах та судовій системі.

Фірми Дубинських діють в Запорізькій області, правоохоронці виявили розкрадання бюджету, кримінальні провадження тривають, не сподіваємося на справедливість, але слідкуємо.

Нагадуємо, раніше ми писали про ймовірно незаконні мафи біля ЦУМу в місті Самар (Новомосковськ).

АПР-новини


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.