У Дніпрі відкрито кримінальну справу відносно Філіпенка («Лабік», «Філіпок»), причетного до «бізнесу» Кошляка, якого називають кримінальним авторитетом та головою організованої злочинності
Дніпровські «ОПГ» процвітають: Інформаційному агентству «Антикорупційна правозахисна рада» стало відомо з власних джерел про мільйон у валюті для людей Кошляка, яким ті заволоділи шляхом шахрайства.
930 тисяч доларів та 100 тисяч євро було незаконно привласнено. Фігурує славнозвісний Філіпенко Сергій, відомий також як «Лабік» та «Філіпок».
Група осіб, які мають ймовірну причетність до «ОПГ» Кошляка, пообіцяла під час воєнного стану, коли грошові операції обмежені, переказати у Відень майже мільйон доларів та 100 тисяч євро, але привласнила гроші.
За інформацію з наших джерел їхні імена встановлені, їх обвинувачують за ч. 4 ст. 190 ККУ (шахрайство в особливо крупних розмірах).
Справу доручено контролювати прокурору відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури. Над нею працюють співробітники Управління стратегічних розслідувань Національної поліції.
Кошляк, Філіпок та Корбан: чи є взаємозв’язок?
Чи причетний Кошляк до організованої злочинності («ОПГ»)?
Ім’я Кошляка нерідко пов’язують з організованою злочинністю. Ми будемо виходити зі ст. 62, що особа вважається невинуватою, доки її вино не доведуть у встановленому порядку.
У вікіпедії вказано: «Михайло Анатолійович Кошляк (27 лютого 1970, Дніпро) — український політик, бізнесмен, президент Федерації дзюдо України. Майстер спорту СРСР з дзюдо, багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи з дзюдо серед ветеранів». Ще написано, що він займається благодійністю, має п’ятьох дітей, був помічником Бориса Філатова, а з 2020 року – депутат облради від ОПЗЖ.
Коротко зазначається, що Кошляка було затриману в справі Генадій Корбана – тоді вона закінчилась нічим.
Якщо відійти від Вікіпедії, то про Кошляка ще пишуть, що він у добрих стосунках із лідером «опозиціонерів» Гуфманом. У цьому матеріалі йдеться про нараду Кошляка з Гуфманом у палаці спорту «Метеор». Нагадуємо, що люди, причетні до Гумфана, «опрацьовують» тендер на реконструкцію «Метеора» на 1,3 млрд грн, але ремонтувати його не планували (про це – у нашому розслідуванні).
Проте у відкритих джерелах про Кошляка міститься суперечлива інформація, так само, як і про Корбана. Їхні імена пов’язують, їх називають рейдерами та організаторами злочинних угрупувань. Починав Кошляк у дев’яності, але особливого успіху набув під час «взаємовигідної співпраці» з Корбаном. Що це – наклеп на порядних осіб (у першому випадку маємо видатного спортсмена, майстера дзюдо, у другому – успішного бізнесмена та політика) чи сувора кримінальна реальність?
Дніпровські «ОПГ»: мільйон для Кошляка, або ЗМІ про Кошляка
Нещодавно західні дослідники надали статистику: Дніпро визнано найкримінальнішим містом України. У загальному європейському рейтингу Дніпро посідає 17 місце.
Ще в 2021 році журналісти суперечливого видання «Антикор» писали:
«Завдяки викрутасам української політики в суспільства чомусь склалася хибна думка, що Донецький регіон є такою собі страшною діркою та заповідником криміналу.
Це значною мірою відповідає істині, але водночас відволікає увагу від сусідньої області – Дніпропетровської, де це явища значно перевершує сусідів, а про інші області країни».
На думку автора статті, високому рівню криміналу сприяли Кошляк та Корбан. Про них він пише:
«Головним героєм нашої оповіді буде депутат Дніпропетровської обласної ради від ОПЗЖ Михайло Анатолійович Кошляк. Тільки нехай не вводить вас в оману абревіатура ОПЗЖ – де зміг купити місце, там і купив.
Михайло Кошляк створив охоронну фірму «Леон» і приєднався до групи «Приват». У цю групу Кошляка привів Геннадій Корбан, а зблизив їхній спільний інтерес – рейдерське захоплення чужих активів, у чому Корбана небезпідставно називають одним із видатних фахівців. Кошляк служив Корбану швидше «м’язами», виконуючи силові акції в рейдерських операціях, розроблених останнім. Але співпраця була настільки взаємовигідною, що продовжується досі».
Після Майдану, коли постала загроза сепаратизму в області, були здійснені заходи припинення цього руху. Це призвело до своєрідної недоторканності «рятівників Дніпра», якими виступили Коломойський, Корбан, Кошляк, Філатов. Саме це, на думку автора статті, яка цитується, надало змогу Кошляку займатись рейдерством:
«Повернемося до Кошляка-Корбана-Коломойського, які, скориставшись славою «рятівників Дніпропетровська» (це було, хай і не такою мірою, яку вони собі приписують), продовжили підминати під себе активи підприємств, що сподобалися. Сам Кошляк став президентом Федерації дзюдо Дніпропетровська, що свідчить про підвищення його соціального статусу».
Коли зявився конфлікт між Коломойським та Порошенко, Кошляк потрапив також у немилість:
«За Кошляком «загримів» і Корбан – тоді якраз назріло глобальне «розбирання» між Порошенком та Коломойським, і справи останнього почали активно розкопувати. Але все закінчилося легким переляком як для Корбана, так і для Кошляка – відсидівши належне в СІЗО, вони вийшли на волю, справи проти них дивним чином розвалилися, а вони до рейдерства додали вже, здавалося, забуті методи – звичайний рекет та «кришування».
Кошляк є теступ Астіона, відомого бізнесмена, який займається сільським господарством та нерухомістю:
«Не можна залишити без уваги зятя Кошляка – Василя Астіона. Тестя та зятя пов’язує спільний інтерес до недружнього поглинання (тобто – рейдерського захоплення) сільськогосподарських підприємств. Серед останніх придбань Кошляка-Астіону називають агрофірму «Агросвіт» із земельним банком у 3 500 гектарів, власники яких деякий час змушені були буквально ховатися від «братків», які змушували їх переписувати договори оренди на користь ТОВ «Фінгруп Фактор», яка була основним кредитором агрофірму «Агросвіт».
Астіон вже потрапляв у поле зору наших журналістів-розслідувачів. Так, «Антикорупційна правозахисна рада» через суд зобов’язала перевірити зв’язки заступник керівника Офісу Президента Андрія Смирнова з Астіоном та організованою злочинністю.
Автор статті «Дніпровська мафія Корбана-Кошляка» зазначає:
«І це лише маленька частина з біографії Михайла Кошляка. Все розповісти просто неможливо – за тридцять років накопичився матеріал, якому позаздрив би автор «Хрещеного батька» Маріо Пюзо».
А далі він як приклад одного зі «славетних діянь» Кошляка наводить «разборки», у яких приймав участь Сергій Філіпенко («Лабік», «Філіпок»):
«Просто не можна не згадати ще одну історію. У 2019 році в Дніпрі було здійснено публічний розстріл представника азербайджанського угруповання Армена Богдасаряна. Поліція браво відрапортувала, що наступного дня затримала його вбивцю, а причиною злочину назвала «майновий» конфлікт.
На тому б і закінчилося все, але спостерігачі звернули увагу на нестиковки та дивацтва – вбивця явно чекав на арешт, після вбивства залишився в Дніпрі і не ховався, чекав на поліцію, попиваючи каву на заправці. Крім того, кудись зник ще один потерпілий від куль убивці. Та й, судячи з запису відеокамер, стрільців було кілька, але заарештували лише одного. А секрет цього цирку простий – смерть Богдасаряна викликала такий резонанс, що треба було щось робити.
Щоб зрозуміти, що сталося, треба знати, що азербайджанці вторглися на чужу територію – вони відкрили в Дніпрі так звану біржу, яка впарювала довірливим людям акції. Розташувалася ця «телефонна біржа» у бізнес-центрі «Мост-Сіті» – специфіка її діяльності потребує офісу та величезного штату співробітників колл-центру. Але в Дніпрі цей бізнес належить Кошляку. І Богдасаряну зробили прозорий натяк – його офіс серед білого дня розгромив гурт «спортсменів» близького соратника Кошляка Сергія Філіппенка. Богдасарян натяк не захотів зрозуміти, тому за дев’ять днів його «Мерседес» було розстріляно.
Але нова влада країни зажадала результатів у розкритті цього «бойовика», який транслювався всіма телеекранами країни – записи відеокамер показали всі, хто міг. І призначений Корбаном начальник Дніпровської поліції Володимир Огурченко мав продемонструвати результат. До того ж він сам отримував відсоток із «телефонних бірж» Кошляка. У результаті переговорів із Кошляком йому і віддали вбивцю Богдасаряна, причому арешт був режисований огидно, на що звернули увагу всі.
Як уже говорилося, нападник був далеко не один – за оперативними даними по машині Богдасаряна вели вогонь кілька пасажирів чорної Toyota Prado, що благополучно залишили машину після інциденту. До речі, спочатку поліцейські навіть затримували за підозрою в причетності до стрілянини кількох людей, але незабаром у справі залишився лише один основний фігурант. І потерпілим був з боку азербайджанського угруповання не лише загиблий – ще один учасник розбору отримав тілесні ушкодження. І найцікавіше – номери авто, що переслідував Богдасаряна, відносяться до серії 2299. Це добре відомий в Дніпрі «лімітований випуск», повністю закріплений за групою Кошляка.
Але всі ці шорсткості та нестикування розслідувати ніхто не став – Київ отримав гарний рапорт про «високий професіоналізм» Дніпровської поліції, новина про стрілянину загубилася в шквалі подібних, азербайджанці зрозуміли, що Дніпро належить іншим людям, а угруповання Кошляка продовжує свій бізнес. Все повернулося на круги свої.
Завершується стаття так:
«Після деяких потрясінь, викликаних війною п’ятого президента з бенефіціаром групи «Приват» та проблемами, що виникли на цьому тлі в Корбана і, відповідно, Кошляка, влада в країні кардинально змінилася. І Дніпром знову стало безроздільно володіти те саме угруповання, трон під яким хитнувся кілька років тому. Більше того, зміна влади дала можливість вийти ключовим учасникам цієї «ОПГ» на якісно новий рівень. І ТОМУ ОЧЕВИДНИМИ СТАЛИ ВСІ ОЗНАКИ КЛАСИЧНОЇ МАФІЇ: ЗРОЩЕННЯ КРИМІНАЛУ, ВЛАДИ ТА ПРАВООХОРОНЦІВ В ОДИН ОРГАНІЗМ».
Дніпровські «ОПГ»: мільйон для Кошляка, або Що відомо про «спільника» Кошляка Сергія «Лабіка»-«Філіпка» Філіпенка?
Про Сергія Філіпенка, ймовірного «капітана» Кошляка, неодноразово писали в ЗМІ. Так, коли він громив угрупування азербайджанців, це описували так:
«Філіпенко та його підручні, завезені з Павлограда та Тернівки беззаконники, громили офіси колл-центрів за тиждень до вбивства Багдасаряна. Раніше ОЗУ Кошляка отримала відмову в проханні перейти під їхню «кришу». Автоматники безперешкодно увійшли до одного з найпрестижніших ТРЦ Дніпра — «Мост Сіті» — і безперешкодно пройшли в потрібний їм офіс. Це все зняли випадкові перехожі. Щонайменше 40 бойовиків вільно пересувалися містом, озброєні як члени угруповань з Латинської Америки. Варто зазначити, що в ТРЦ «Міст сіті» Дніпра знаходяться офіси багатьох іноземних компаній та представництв».
У 2020 році була інформація про затримання «Філіпка»:
«Філіпенка та ще 6 активних членів ОЗУ «Кошляки» (серед яких обвинувачений в резонансному вбивстві на Набережній Заводській вулиці Дніпра в жовтні 2019 року Михайло Лавриненко) затримали за результатами спецоперації ГПУ та СБУ, що проводилася в Дніпрі 16 липня 2020 року. Тоді силовики здійснили відпрацювання економічного блоку кримінального спрута міста, а надалі – завітали до «авторитетних» мешканців Дніпра, яких позаочі називають «тіньовими» господарями регіону. Зрештою, сімом учасникам угруповання Кошляка було оголошено про підозру у вимаганні (ч. 4 ст. 189 КК України) та скоєнні розбійних нападів (ч. 4 ст. 187 КК України), після чого їх було доправлено в столицю для обрання запобіжних заходів.
Найбільшої слави серед цієї групи достойників зажив саме «Філіпок», що раніше неодноразово потрапляв у фокус уваги правоохоронців та входить до найближчого кола оточення Михайла Кошляка. У мережі можна зустріти розповіді про звитяги Сергія Валентиновича в Дніпрі кількарічної давнини, коли він очолював службу охорони «кошляківського» нічного клубу «Лабіринт».
Зокрема, Філіпенку закидали, що 17 січня 2012 року разом із трьома чоловіками він брав участь у зухвалому жорстокому побитті одного з відвідувачів кафе «Стара Таверна».
Навесні 2013 року «Філіпка» оголосили в розшук за підозрою в хуліганстві (ч. 3 ст. 296 КК України), втім ця кримінальна історія зрештою завершилася «пшиком». Наразі Філіпенко вважається ватажком «бойового крила» ОЗУ Кошляка. Подейкують, що в жовтні 2019 року саме його «бійці» брали участь в з’ясуванні стосунків із бізнесменом Арменом Багдасаряном, де фіналом «перемовин» стало вбивство підприємця».
Але відкриті кримінальні провадження закінчились нічим.
Проте з наших джерел стало відомо, що відносно «Філіпка» відкрили нову справу, й навіть задіяно спеціального прокурора, який безпосередньо контролює розслідування правоохоронних органів щодо організованих злочинних угрупувань.
Нагадуємо, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Дніпровські «ОПГ» заробили мільйон для Кошляка? (подробиці ймовірного злочину)
Інформаційному агентству «Антикорупційна правозахисна рада» з власних джерел стали відомі подробиці шахрайства, яке здійснили люди, пов’язані з організованою злочинністю.
Фігурує ім’я Сергія Філіпенка, ймовірного «капітана» Кошляка на прізвисько «Філіпок».
Інші імена, які названі в цій статті, змінені.
Переказ мільйона за кордон
У першій дні воєнного стану до Сеніна (назвемо його так) звернулося за порадою подружжя Баєвих. Вони були обмежені в здійсненні грошових переказів за межі України, шукали способи обійти це обмеження.
Їм потрібно було перевести значну суму коштів до Австрії, де Сенін перебував на той час.
Сенін повідомив про це Сергія Філіпенка («Філіпка») з ймовірної «ОПГ» Кошлянка, а також інших осіб – Резнікова та Галкіна. Виник план «розвести» подружжя на мільйон.
Сенін порадив Баєвим фінансову фірму «Na Momente» (адреса офісу: вул. Липинського, 12; назва та адреса фірми реальні). Баєви довіряли Сеніну та погодились звернутись до фірми. При цьому фірма була підставною, за вказаною адресою не зазначався легальний пункт обміну валют.
Баєви відправились до «Na Momente», віддали 930 тисяч доларів та майже 100 тисяч євро. Їм навіть видали «квітанцію», а Рєзніков та Галкін пообіцяли, що кошти будуть переказані, а якщо виникнуть проблеми, то їх повернуть. Баєви були абсолютно переконані, що це не «кидалово».
Через деякий час Сенін повідомив Баєву, що вже отримав у Відні, місті мрії Петра Порошенка, 50 тисяч євро, процес йде нормально, хвилюватись не потрібно. Ось-ось європейська мрія здійсниться.
Але надалі 930 000 доларів та 49 600 євро отримали Філіпенко та Рєзніков.
Баєвих почали «годувати відмазками»: то труднощі з інкасацією, то кур’єри загубились.
Звернулись до депутата Дніпровської міської ради Михайла Гороховського, щоб він «разрулил»
Баєви зрозуміли, що щось не так, та почали шукати способи повернути гроші. Звернулись за допомогою до депутата Дніпровської міської ради Михайла Гороховського., щоб «разрулить по понятиям». Філіпенку повідомили, що він повинен повернути кошти. Той відповів, що готовий повертати гроші частинами.
Нагадаємо, що Михайло Гороховський – депутат Дніпровської міської ради двох останніх скликань. У 2015 році до міської ради обрався від Блоку Петра Порошенка. На виборах 2020 року став депутатом від політичної партії «Солідарність». Рух ЧЕСНО охарактеризував пана Гороховського як прогульника та гречкосія. На сьогодні Михайло Гороховський очолює постійну комісію Дніпровської міської ради з питань промисловості, підприємництва та торгівлі. Очевидно, що така посада полегшує її очільнику ведення бізнесу на території міста Дніпра. Також він має відношення до ресторану «Рив’єра», який знаходиться через дорогу, майже напроти зеленої зони, яку планують забудувати. Розважальний заклад зведено на самісінькому березі Дніпра та належить він дружині Гороховського Янінє, яка також є його помічником (депутата).
14 березня в ресторані «Рив’єра» на Малиновського він повернув довіреній особі подружжя Баєвих 50 тисяч доларів, наступного дня – ще 50, потім – 100.
А в подальшому Філіпенко не захотів контактувати. Таким чином він із Рєзніковим та Галкіним заволодів наступними коштами: 730 000 доларів та 49 600 євро. Не мільйон для Кошляка, але дніпровські «ОПГ» знають й інші засоби «заробити».
Наразі відкрито кримінальне провадження за ч. 4 ст. 190 ККУ (шахрайство в особливо крупних розмірах). Дніпропетровська обласна прокуратура тримає справу, яка доручена Управлінню стратегічних розслідувань НП, на особливому контролі, оскільки йдеться про організовану злочинність та відомих у кримінальних колах авторитетних осіб.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що на будівництво «академії єдиноборств» заступник мера Дніпра Михайло Лисенко виділив 200 млн грн, але кошти «опрацювали», а будівництво не завершили.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.