Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» подало до суду на Дніпровську міськраду та Бориса Філатова з метою змусити владу працювати з громадськістю
Дніпровська міськрада ігнорує громадян, посадовці вигадали лазівку – вони відмовляються відповідати на запити, аргументуючи це збитками на друк документів.
Дніпровська міськрада ігнорує громадян: як посадовці придумали «культурно» уникати контактів з громадськістю
Мешканці міста, громадські організації, ЗМІ, й в тому числі Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада», неодноразово стикалися з ігноруванням їх з боку посадовців Дніпровської міськради.
Відсилаєш запити, звертаєшся до уповноважених осіб – а тебе ігнорують. Просто пустота, мовчання. Хоча й питання в тебе не пусте, а важливе, резонансне, хоча й зобов’язані тобі відповісти за законом. Але тебе ігнорують.
Якщо ти наполегливий та поцікавишся, чому тебе не сприймають, то почуєш: «Щоб ми вам відповіли, необхідно надрукувати більше 10 сторінок, а це збитки, зробити не можемо». Так і залишається без відповіді запит.
Може відповідь і не потребує десяти сторінок, тобі все одно про них скажуть, щоб взагалі не відповідати.
А якщо ти будеш стояти на своєму, то в Дніпровській міськраді скажуть, що потрібно відшкодувати збитки на друк та копіювання ВСІХ документів. Без цього – жодних відповідей.
В результаті виходить: ти відсилаєш запит, тобі не відповідають, вони взагалі не збираються відповідати. Тобі не кажуть, що ти повинен заплатити за відповідь, бо ти взагалі не знаєш, куди та за що платити, скільки сторінок становить відповідь. Розрахунок на те, що ти «лопух» та вгамуєшся і не будеш лізти зі своїми запитами до вельмишановного панства. Це призводить до того, що тебе ігнорують. І лише коли ти починаєш (а до цього треба дійти) докучати посадовцям, вони виставляють рахунок. А потім чекай, може й дадуть відповідь вчасно, хоча може з’ясуватись, що в Дніпровській міськраді «зламався принтер», «ви пізно оплатили послуги копіювання» тощо.
Бо нічого лізти в справи міського голови та інших посадовців Дніпра! Вони і так все роблять правильно!
Інакше кажучи, у Дніпровській міськраді спеціально створили перешкоду для отримання офіційної відповіді. Влада не хоче пояснювати, чим займається. Вона краще розповість те, що їй вигідно розповісти, а всі незручні питання залиште при собі.
Практику «культурно» уникати громадян у Дніпровській міськраді спробували узаконити. У «Порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання (сканування) або друк копій документів, що надаються за запитом на інформацію Дніпровською міською радою» внесли пункт 12: «Копії запитуваних документів, або документів що містять запитувану інформацію, у тому числі перші десять сторінок, за які плата не стягується, надаються запитувачу виключно в повному обсязі та лише після відшкодування фактичних витрат на копіювання (друк) тощо. Копії таких документів частинами не надається».
Але в Інформаційному агентстві «Антикорупційна правозахисна рада» в цьому вбачили порушення Конституції та Закону України «Про доступ до публічної інформації». Ми звернулись з цього приводу з позовною заявою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Дніпровська міськрада витратила (ймовірно, «розпиляла») більше 130 млн на посередників для інформування населення про свою діяльність, а на копіювання декількох сторінок для громадян гроші відсутні
До складу Дніпровської міськради входить Департамент з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики. До головних завдань, які він виконує, належать : «сприяння розвитку інформаційного простору, зростанню інформованості суспільства щодо дій місцевої влади, відповідності діяльності органів місцевого самоврядування принципам відкритості та суспільного діалогу; формування та реалізація стратегії розвитку інформаційної політики міської ради». Це вказано в Положенні про Департамент з питань місцевого самоврядування, яке було затверджено 20.09.2017.
Окрім цього, інформаційною політикою міськради займається комунальне підприємство «Організаційно-аналітична служба». У своєму Статуті підприємство вказує наступну мету діяльності: налагодження співпраці із засобами масової інформації; практична реалізація державної політики та ініціатив органів місцевого самоврядування в сфері роботи з інститутами громадянського суспільства та забезпечення ефективної взаємодії міської ради з громадськістю; наповнення власним або виробленим на замовлення контентом офіційного веб-сайту Дніпровської міської ради; налагодження ефективної системи інформування громадян про роботу Дніпровської міської ради; здійснення постійного діалогу з метою залучення широких верств населення до обговорення та участі в вирішенні проблем міста; проведення регулярних консультацій (діалогу) із громадськістю з найважливіших питань життя суспільства і міста; забезпечення умов для активізації участі громадян у процесі підготовки та прийняття управлінських рішень, здійснення ефективного громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, зокрема, ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ДІЇ КОРУПЦІЇ, підвищення прозорості діяльності цих органів; налагодження ефективної взаємодії інститутів громадянського суспільства з органами місцевого самоврядування в місті, забезпечення участі громадянського суспільства та його інститутів у процесах формування і реалізації державної, регіональної та місцевої політики; сприяння посиленню впливу інститутів громадянського суспільства на прийняття управлінських рішень; створення умов для проведення громадянських експертиз діяльності органів місцевого самоврядування, громадських антикорупційних експертиз проектів нормативно-правових актів та забезпечення врахування їх рекомендацій».
Що тут сказати? Ваш Статут – вам би у вуха.
На думку Інформаційного агентства «Антикорупційна правозахисна рада», ці структури не виконують свої обов’язки належним чином. Співпраця з громадськістю провалена. Але при цьому через них виділяються десятки мільйонів гривень з бюджету, фактично, з нашого с вами карману, на сумнівних посередників, які зобов’язуються розміщати за неймовірними тарифами рекламу діяльності Дніпровської міськради не тільки в сторонніх ЗМІ, але й в сумнівних групах соціальних мереж, наповнених ботами та фейковими акаунтами. Можна припустити, що таким чином відбувається розкрадання шалених грошей з бюджету. Ймовірному розкраданню бюджетних коштів через сумнівні тендери на інформування населення ми присвятили велике журналістське розслідування.
І в цей же час Дніпровська міськрада придумала привід не співпрацювати з громадянами, громадськістю, не відповідати на запити: відсутні гроші на копіювання документів, заплатіть нам. І відповімо ми лише в тому випадку, щоб ви відстали. Тобто потрібно буквально вибивати відповіді в посадовців Дніпровської міськради.
Начальника Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради Мовшина сімнадцять разів (!) притягнуто до адміністративної відповідальності за ігнорування запитів ІА «Антикорупційна правозахисна рада»
Щоб ви розуміли, наскільки посадовцям Дніпровської міськради начхати на звернення та запити громадян, на роботу з громадськістю, можна згадати приклад начальника Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради Дмитра Мовшина.
Мова йшла про те, що цей посадовець, ймовірно, є причетним до розкрадання майже 16 млн грн з бюджету. Можливе кримінальне порушення відбулося в земельній сфері, з цього приводу Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» направило на ім’я Мовшина запити. Але нас проігнорували.
Ситуація розвернулась за схемою, яку освоїли в Дніпровській міськраді. Спочатку нам не відповіли в встановлений законом період. Ми знову звернулись до Мовшина, і тут він сказав, що необхідно копіювати документи, але грошей немає, тому заплатіть. Але ж справа не в грошах. Справа в тому, що це спосіб взагалі не співпрацювати з громадськістю.
Навіть Уповноважений Верховної Ради звернув увагу на пана Мовшина, після чого втрутився в цю справу, стався суд. Мовшина сімнадцять разів притягнуто до адміністративної відповідальності.
Але приклад Мовшина ні на кого не вплинув у Дніпровській міськраді. Ви розумієте, наскільки їм начхати на громадян? Навіть коли їх ведуть до суду, вони чхають на суд. Вони чхають на Уповноваженого з прав людини. Вони чхали на державних аудиторів. Так, у Дніпровській міській раді взагалі вирішили не допускати Державну аудиторську службу України до перевірок, нахабні посадовці міськради просто беруть та закривають двері перед аудиторами: «Пішли звідси!» Це призвело до того, що в своєму офіційному листі від 28.03.2023 Державна аудиторська служба публічно закликає Дніпровську міську раду прийняти державних аудиторів. Держаудитслужба інформує, що протягом 2022 року її не допускали в міськраді до перевірок 30 разів. Голова Держаудитслужби Алла Басалаєва також повідомила, що виступає за запровадження кримінальної відповідальності у випадку невиконання службовою особою законних вимог органу державного фінансового контролю.
Але чхали вони на аудиторів. Чхали на громадян, жителів міста. Чхали на громадські організації, які займаються боротьбою з корупцією.
Чому?
МОЖЛИВО, ВОНИ ЗАВАЖАЮТЬ РОЗКРАДАТИ БЮДЖЕТНІ КОШТИ?
Не потрібні запити, не потрібна увага громадськості, це, ймовірно, заважає «працювати». То на копіювання грошей немає, то принтер «здох». Все це смішно та несерйозно.
А при цьому мільйони з бюджету відходять на такі речи, які, можливо, вказують на нецільове використання, «деребан», корупцію.
Дніпровська міськрада ігнорує громадян: історія нашого «кохання» з посадовцями
Громадськість Дніпра має велику історію, як їй «культурно» вказували на двері в Дніпровській міськраді.
Ось лише декілька (підкреслюємо – декілька!) наших прикладів – прикладів Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада»:
– Департамент забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради листом від 04.03.2021 вих. №2/3-45 відмовив у наданні запитуваної інформації на запит Інформаційного агентства ГО «Антикорупційна правозахисна рада» від 26.02.2021 №20210226-2 стосовно отримання копії рішення Дніпровської міської ради щодо затвердження проекту «Водоохоронна зона та прибережна захисна смуга р. Дніпро в районі розміщення «Водної станції».
Чому на запит не відповіли? Можливо тому, що заважаємо «пиляти» бюджет?
– Департамент забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради листом від 17.02.2023 вих. №1/13-20 відмовив у наданні запитуваної інформації на запит від 26.01.2023 №20230126_2 стосовно отримання копій технічних паспортів на об’єкти нерухомого майна, які містяться в додатках до клопотання на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
І знов питання: Дніпровська міськрада ігнорує громадян? Невже тому, що заважаємо «пиляти» бюджет?
– Департамент забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради листом від 17.02.2023 вих. №1/13-23 відмовив у наданні запитуваної інформації на запит від 26.01.2023 №20230126_1 стосовно отримання копій правовстановлюючих документів, що свідчать про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, які містилися в додатках до клопотання на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
І ще раз питання: чому Дніпровська міськрада ігнорує громадян? Можливо все ж тому, що заважаємо «пиляти» бюджет?
Дніпровська міськрада ігнорує громадян: позов ІА «Антикорупційна правозахисна рада»
Тепер давайте розглянемо юридичну сторону питання. Як ми аргументували наш позов до суду?
Наші відповідачі: міський голова Борис Філатов та Дніпровська міська рада.
Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» в рамках проведення журналістських розслідувань щодо можливих порушень земельного, містобудівного та іншого законодавства в місті Дніпро неодноразово зверталось до Дніпровської міської ради з чисельними інформаційними запитами з проханням надати публічну інформацію.
Ми діяли в рамках Закону України «Про доступ до публічної інформації» та статті 34 Конституції України. Вказаний Закон зобов’язує посадовців надавати відповіді на офіційні запити, давати доступ до публічної інформації.
Але підрозділи Дніпровської міської ради в ході розгляду вказаних інформаційних запитів та підготовки копій запитуваних документів, керуються «Порядком відшкодування фактичних витрат на копіювання (сканування) або друк копій документів, що надаються за запитом на інформацію Дніпровською міською радою», затвердженим розпорядженням Дніпровського міського голови від 27.06.2017 р. №655-р.
З урахуванням норм зазначеного Порядку, структурні підрозділи Дніпровської міської ради неодноразово відмовляли в наданні копій запитуваних документів, у тому числі і перших 10 сторінок.
Вважаємо, що пункт 12 «Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання (сканування)…» прямо суперечить законодавству України.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі – Закон №2939) публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частин 1,2 статті 21 Закону №2939 інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
У наведеному положенні під фактичними витратами маються на увазі усі витрати, що здійсненні при копіюванні та/або друкові документів обсягом більш як 10 сторінок, тобто запитувач інформації зобов’язаний відшкодувати витрати на виготовлення всіх сторінок запитаної інформації, крім перших 10 сторінок.
Пунктом 11.1. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 р. «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначено: враховуючи міжнародно-правові стандарти в сфері доступу до публічної інформації, вважаємо, що належною практикою є надання за вимогою запитувача перших 10 сторінок безкоштовно одночасно з повідомленням про необхідність відшкодування витрат на виготовлення копій решти документів.
Але в Дніпровській міськраді вимагають оплачувати витрати на друк всіх документів.
Зазначена перешкода, яку спеціально створили в Дніпровській міськраді, фактично дозволяє її структурним підрозділам не надавати запитувану інформацію у встановлений термін в кожному разі, коли обсяг запитуваних документів становить понад 10 сторінок.
Цим обмежується право кожного на доступ до публічної інформації.
Ми вже звертались до Дніпровської міської ради з заявою від 14.02.2023 №43/04-16 з проханням скасувати пункт 12, що стосується оплати друку відповідей на запити. Але виконуючий обов’язки голови Дніпровської міської ради К. Цепенніков листом від 06.03.2023 №7/10-550 відмовив у задоволенні наших вимог.
Крім того, посадові особи Дніпровської міської ради офіційно вказують на те, що вказаний «Порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання (сканування)…» не оскаржувався в суді. Так, керуючий справами виконавчого комітету міської ради Кучеренко прямо заявив: «Цей Порядок є чинним та неоскарженим у судовому порядку».
Тобто можновладець фактично каже громадськості: які до нас претензії? Ніхто ж не йде до суду з приводу тих правил, які ми тут встановили. Отже, нехай діють, нам так краще.
Дякуємо за пораду посадовцям Дніпровської міськради. Тепер ми подали до суду з метою змусити їх вийти на світло та не приховувати від громадськості свою сумнівну діяльність.
Наші вимоги:
- Визнати протиправним та скасувати п.12 «Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання (сканування) або друк копій документів, що надаються за запитом на інформацію Дніпровською міською радою»
- Зобов`язати Дніпровську міську раду після набрання законної сили рішення суду опублікувати резолютивну частину даного рішення суду.
Ухвалою від 17 квітня 2023 року нашу позовну заяву було затверджено.
Нагадуємо, раніше ми писали, що зобов’язали через суд НАБУ перевірити сумнівні зв’язки заступника керівника Офісу Президента Смирнова з ймовірним криміналітетом.
Публікація створена в рамках проєкту за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Відповідальність за зміст та висловлені погляди несе громадська організація «Антикорупційна правозахисна рада».
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.