До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація про спробу ввійти на ринок технологій м Дніпропетровська та області великої російської компанії, діяльність якої може бути спрямована на шпигунство шляхом розміщення пристроїв для здійснення цілодобового спостереження на території України, у тому числі в державних, адміністративних, режимних будівлях з метою передачі відеоінформації в ФСБ РФ. Найближчим часом планується розміщення пристроїв відеоспостереження на території міста Дніпропетровська.

В процесі перевірки зазначеної інформації було встановлено, що з 2012 року на території України вже працює представництво цієї фірми – ТОВ “Акксон Софт” (AxxonSoft), (адреса : 03115, Україна, м Київ, вул. Львівська, 22 -а, офіс 145, сайт https://www.axxon.com.ua/).

З 2012 по 2015 рік зазначеним підприємством було встановлено та обслуговуються пристрої для здійснення цілодобового відеоспостереження на території багатьох міст України, в тому числі: БМ Алушта – 11 камер, БМ Бердичів – 16 камер, БМ Бердянськ – 6 камер, БМ Вінниця – 155 камер, БМ Донецьк – 800 камер (на 2012 рік), БМ Запоріжжя – 44 камери, БМ Київ – 105 камер;

в адміністративних режимних будівлях: (Служба Безпеки України (м. Київ), Міністерство внутрішніх справ України (м Київ), Управління державної охорони України (м. Київ), УМВС України в Полтавській області (м Полтава, 64 камери), Пункт пропуску «Ягодин» Ягодинської митниці (171 камера і додатковий канал для модуля «Автоінтеллект» в 2012 г), Пункт пропуску «Краковець» Львівської митниці (додатково 36 каналів для модуля «Автоінтеллект» в 2012 р);

на критично важливих об’єктах інфраструктури країни: (Південно-Українська атомна електростанція (м. Южноукраїнськ), Закарпатська геліоелектростанція (Ужгородський р-н, Закарпатської обл.);

на об’єктах транспортної інфраструктури та зв’язку: (залізниця, ж/д вокзали, автовокзали і автостанції, аеропорти, порти річкові та морські) (Придніпровська ж/д (на 15 об’єктах додатково 167 камер в 2012 р), ж/д вокзал (м. Донецьк, 26 камер), ж/д вокзал (м Слов’янськ, 15 камер), Морський торговельний порт «Южний» (м. Южне), Іллічівський морський торговельний порт (м Іллічівськ, додатково 134 камери в 2012 р), Маріупольський морський торговельний порт (м. Маріуполь), Бердянський морський торговельний порт (м. Бердянськ), Порт «Авліта» (м. Севастополь), Аеропорт «Бориспіль» (м. Бориспіль, термінали B, F, частково D), ВАТ Українська автомобільна корпорація» (м. Київ, 84 камери), ПрАТ «Київстар Дж. Ес. Ем.» (м. Харків, додатково 161 камера), ПрАТ «МТС-Україна» (м. Київ).

Виходячи з наявної інформації, ТОВ “Акксон Софт” бере участь у тендері на постачання і обслуговування пристроїв відеоспостереження, які планують встановити у Дніпропетровську в рамках програми «Безпечне місто», дане підприємство стане підрядником на постачання і обслуговування пристроїв відеоспостереження, які планують розмістити на території міста, у тому числі в державних адміністративних, режимних будівлях. Виходячи з умов конкурсу, підрядник має повний доступ до серверів на яких знаходиться відео, матиме можливість розпоряджатися отриманою інформацією. Також, наявна інформація про подані документи на участь в конкурсі з боку партнерської фірми російського представництва – ТОВ «НПП Цифрові технології». Про партнерські стосунки між ТОВ «НПП Цифрові технології» та ТОВ “Акксон Софт” зазначено на сайті за посиланням: https://www.axxon.com.ua/partnery/poisk_partnera/dnepropetrovsk/tsyfrovye_tehnolodii/.

ТОВ “Акксон Софт” є фактичним представником на території України приватної фірми ITV Axxon яка входить до ТОВ “Ай Ті Ві груп” (центральний офіс м. Москва, сайт https://www.itv.ru/, https://www.axxonsoft.com), яке на території Російської Федерації, розміщує, обслуговує пристрої відеоспостереження комплексної автоматизованої системи «Безпечне місто» (які неможливо розміщувати без узгодження з ФСБ РФ) у м. Москва, на одній з магістралей Жовтневої залізниці, що з’єднує Москву і Санкт-Петербург, в Екатеринбурзьком метрополітені, в Санкт-Петербурзькому метрополітені.

Між сайтами https://www.axxon.com.ua/ і https://www.itv.ru/ присутнє перехресне активне посилання. Слід зазначити, що до травня 2015 року одним із співзасновників ТОВ “Акксон Софт” був громадянин РФ (м. Москва) Мурзін Олександр Вікторович.

Виходячи з вищевикладеної інформації, можна зробити висновок, що спецслужби Російської Федерації зацікавлені в отриманні цілодобового відеоспостереження по всій території України, у тому числі і в Дніпропетровській області.

З метою реагування на вищезгадані факти, були направлені відповідні звернення народному депутату України Немировському А.В., СБУ України, в.о. голові Дніпропетровської міської ради.