Інформація про небезпечний полігон для відходів з’являється в ЗМІ регулярно – буває, що загасити тут чергову пожежу не можуть протягом декількох тижнів.

Чому постійно горить сміттєзвалище Павлограда, ми спробували з’ясувати за матеріалами судової справи між екологічною інспекцією та павлоградською владою.

Виявилось, що КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради (посилання на досьє YouControl) допускав чисельні порушення під час захоронення побутових відходів. І на це звернули увагу в Державній екологічній інспекції Придніпровського округу, був розгляд справи в суді, в якому інспекція намагалась змусити усунути порушення на полігоні для сміття, проте це їй не вдалося. Здавалося б, це ж український суд, чому дивуватись? Але в цій справі є чому дивуватись.

Зауважимо, що юридично правильно використовувати поняття «полігон для відходів», у той час коли поняття «сміттєзвалище» відносять до стихійних сміттєзвалищ. Але в самому суді користувались цим словом, воно фігурує в судових документах, тому і ми будемо вживати його також.

Біля села Богуслав Павлоградського району розташоване сміттєзвалище, яке постійно горить (його обслуговує Комунальне підприємство «Затишне місто», сюди звозять сміття з Павлограда). Так, наприклад, пожежі на полігоні фіксували протягом всього травня – повідомлення про це були і 8 травня, і 22-го, і в інші дні. А ту пожежу, яку зафіксували 22 травня, не могли загасити майже місяць.

Інформуючи про цю пожежу, журналісти зазначають: «Міське сміттєзвалище горить попри те, що роботи з рекультивації продовжуються. І цей рукотворний вулкан погасити ніхто не може. А гар, яким змушені дихати городяни, повільно вбиває. Страшний не тільки чадний газ, а й суміш чадного газу, різноманітних смол та сажі, які заповнюють повітря. Потрібно оголошувати надзвичайний стан, заборонивши населенню вечорами з’являтися на вулицях. Потрібно негайно припинити вивалювати сміття на старому звалищі і на колінах просити підприємців утилізувати сміття. Але цього немає. Чим дихають жителі Павлограда, – не знає ніхто. І як це отруйне повітря б’є по мізках, серцях і нещасних легенях?»

Чому постійно горить сміттєзвалище Павлограда?

директор КП «Затишне місто» Василь Коріневський

28.05.2024 року міський голова Анатолій Вершина на сесії Павлоградської міської ради доповів про боротьбу з пожежею: «КП «Затишне місто» заливає водою осередки займання, пересипає землею. Але вогонь ще не загасили. Горить десь в середині, на якій глибині – невідомо, можливо й на 30-метрах».

На думку Вершини, це сміттєзвалище треба, цитуємо, «накрити саркофагом». А місту потрібне нове, що буде функціонувати за євростандартом.

Проте в Павлоградській міській раді не поспішають казати, що проблема викликана також й через чисельні порушення, до яких причетне КП «Затишне місто».

Так, коли Державна екологічна інспекція Придніпровського округу їх виявила в діяльності підприємства під час захоронення відходів, до зауважень в ньому віднеслись зневажливо, тому був суд.

Що виявила Державна екологічна інспекція?

Ми дослідили судовий реєстр, ознайомились з судовою справою № 160/23544/21, яка була присвячена небезпечному сміттєзвалищу біля села Богуслав.

26.11.2021 року Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради, в якій позивач просив суд зупинити захоронення побутових відходів на сміттєзвалищі, що розташоване на землях Богуславської сільської ради Павлоградського району (кадастровий номер земельної ділянки 1223581800:01:001:0553) до повного усунення порушень, яке здійснює Комунальне підприємство «Затишне місто» Павлоградської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Інспекцією з 12.08.2021 по 13.08.2021 р. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради.

Під час перевірки було встановлено, що відсутні

– проєктна документація з матеріалами оцінки впливу сміттєзвалища на навколишнє природне середовище;

– ліцензія на захоронення відходів на сміттєзвалищі;

– дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Це є грубим порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища та відходи. І якби порушення виявили вперше, але ні: була перевірка до цього, і Державна екологічна інспекція просила все виправити, проте зіштовхнулась з тим, що її приписи не виконали.

При обстеженні сміттєзвалища було встановлено, що межові знаки земельної ділянки відсутні.

Також установлено, що звалище

– не має обвалування, системи захисту ґрунтових вод,

– водовідвідні канави відсутні,

– дезінфекційна яма для дезінфекції коліс сміттєвозів відсутня,

– вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату відсутнє,

– технологічні плани організації робіт із захоронення відходів не розроблені,

– зони розвантаження і складування відходів не визначені,

– технологія пошарового розміщення ТПВ із подальшим ущільненням, а також ізоляцією інертними матеріалами у відповідності до Правил експлуатації полігонів побутових відходів, не здійснюється,

– вишка для візуального контролю за видами відходів, що завозяться на сміттєзвалище, не встановлена,

– контроль наявності у відходах компонентів, заборонених для захоронення, під час приймання відходів не здійснюється.

Ще під час перевірки було встановлено, що КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради

– не прийнято заходів із попередження забруднення ґрунтів та водоносних шарів різними небезпечними хімічними сполуками (інфільтрату), що вимиваються з побутових відходів у результаті атмосферних опадів,

– інженерні споруди для збору і відведення поверхні зливових стоків відсутні.

У зв`язку з тим, що Державною екологічною інспекцією були виявлені грубі порушення природоохоронного законодавства України, господарська діяльність КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради із захоронення побутових відходів на полігоні без висновку оцінки впливу на довкілля забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).

Саме з такою аргументацією виступила Держекоінспекція в суді.

Чому постійно горить сміттєзвалище Павлограда? Чи не тому, що є чисельні порушення під час захоронення відходів?

Горить – та й нехай горить, на здоров’я ж ніхто не скаржиться

Представником відповідача був наданий відзив на позовну заяву, оскільки вона, на його думку, не містить доказів реальної загрози для життя і здоров`я людей та екології, як і не обґрунтована необхідність припинення роботи небезпечного полігону до усунення недоліків.

Що це, зміна об’єкту? Держекоінспекція звернулась з позовом, в якому зазначає: КП «Затишне місто» Павлоградської міськради грубо порушує правила безпеки та законодавство України під час захоронення відходів, а представник підприємства змінює тему і концентрується на питанні, яке взагалі не порушувалось: а що, у когось здоров’я погіршилось через сміттєзвалище?

Але суд така маніпуляція влаштувала. Він указав, що певні порушення КП «Затишне місто» все ж таки усунуло, а сам полігон (сміттєзвалище) не несе жодної небезпеки, цитуємо: «Решта порушень, відображених в акті, не свідчать про загрозу життю та здоров`ю людей»; «За весь час існування сміттєзвалища жодного випадку реальної загрози життю а/або здоров`ю людей, реальної загрози екологічної безпеки та інше не було виявлено. Позивачем не було надано суду достатніх доказів саме реальності загрози життю а/або здоров`ю людей, реальної загрози екологічної безпеки тощо».

Так суд відмовив у задоволенні вимог Державної екологічної інспекції Придніпровського округу.

Відмовили їй і в апеляції Третій апеляційний адміністративний суд встановив, що невиконаними залишились пункти 8, 9, 10, 12 Припису про усунення виявлених порушень, серед яких відсутня документація з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище, ліцензія на захоронення відходів на сміттєзвалищі, дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Проте, цитуємо: «Решта порушень, відображених в акті, не свідчить про загрозу життю та здоров`ю людей».

Але що це за махінації, адже Державна екологічна інспекція Придніпровського округу зверталась до суду з однією проблемою, з одним питанням, а розглядали інше?

Вона вказувала в позовних вимогах: господарська діяльність КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради із захоронення побутових відходів на сміттєзвалищі без висновку з оцінки впливу на довкілля забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).

І суд визнавав, що цього висновку, як і ліцензії, як і дозволів немає, тобто відсутня оцінка впливу на екологію, здоров’я, без якої полігон для відходів не може діяти за законом. Проте тут же суд заявляє: «Загрози життю та здоров’ю людей немає». А на основі чого суд встановив це, коли документ (висновок) про це відсутній? На його ж відсутність і вказувала Держекоінспекція!

Уявіть ситуацію: санітарна служба виявила в якомусь кафе грубі порушення санітарних норм. Що там побачили інспектори? В їжі мертвих тарганів, скрізь бруд, відсутність води, та ще й кишкову паличку знайшли. Окрім цього, виявилось, що кафе взагалі не має ліценції. Санітарна служба звернулась до суду, мовляв, треба закрити заклад, але в суді на це сказали: «Порушення норм, законодавства, то й що? Ніхто ж із гостей закладу не поскаржився на погіршення здоров’я, хворобу. Ніхто не помер. Отже, нехай собі працюють й надалі!»

Представник Павлоградської міської ради зазначив під час розгляду справи, що сміттєзвалище не можна закрити, оскільки іншого немає. І цю логіку ми розуміємо. Ось така ситуація: так, кафе з тарганами, але їсти більш ніде.

Але виникає питання: а хто ж таке кафе влаштував, хто роками дозволяв тарганам плодитися, невже керівництво не має жодного відношення до проблем свого закладу?

14.09.2023 судова справа щодо сміттєзвалища обірвалась – чомусь Державна екологічна інспекція Придніпровського округу неналежним чином подала касаційну скаргу, і її відхилили. Порушення полягало в тому, що скаргу було подано від імені людини, яка не підтвердила своє відношення до інспекції, у суді й розвели руками: хто ти, звідки ти?

Три роки Державна екологічна інспекція намагалась через суд змусити КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради усунути порушення під час захоронення відходів на полігоні біля Богуслава, зокрема залучити експертів для надання висновку впливу на здоров’я, екологію, але в Павлоградській міській раді активно це робити не захотіли.

Чому постійно горить сміттєзвалище Павлограда? А просто горить, винні всі, окрім відповідальних осіб.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, що коледж у Дніпрі здав свої приміщення лакофарбовому заводу.

АПР-новини


Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.