Популярні канали, які публікують інформацію про відключення світла, активно проштовхують шахраїв: постійна реклама сумнівних організацій, які вербують «консультантів».

«ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри? «Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» пояснює, яким чином шахраї шукають «співробітників».

Шахрайські колл-центри суттєво розповсюдились на території України, шахраї телефонують, пишуть в чатах українцям, іноземним громадянам з метою отримання доступу до банківських рахунків та кредитних карток жертв. За допомогою маніпуляцій, обману вони отримують необхідну інформацію, щоб списати гроші. Таких центрів на території України – тисячі, через них проходять мільярди коштів.

Під час воєнного стану, коли відбувається обстріл об’єктів енергетичної інфраструктури, в месенджері Telegram отримали розповсюдження групи, які не тільки публікують графіки вимкнення світла, але й оперативну інформацію про зміни в них, екстрені відключення тощо.

  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?
  • «ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри?

Офіційні джерела ДТЕК, ЦЕК, «Укренерго» не публікують настільки точну й актуальну інформацію, тому такі групи є дуже популярними. При цьому їхня адміністрація має зв’язки та джерела в ДТЕК, тому фактично можна говорити про тісну співпрацю. Адміністрація позиціонує себе як співробітників ДТЕК, у дописах є такі формулювання: «1, 2 група, ми вимикаємо вам світло».

Але попри зв’язок із енергетичними компаніями, ці групи в Telegram усе ж таки не є офіційними.

Оскільки зворотній зв’язок із громадянами ДТЕК налагодила погано, інформує про маніпуляції зі світлом мляво, неофіційні групи про вимкнення привертають мільйони користувачів, на них, а не на офіційні джерела, орієнтується українець.

Проте в цих групах активно розповсюджують рекламу шахрайських колл-центрів та інших сумнівних організацій.

Фактично вони слугують інструментом, за допомогою якого відбувається залучення молоді до організованих злочинних угрупувань.

Наша організація давно займається розслідуванням діяльності шахрайських колл-центрів, і це зрозуміло, оскільки явище спочатку розповсюдилось саме в Дніпрі – «столиці» цього явища. Ці колл-центри зазвичай «кришуються» злочинними угрупуваннями або «мєнтами». Керівник «Інформаційного агентства Антикорупційна правозахисна рада» Олександр Снісар в своєму інтерв’ю https://ispace.news/ розповів, яким чином діють шахраї. І Telegram-канали стали інструментом, через які відбувається вербування «співробітників», тобто фактичне залучення до ОЗУ («ОПГ»). Навіть Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради рекламувала шахрайський колл-центр, і після нашої публікації про це оголошення зникли.

І тепер ми виявили, що активно шахраї вербують помічників через групи з графіками світла. Одна з таких груп, яка активно публікує рекламу колл-центрів та сумнівних організацій, – це «Включатель Днепр» із майже 140 тисячами підписників. На момент публікації цієї статті в групі з’явилось нове повідомлення про ймовірне вербування до організованого злочинного угрупування.

Звісно, у таких оголошеннях не пишуть: «Шахрайський колл-центр, набираємо молодь, щоб «розводити» людей на гроші». Але є характерні ознаки, які дозволяють припустити, що за цією рекламою стоять шахраї.

Шахраї дають оголошення: нібито потрібні консультанти або менеджери. Завдання: «спілкування з клієнтами». При цьому зазвичай вам не говорять, в якій сфері працює їхня компанія. Вам навіть не скажуть про це, якщо ви вийдете на зв’язок із вербувальником, або ж скажуть, але щось неконкретне, розпливчасте. Обіцяють подробиці лише за особистої зустрічі.

Законні колл-центри інформують про себе з подробицями. Вам кажуть, наприклад: «Ми – «Київстар», вам потрібно буде допомагати людям у сфері мобільного зв’язку та інтернету». А у випадку з шахраями – жодної конкретики, навіть зазвичай не вказують назву компанії, куди потрібні «співробітники». А коли вказують, то ця назва є вигаданою, наприклад, «Індастріал Сістем». У групі «Включатель Днепр» така сумнівна организація назвала себе з ірониєю – Black Carbon Inc, тобто прикрилася компанією, яка займається кібербезпекою. Це подібно до того, що наркоторговці прикрилися організацією: «Люди проти наркотиків».

При цьому пропонується занадто висока зарплатня – від 300 доларів на місяць + відсотки, швидке навчання. Що це за фірма така, де платять людям без досвіду, без освіти такі гроші?

Ще одна ознака шахрайських колл-центрів: тут принципово набирають молодь, при цьому про твій вік питають одразу ж. Зазвичай вказують діапазон до 35 років.

«ДТЕКівці» рекламують шахрайські колл-центри? «Включатель Днепр», група в Telegram, яка позиціонує себе як група енергетиків, що інформують населення про ситуацію зі світлом, активно рекламує сумнівні організації, які мають ознаки шахрайських.

Читачів закликаємо бути пильними та обережними, а правоохоронців звернути увагу.

Нагадуємо, раніше ми писали про махінації та лобіювання ДТЕК.

АПР-новини


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.