Діяльність УВБ ДВБ Дніпра під керівництвом Желізняка Володимира Михайловича неефективна, що призвело до погіршення криміногенної ситуації.

Спеціалістами Антикорупційної правозахисної ради проаналізовано діяльність УВБ ДВБ НПУ Дніпра за час керівництва Желізняка В.М.

У січня 2020 керівником УВБ ДВБ НПУ Дніпропетровської області був призначений Желізняк Володимир Михайлович. Раніше обіймав посаду заступника начальника управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України (пізніше – заступник начальника УСР ДСР НПУ в Івано-Франківській області). Заступником Дніпропетровського управління ДВБ НПУ був призначений також колишній співробітник УЗЕ ДЗЕ НПУ Івано-Франківської області.

Слід зазначити, що до призначення Желізняка В.М., зазначений підрозділ працював без призначеного керівника. Показував динамічний та позитивний результат діяльності.

Так, наприклад, виходячи з відкритих даних в період з листопада 2019 і на початку 2020 (провадження зареєстровані, матеріали збиралися до призначення керівника) було здійснено одинадцять реалізацій, в тому числі:

щодо поліцейських – 5:

– збут патронів до вогнепальної зброї працівником Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області;

– одержання неправомірної вигоди (хабар) заступником одного з відділень Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області;

– реалізація наркотичних засобів, психотропних речовин на території Дніпропетровської області працівниками військової частини, працівником поліції, іншими громадянами. Які створили організовану злочинну групу на території м Павлоград;

– одержання неправомірної вигоди (хабар) працівником УСР ДСР в Дніпропетровській області;

– одержання неправомірної вигоди (хабар) співробітником ВКП Дніпровського ОП ГУНП в Дніпропетровській області;

реалізації по захисту поліцейських – 5:

– встановлення особи, вилучення знаряддя злочину, які використовувалися під час вчинення протиправних дій стосовно начальника одного з ВП м.Кам’янське;

– притягнення до відповідальності двох громадян за заподіяння тілесних ушкоджень працівникові відділу оперативних розробок Донецького управління ДВБ НПУ;

– розкрито крадіжку особистих речей і нагород з квартири поліцейського;

– затримання особи, підозрюваної у вчиненні підпалу автомобіля працівника поліції одного з ВП Нікопольського району;

– затримання громадянина, який пропонував і передав працівникові поліції неправомірну вигоду (хабар)

реалізації по цивільним особам -1:

– притягнення громадянина до відповідальності за вчинення кримінальних злочинів передбачених ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 263 КК України.

У свою чергу, після призначення Желізняка В.М. на посаду керівника УВБ ДВБ в Дніпропетровській області, було здійснено лише дві реалізації:

– затримання працівника поліції, пропонував і передав своєму керівнику Криворізького ВП неправомірну вигоду (хабар)

– затримання працівника Новокодацького ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області під час отримання неправомірної вигоди (хабар).

Без уваги працівників УВБ ДВБ НПУ Дніпропетровської області та відповідно без здійснення оперативного супроводу, проведено два резонансних затримання керівників підрозділів поліції. Діяльність УВБ ДВБ НПУ Дніпра не поширилася і на вчинені особливо тяжкі злочини проти співробітника поліції, а саме:

– 21.02.2020 року за отримання хабара в розмірі 250 000 грн. співробітниками ГБР, СБУ в Дніпропетровській області (без участі співробітників УВБ) був затриманий начальник слідчого відділення Дніпровського ВП ГУ Нацполіціі в Дніпропетровській області;

– 20.03.2020 року за отримання хабара співробітниками ГБР, СБУ (без участі співробітників УВБ) затриманий інспектор ВКОЗ в сфері дозвільної системи УПД ГУ НП в Дніпропетровській області. Затримано інспектора у сфері дозвільної системи сектора превенції Кам’янського ВП ГУНП в Дніпропетровській області;

– 29.03.2020 року, умисне вбивство співробітника ВКП Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області. Труп якого виявили працівники поліції (повідомлення на службу «102») в багажнику зупиненого автомобіля;

– 05.06.2020 року затримання начальника Павлоградського ВП ГУНП України в Дніпропетровській області та ще шести працівників ВП. Реалізація проводилася співробітниками ГБР, СБУ (без участі співробітників УВБ).

Виходячи з вищевикладеного, виходить, що після призначення керівником УВБ ДВБ НПУ Дніпропетровської області Желізняка Володимира Михайловича – криміногенна ситуація, в частині скоєння правопорушень працівниками поліції і / або недопущення, розкриття злочинів, скоєних стосовно співробітників – різко погіршилася.

Крім того, слід зазначити, що останнім часом діяльність УВБ ДВБ НПУ Дніпра не спрямована на профілактичні заходи з питання запобігання виникненню корупційних ризиків в підрозділах поліції. Що сприяє здійсненню більшої кількості правопорушень з боку співробітників поліції.

Ситуація в управлінні поліції Дніпропетровської області та районних відділах поліції критична. Згідно з інформацією, в рядах поліції області процвітає корупція. Починаючи з патрульної поліції і закінчуючи керівниками структурних підрозділів ГУНП в Дніпропетровській області. Співробітники поліції схиляють громадян до надання неправомірної вигоди, щоб уникнути покарань за адміністративні та кримінальні правопорушення.

Співробітники поліції Дніпропетровської області формують організовані злочинні угруповання. Які за матеріальну винагороду створюють умови для процвітання торгівлі зброєю, наркотиками, створення порнографічного контенту та інших злочинів, що мають системний характер.

Також, співробітники поліції систематично фальсифікують матеріали кримінальних проваджень. З метою завищення показників роботи районних відділів поліції. Є факти залучення не винних осіб до відповідальності, а також примушування до давання неправомірної вигоди.

Про наведені фактах свідчить те, що 04.06.2020, працівниками територіального управління Державного бюро розслідувань та Управління служби безпеки України в рамках кримінального провадження 62019100000001610, внесеного в ЕРДР по ч.ч.2-3 ст.28, ч.2 ст.307, ч.2 ст.383, ч.2 ст.372, ч.2 ст.365 КК України, провели обшуки в адміністративній будівлі і на території Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області. Так, протягом 2019 – 2020 років, начальник Павлоградського ВП разом з начальником ОУР, заступником начальника ОУР, начальником сектора розкриття злочинів проти власності та викрадення транспортних засобів, оперативні працівники Павлоградського ВП, створив організоване злочинне угруповання. Яке на території, що знаходиться під юрисдикцією Павлоградського відділу поліції, здійснювало незаконний оборот наркотичних засобів і психотропних речовин. Фальсифікували матеріали кримінальних проваджень. Притягали завідомо невинних осіб до кримінальної відповідальності. Здійснювали інші кримінальні злочини в сфері службової діяльності.

Також, 03.07.2020 за № 42020040010000250 Військовою прокуратурою Дніпропетровського гарнізону внесені відомості в ЕРДР по ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. За фактом вимагання неправомірної вигоди заступником начальника сектора превенції Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області Башіряном С.Ю. Співробітник поліції вимагав грошові кошти в розмірі 10000 грн. щомісяця від громадянина Никифорова Д.А. За невтручання у підприємницьку діяльність ТОВ «Дніпронор». А саме через не перешкоджання останньому в придбанні, перевезенні та збуті металобрухту. Після одержання неправомірної вигоди в розмірі 10000 грн співробітника поліції затримали в порядку ст. 208 КПК України.

Так, основними завданнями Департаменту внутрішньої безпеки національної поліції України є формування та забезпечення реалізації заходів з питань внутрішньої та власної безпеки в Національній поліції. Виявлення, попередження і припинення правопорушень та корупційних діянь, що готуються або вчинені працівниками Національної поліції. Запобігання проникнення на службу в Національну поліцію осіб, які мають злочинні або корисливі наміри.

У свою чергу Желізняк В.М., який до призначення керівником УВБ, не мав досвіду несення служби в підрозділах внутрішньої безпеки, не володіє реальною інформацією про оперативну обстановку на території Дніпропетровської області. В порушення п. 2 ст. 11 ЗУ «Про національну поліцію”, не здійснює планування службової діяльності підрозділу Дніпропетровського управління ДВБ НПУ з урахуванням специфіки регіону та проблем територіальних громад. Неефективна діяльність УВБ ДВБ НПУ Дніпра призводить до збільшення скоєних резонансних злочинів працівниками правоохоронних органів. До зростання кількості злочинів (в тому числі тяжких), скоєних щодо співробітників поліції.


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.