Житловий комплекс ЖК «Аржанова», що будується в Дніпрі, викликає сумніви щодо дотримання будівельних норм, але держслужбовці відмовляються надавати матеріали перевірки.

Новобуди в Дніпрі, чи все з ними гаразд? Що, наприклад, можна сказати про ЖК «Аржанова», будівництво якого викликає питання, бо навіть неозброєним оком можна побачити проблемні сторони дотримання будівельних норм?

Відомо, що правила дорожнього руху були написані кров’ю. Але також є інші норми, значення яких для безпеки і життя важко переоцінити, наприклад, будівельні. На превеликий жаль, їх не завжди дотримуються, а компетентні органи іноді бувають схильні закривати очі на порушення, і це не дивно, якщо брати до уваги високий рівень корупції. Держслужбовців, які йдуть назустріч непорядним забудовникам, не зупиняє і те, що вони ставлять під загрозу життя та здоров’я людей. Не зупиняє і приклад Туреччини, де домівки, побудовані з порушенням норм, складалися під час землетрусу, як доміно. Не зупиняє і війна, під час якої такі ось ризикові будівлі є ще більш небезпечними.

Одним із прикладів порушень державних будівельних норм (ДБН) може служити ЖК «Аржанова», що будується за адресою: проспект Слобожанський, 39Б, вул. Аржанова 1,3, вулиця Новоселівська, 2. На цю думку наводять результати журналістського розслідування, яке було проведено співробітниками Інформаційного агентства громадської організації «Антикорупційна правозахисна Рада».

Замовником будівництва ЖК «Аржанова» є приватне підприємство «ПРАЙД МК»,  за даними аналітичної системи YouControl очолює його Ірина Фене. Також відомо про причетність до нього дніпровського бізнесмена Вадима Єрмолаєва, який тісно пов’язаний з впливовими фінансовими та владними колами міста. Можливо, саме це і пояснює ті порушення, які можна побачити при будівництві: якщо такі зв’язки, то і закон не писаний.  Раніше ми писали про будівництво ТРЦ Dmart Вадима Єрмолаєва в охоронній зоні мосту через річку Дніпро. Також писали про ймовірне незаконне використання земельної ділянки з боку ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АГРОСПЕЙС» (група «Алеф»), що призвело до спричинення шкоди майже мільйон гривень.

Що не так з ЖК «Аржанова»?

У ході розслідування, яке провела «Антикорупційна правозахисна Рада», з’ясувалося, що конструкція новобуду виходить за так звані червоні лінії, буквально перетинає межі, в яких повинна знаходитись, чим порушує умови безпеки, особливо пожежної та санітарної. За законом забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення впритул до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, але забудовником це було проігноровано. Крім того, будівля може займати максимум тридцять п’ять відсотків земельної ділянки, але навіть неозброєним оком видно, що ця норма порушується. Висновок один: будують як хочуть, де хочуть, не думаючи про безпеку людей та збереження майна.

Але головним порушенням при будівництві ЖК «Аржанова» є неприпустима близькість до АЗС – візуально відстань менше п’ятдесяти метрів. Комплекс буквально «висить» над заправкою. Це може ставити під загрозу життя не тільки мешканців, але й порушує Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів щодо забруднення повітря, тобто жити в такому місці шкідливо для здоров’я, навіть ворогу не побажаєш. І повітря брудне, і вибухонебезпечність висока, і пожежна безпека порушена. І це, нагадуємо, в умовах війни.

Такий ось «модний» новобуд: реклами багато, але є великі сумніви щодо того, що все безпечно.

ЖК «Аржанова»: чому держслужбовці закривають очі на можливі порушення будівельних норм?

  • Жилой комплекс «Аржанова», который строится в Днепре, вызывает сомнения в соблюдении строительных норм, но госслужащие отказываются предоставлять материалы проверки.
  • Дотримання будівельних норм ЖК Аржанова у Дніпрі

Щоб з’ясувати, наскільки виправдані побоювання, щодо дотримання будівельних норм у Дніпрі, після свого розслідування АПР звернулася до компетентних органів щодо ЖК «Аржанова».

У Головному управлінні Держгеокадастру відреагували зразу ж.

Було встановлено, що забудовник здійснив зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу. Розмір шкоди внаслідок цього становив більше тридцяти двох тисяч гривень.

Також виникли питання про цільове використання землі, яка орендується під новобуд.

За даними земельного кадастру, одна з ділянок, де зводиться житловий комплекс «Аржанова», а саме 0,1064 га, призначена для будівель ринкової інфраструктури, її заборонено використовувати для інших цілей.

Якщо з самого початку виявили порушення земельного законодавства, можливо, також будуть знайдені інші порушення?

Здавалося б, результат перспективний, бо уповноважені особи адекватно відреагували на звернення громадян. Але оптимістичний настрій незабаром було підірвано.

Так, в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю (УДАБК) на звернення АПР відповіли, що жодних порушень дотримання будівельних норм при будівництві ЖК «Аржанова» у Дніпрі не виявлено.

В УДАБК навели дуже дивні цифри – або це була помилка, або навмисна фальсифікація. Так, щодо відстані до АЗС в Управлінні раптом повідомили, що вона становить 51 метр, тобто навіть на один метр перевищує норми законодавства!

Журналісти додатково перевірили цю інформацію та провели заміри (додаток) на геопорталі містобудівного кадастру Головного архітектурно-планувального управління Департаменту по роботі з активами Дніпропетровської міської ради. Було встановлено, що відстань до АЗС становить 42,3 метра. Підкреслимо: це було встановлено саме за допомогою офіційних джерел.

Як в УДАБК побачили 51 метр, не зрозуміло, мабуть, їм дуже хотілося побачити саме 51 метр.

У зв’язку з цим на ім’я начальника Управління Надії Ратич було відправлено заяву від голови «Антикорупційної правозахисної Ради» Снісара Олександра з проханням надати для ознайомлення матеріали проведення перевірки.

Хотілось побачити, яким чином 42,3 метри перетворилися на 51. Але матеріали так і не були отримані, Ратич коротко відповіла, що не збирається їх надавати.

Керівник УДАБК виявилася «непробивною», її не бентежило навіть те, що можливе порушення вимог законодавства щодо належної відстані АЗС від житлового багатоквартирного будинку може стати наслідком травмування та загибелі людей у випадку виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації.

Не бентежило і те, що дії фахівців Управління за умови виявлення неточності в проведенні відповідних замірів можуть бути кваліфіковані за статтею 367 Кримінального кодексу України «Службова недбалість».

Житловий комплекс ЖК «Аржанова», що будується у Дніпрі, викликає сумніви щодо дотримання будівельних норм, але держслужбовці відмовляються надавати матеріали перевірки.

Саме тому було вирішено звернутися до інших державних органів, які могли б конструктивно вплинути на цю ситуацію.

І ось тут почалася гра в «переведення стрілок». Куди б не йшли антикорупціонери, їх відправляли назад в УДАБК, мовляв, всі питання до них. Регіональний Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Тетяна Кокшарова відмовилась задовольнити вимоги, мовляв, достатньо буде вам тієї відповіді, яку надали в Управлінні, більше ніхто нічим вам не зобов’язаний. Звернення до Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) закінчилося тим же, що і звернення безпосередньо до Міськради, – співробітників АПР перенаправили назад в УДАБК, розбирайтесь самі. А в УДАБК не збиралися виконувати норми Закону «Про звернення громадян»: сказано вам, все добре, значить все добре, докази не потрібні, і нехай ви бачите, що чорне – це чорне, воно все ж біле, нема чого сперечатися. Ось таке порочне коло.

Новобуди в Дніпрі: чи є корупція?

Все це викликало закономірне питання: якщо держслужбовці не хочуть звернути увагу на можливі порушення встановлених державою норм, не надають документи перевірки, то чи не замішана в цьому корупція? Раніше ми вже писали про бездіяльність УДАБК у питаннях реагування на факти сумнівної забудови. Антикорупційні активісти звернулися до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України. Матеріали, які було ними передано, правоохоронці визнали достатніми, щоб розпочати досудове розслідування. Але закінчилося воно короткою відпискою слідчого Володимира Ковальова: «кримінальне провадження закрите в зв’язку з відсутністю в діянні невстановлених осіб складу кримінального правопорушення».

І знову непробивна стіна, стіна, яку створили ті, хто, навпаки, повинен руйнувати стіни між державою та громадянами. Ситуація виявилась справді абсурдною: відбуваються можливі правопорушення, вони фіксуються, але уповноважені особи чомусь ігнорують їх. Державні службовці та правоохоронці стають схожими на трьох мавпочок «нічого не бачу, нічого не чую, мовчу». Зводять новобуд біля заправки, порушується пожежна та екологічна безпека, є загроза життю та здоров’ю людей? Нічого не бачимо. А якщо ви наполягаєте на своєму, ми нічного не чуємо. І це в умовах війни, коли влада та громадяни мають показати особливу єдність. Але виявляється, що всі рівні, але є рівніші, тому ЖК «Аржанова» продовжує будуватись в Дніпрі, не дивлячись на можливі порушення дотримання будівельних норм та правил, не дивлячись на те, що це може мати трагічні наслідки.

Дотримання будівельних норм ЖК Аржанова у Дніпрі

Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.