ТОВ «Дніпронор», яке неодноразово звинувачували в незаконному вирубуванні лісу, отримало землі заповідного фонду, вони під загрозою.
Чорні лісоруби заволоділи заповідником на Дніпропетровщині ще в 2020 році, але тільки зараз прокуратура звернула на це увагу і намагається його повернути.
Але не факт, що там ще залишився ліс. Напевно, не залишився.
В області протягом останніх років розгортається низка кримінальних справ, які стосуються незаконного використання земельних ресурсів та природних багатств. Одним із ключових суб’єктів, що неодноразово фігурує в цих справах, є Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпронор» (код ЄДРПОУ 41422735), зареєстроване в місті Кам’янське. Ця компанія пов’язана з кількома резонансними судовими провадженнями, що охоплюють різні аспекти — від шахрайства та крадіжок до незаконного поводження з природними ресурсами та самовільного захоплення земель.
Так, 29 січня 2025 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська розглянув клопотання про арешт майна в рамках кримінального провадження за ч. 1 ст. 246 КК України (незаконна порубка або перевезення лісу). 24 січня 2025 року поліція зупинила автомобіль УАЗ-2206, в якому виявили 5,23 м³ свіжоспиляної деревини без документів. У судових матеріалах згадується ТОВ «Дніпронор» як суб’єкт, що надав товарно-транспортну накладну, яка не підтверджує законність походження деревини. Суд наклав арешт на майно.
Але це не перший випадок – чорні лісоруби, які тепер заволоділи заповідником на Дніпропетровщині, й до цього фігурували в кримінальних провадженнях. 27 жовтня 2022 року Верхньодніпровський районний суд наклав арешт на автомобіль ГАЗ-3302 та 5,4 м³ деревини порід клен і ясен, виявлених без дозвільних документів. У матеріалах справи ТОВ «Дніпронор» згадується як постачальник деревини, чиї документи (ТТН, видаткова накладна) не відповідали вимогам законодавства.
Є вірогідність, що вирубували ліс у землях заповідного фонду, які були, на думку прокурора, незаконно отримані ще в 2020 році.
Але це ще не все – фірму звинувачували в шахрайстві та крадіжці майна. 13 липня 2023 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська дозволив обшук у приміщеннях, які ТОВ «Дніпронор» орендувало в ТДВ «Дніпродзержинське АТП 11204». Розслідування за ч. 2 ст. 190 (шахрайство) та ч. 4 ст. 185 (крадіжка) КК України почалося після заяви директора АТП про те, що ТОВ «Дніпронор» систематично не сплачувало орендну плату, самовільно захопило земельну ділянку та викрадало майно підприємства, який потім здало на металобрухт.
Попри кримінальні провадження ТОВ «Дніпронор», як видно, продовжує свою діяльність. Виходить, їм усе сходить з рук. Невже «рєшають»?
Імовірні чорні лісоруби заволоділи заповідником на Дніпропетровщині, це сталося ще в 2020 році, але лише зараз прокуратура попри чисельні кримінальні провадження схаменулася і намагається повернути землі.
Що там у суді?
«Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» постійно висвітлює проблему захоплення заказників в області, так, нещодавно ми писали про участь в цьому осіб, пов’язаних з групою «Приват».
Тепер же розглянемо справу № 904/927/25.
24 березня 2025 року Господарський суд Дніпропетровської області прийняв позовну заяву прокурора. Воно стосується спору щодо земельної ділянки природно-заповідного фонду з кадастровим номером 1222081500:01:001:0676 площею 22 га, розташованої в Кам’янському районі Дніпропетровської області.
Судовий розгляд ініційовано Жовтоводською окружною прокуратурою в інтересах держави, а саме Божедарівської селищної ради та Державної екологічної інспекції Придніпровського округу.
Прокурор стверджував, що ТОВ «Дніпронор» незаконно заволоділо ділянкою, яка належить до земель природно-заповідного фонду. Такі землі мають особливий статус і не можуть передаватися в приватне користування без дотримання спеціальних процедур, передбачених законодавством України (зокрема, Законом України “Про природно-заповідний фонд”).
Державна реєстрація права оренди на цю ділянку, здійснена 23 вересня 2020 року, за твердженням прокуратури, була проведена з порушеннями. Прокурор наполягав на її скасуванні, аргументуючи, що передача землі відбулася без належного погодження з органами, відповідальними за охорону природно-заповідного фонду, та без урахування її цільового призначення.
А як же так вийшло, що землі заповідного фонду передали з порушенням закону фірмі, яка має репутацію чорних лісорубів?
А все просто. Ми неодноразово наголошували, що продаж землі став одним із основних способів, яким посадовці селищних та сільських рад збагачуються. Нещодавня земельна реформа, попри благі наміри, має низку практичних проблем. Після передачі земель в розпорядження радам, на території яких вони знаходяться, почалися численні порушення: посадовці, ймовірно, за хабарі почали роздавати землі державної власності, включно з лісами та заказниками, які законом заборонено відчужувати, незаконно переоформлюючи їх на сільськогосподарські угіддя. Цим донині успішно користуються рейдери та шахраї, які «домовляються» з місцевими корупціонерами та без проблем захоплюють тисячі гектарів. Так, і це не перебільшення — масштаби рейдерства на Дніпропетровщині дійсно вражають. Про це ми писали, наприклад, у статті про захоплення 3500 га. А матеріали про системне захоплення заказників області лише підтверджують глибину проблеми.
Чим закінчиться суд, ми не знаємо, але будемо слідкувати.
Цікаво було б ще дізнатися, в якому стані знаходиться ділянка, чи залишився там ліс, чи не знищили рідкісні рослини? Чи живуть ще рідкісні тварини?
Щось нам підказує, що ні. Але спробуємо з’ясувати, слідкуйте за матеріалами.
Нагадуємо, раніше ми писали про сумнівні тендери з порушеннями на ремонт доріг у Дніпрі, тепер виділяють 325 млн грн.
Відкрийте більше з АПР
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.