Новобуд на Виконкомівській, 15 зводять біля історичних пам’яток, бо з 1 січня 2023 року відмінили необхідність отримувати дозвіл від Міністерством культури

Це призвело до того, що в Дніпрі відбувається будівництво без дозволу в історичному ареалі: тепер дозвіл МКІП не треба, будуй досхочу.

Саме тому проєкт «Нове будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Виконкомівській, 15, вул. Паторжинського, 33 у місті Дніпрі» ожив, будівлю зводять в прискореному темпі впритул до історичних пам’яток.

Об’єкт історичної архітектури, пам’ятник? Ні, не чули. Нехай тут буде наш елітний новобуд!

Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» провела журналістське розслідування цього питання.

Будівництво без дозволу в історичному ареалі: що було й чого не стало

Існує таке поняття: історичний ареал.

В Законі «Про охорону культурної спадщини» вказано: «Історичний ареал – частина населеного місця, що зберегла об’єкти культурної спадщини і пов’язані з ними розпланування та форму забудови, які походять з попередніх періодів розвитку, типові для певних культур або періодів розвитку».

  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі

В Україні майже 500 історичних населених пунктів.

В межах історичних ареалів містобудівну діяльність необхідно проводити з обережністю, дотримуватись встановлених законом правил з метою збереження традиційного характеру середовища, охорони і раціонального використання пам’яток і об’єктів культурної спадщини, просторово-планувальної системи, червоних ліній забудови, форм благоустрою.

Території історичних ареалів в Україні є бажаним місцем для забудовників з причини високої вартості нерухомості. Але це становить й проблему: необхідно здійснювати будівництво таким чином, щоб не нашкодити пам’яткам, зберегти історичне місце.

Будівництво без дозволу в історичному ареалі
Будівництво без дозволу в історичному ареалі
Будівництво без дозволу в історичному ареалі
Будівництво без дозволу в історичному ареалі

Проте коли мова йде про гроші, мало кого хвилює історія. Так, ми писали про будівництво елітного комплексу Порт-сіті в межах історичного ареалу. Експерти встановили чисельні порушення будівельних норм, нецільове використання землі, але, як кажуть, ви говоріть-говоріть, ваш голос нам приємний. Будують в історичному ареалі з порушенням – ну і нехай. Хто ж його посадить, він же пам’ятник?

В п. 7 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» було вказано: «На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи БЕЗ ДОЗВОЛУ відповідного органу охорони культурної спадщини».

Але з 1 січня 2023 року цей пункт відмінили, тепер дозвіл від МКІП не потрібен.

Все це призвело до того, що в забудовників розв’язались руки. Тепер можна вільно будувати в межах історичного ареалу.

Крок здійснили, але які наслідки?

Гаразд, відмінили необхідність отримати дозвіл у Міністерстві культури, але яка альтернатива? Яким саме чином урегулювати це питання? Так, можна відмінити правила, навіть аргументувати такий крок, але що буде замість них, який порядок?

А порядок відсутній.

В державі потрібно боротись не з контролем, а з корупцію. Але буває і так, що одні корупціонери «відміняють» інших, щоб перетягнути на себе ковдру.

Верховний Суд виніс рішення: ДОЗВІЛ НА БУДІВНИЦТВО В МЕЖАХ ІСТОРИЧНОГО АРЕАЛУ ВСЕ Ж ТАКИ Є НЕОБХІДНИМ

Там, де відсутнє правове регулювання якогось питання, нерідко виникають суди.

Так сталося й у випадку з відміною необхідності дозволу від МКІП.

Цікавою є судова справа, яка стосувалась забудови в місті Києві в межах історичного ареалу, де позивачі (забудовники) вважали незаконними вимагати Міністерству культури від них отримання висновку щодо проєктної документації та дозволу на виконання робіт відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Але Верховний Суд встав на сторону МКІП.

Особливу увагу слід звернути на пункти 90, 91 та 114. У п. 114 суд вказує:

«Відповідно до імперативних вимог пункту 17 частини другої статті 5 Закону України «Про охорону культурної спадщини» будівельні та будь-які інші роботи в межах історичного ареалу населеного пункту НЕ МОЖУТЬ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ БЕЗ ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері охорони культурної спадщини».

Ось таке виникло протиріччя – з одного боку, відмінили дозвіл, з іншого – він все ж таки потрібен.

Але в цьому хаосі всі ті забудовники, які не змогли отримати дозвіл від МКІП, активізувались, розуміючи, що в умовах війни, коли акцент на обороні та контрнаступі, в них відкрилось вікно можливостей.

З одного боку, у Законі «Про охорону культурної спадщини» Міністерство культури та інформаційної політики регулює питання забудови в межах історичного ареалу. З іншого, у нього раптом забрали засіб для цього регулювання.

Будівництво без дозволу в історичному ареалі: комплекс вул. Виконкомівська, 15 – вул. Паторжинського, 33

На вулиці Виконкомівській в Дніпрі знаходяться історично-архітектурні пам’ятки. Але ці ж території є бажаними для відомих забудовників. Так, ми раніше вже писали про плани Єрмолаєва на забудову за адресою Виконкомівська, 17.

22.09.2021 Дніпровська міська рада передала в оренду земельну ділянку ТОВ «Дніпробудінвест». У Рішенні вказано: по фактичному розміщенню нерухомого майна та для подальшого будівництва багатофункціонального комплексу.

Адреса Виконкомівська, 15 фігурувала в цікавій судовій справі, яку розглядав 13 грудня 2018 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. Однією зі сторін виступала Дніпровська міськрада.

З Рішення суду стало відомо, що за адресою вулиця Виконкомівська, 15 певна особа, назвемо її А., розмістила сарайчик. Цей сарайчик вона нібито продала Б., але нотаріально цю угодну не оформили. А. отримав від Б. 49 тисяч гривень, написав розписку і зник. Б. подав на А. до суду з проханням визнати його власником сарайчика на Виконкомівській. Але суд робити цього не став.

Бо третьою стороною виступила Дніпровська міська рада. Вона заявила, що сарайчик є незаконною будівлею на землі, яка належить місту, отже його необхідно демонтувати.

Суд виступив на стороні Дніпровської міськради.

А в 2021 році з’ясувалося, що за адресою вул. Виконкомівська, 15 – вул. Паторжинського, 33 надається земля в оренду на двадцять п’ять років по фактичному розміщенню нерухомого майна.

При цьому за адресою вул. Виконкомівська, 15 знаходиться історично-архітектурна пам’ятка, як і за адресою вул. Паторжинського, 33. Про них у документах Дніпровської міськради вказано: об’єкти цінної історичної забудови. Об’єкти з таким же статусом є і за адресами: вул. Паторжинського, 25, 29, 31.

  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі
  • Будівництво без дозволу в історичному ареалі

Проєкт «Нове будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Виконкомівській, 15, вул. Паторжинського, 33 к місті Дніпрі» не отримав дозволу на проведення робіт від Міністерства культури та інформаційної політики України. У Витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо надання дозволів для проведення робіт на пам’ятках Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва вказано: «Відмовлено в дозволі».

Але з 1 січня 2023 року ситуація змінилась, і ті, хто не мав дозволу на будівництво, раптово отримав можливість «пропетляти».

Гайда будувати, а коли в державі схаменуться, буде вже пізно!

Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада» звернулось до Міністерства культури та інформаційної політики щодо земельної ділянки за адресою м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 15 – вул. Паторжинського, 33.

Нами була отримана офіційна відповідь:

«МКІП розглянуло заяву до Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва на видачу дозволу на проведення робіт на пам’ятках № CW01: 8164-7296-7143 (вихідний реєстраційний № 9/11-23 від 06 січня 2023 року) щодо надання дозволу на проведення робіт по об’єкту «Нове будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Виконкомівській, 15, вул.. Паторжинського, 33 в м. Дніпрі».

Однак вимоги частини сьомої статті 32 Закону втратили чинність з 1 січня 2023 року, відтак отримання означеного в заяві дозволю центрального органу виконавчої влади, що формує та реалізує державну політику в сфері охорони культурної спадщини (нині – МКІП), на проведення робіт за вказаною адресою в 2023 році не є передбаченим нормативними приписами законодавства в сфері охорони культурної спадщини. З огляду на це, МКІП відмовило в наданні вказаного дозволу через відсутність правових підстав, про що повідомило ТОВ «Дніпробудінвест» листом від 30.01.2023».

Так і відкрилось вікно можливостей, щоб здійснити будівництво в історичному ареалі без дозволу.

Нагадуємо, є позиція Верховного суду, детально аргументована тут: «Будівельні та будь-які інші роботи в межах історичного ареалу населеного пункту НЕ МОЖУТЬ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ БЕЗ ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ від центрального органу виконавчої влади».

Керуючись цим документом, можна через суд вимагати призупинення будівництва до отримання дозволу.

Але пункт закону «Про охорону культурної спадщини» про обов’язковість дозволу викреслили.

Доки юристи будуть розбиратись, забудовники активізувались в межах історичних ареалів. Швидше будуємо, доки не заборонили, під час війни їм не до нас!

І випадок з проектом «Нове будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Виконкомівській, 15, вул. Паторжинського, 33 у місті Дніпрі» не є одиничним.

Але якщо щось трапиться з історичними пам’ятками, хто буде відповідати?

Нагадуємо, раніше ми писали про те, що на реконструкцію СП «Метеор» виділили майже 1,4 млрд грн, але проводити її так і не почали – списали на війну.

Будівництво без дозволу в історичному ареалі

Відкрийте більше з АПР

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.