Голова ІА ГО Антикорупційна правозахисна рада Олександр Снісар прийняв участь у телепередачі «Післяслово» на телеканалі Д1.

Зокрема, обговорювалось  наявність кримінальних проваджень відносно посадових осіб фірми підрядника, можливі порушення містобудівного та ін. законодавства, негативні наслідки, шкоду що може бути спричинена  інфраструктурі міста та  безпосередньо мешканцям м. Дніпро.

До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація про підробку документів з боку посадових осіб АТ “ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ” (LIMAK INSAAT SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI) (і.к. 26511979), з метою участі в відборі виконавця робіт з завершення будівництва метрополітену у м. Дніпро та подальше привласнення, за допомогою фірм субпідрядників, кредитних грошових коштів, виділених ЄБРР, ІБ.

Так, виходячи з наявної інформації о 2012-2013 роках року між Україною та ЄБРР, ІБ було укладено угоди про залучення кредитних коштів на завершення будівництва метрополітену у м. Дніпро. Завершення будівництва метрополітену планувалось здійснювати за рахунок кредиту, залученого державою Україна від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку, на безповоротній основі (тіло кредиту виплачується з державного бюджету) та на умовах відшкодування Дніпропетровською міською радою витрат державного бюджету з обслуговування кредиту, залученого державою від Банків для реалізації проекту «Звершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську», а також за умови внесення Дніпропетровською міською радою до державного бюджету плати за надання кредитних коштів у розмірі, встановленому Кабінетом міністрів України.

Залучення позики ЄІБ здійснюється у євро за плаваючою відсотковою ставкою  EURIBOR + спред.  Кредит надається траншами у кількості до 20. Мінімальна сума кожного траншу становить 5 млн. євро. Загальний період погашення кредиту – 25 років,  включаючи пільговий період – 6 років.

Відповідно до умов Фінансової угоди позичальником коштів кредиту ЄІБ є Україна, яка зобов’язується передати залучені кошти виконавцю Проекту КП «Дніпропетровський метрополітен» для фінансування проекту «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську».

Слід зазначити, що проект також співфінансується за рахунок кредитних коштів ЄБРР у розмірі 152 млн. євро, залучених відповідно до Кредитної угоди (Проект “Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровськ”) між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку від 27 липня 2012 року, ратифікованої Законом України від 5 червня 2013 року № 322-VII.

Згідно ст. 16 та 17 Бюджетного кодексу України кредитні кошти міжнародних фінансових організацій, залучені державою, витрати на їх обслуговування та погашення передбачаються у державному бюджеті.

Тому позики міжнародних фінансових організацій, залучені державою на фінансування проектів розвитку, впливають на показники надходжень та витрат бюджету.

Використання коштів кредиту ЄІБ та ЄБРР за Проектом передбачено Додатком №3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2016 рік» до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» за кодом програмної класифікації видатків 3511670 «Субвенція з державного бюджету міському бюджету міста Дніпропетровська на завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську». Затверджено видатки у сумі 546 400,0 тис грн. за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету для фінансування проекту «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську».

Додатком №9 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено фінансування у 2016 році проекту «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську» за рахунок залучених державою кредитних коштів ЄБРР (загальним обсягом 152 млн. євро.) у  обсязі  400 000,0 тис грн. та  ЄІБ  (загальним обсягом 152 млн. євро.) у  обсязі  146 400,0 тис грн. Також встановлено, що валютою кредиту є євро.

Конкурс на будівництво виграв турецький консорціум Limak Insaat Sanayi Ve Ticaret AS. Він визнаний генпідрядником.

Одна з обов’язкових вимог до виконавця робіт (генпідрядника) була наявність ліцензії на здійснення господарської діяльності з будівництва об’єктів 4-5 категорії складності. З метою отримання зазначеної ліцензії посадовими особами АТ “ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ” (LIMAK INSAAT SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI) були внесені завідомо неправдиві відомості у документи подані до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, а саме у додатку №3 до Ліцензійних умов зазначені завідомо недостовірні данні, щодо:

           наявності необхідної кількості працівників спеціалістів (з вказаних в Додатку №3 40 штатних одиниць, в АТ працює лише директор);

–           наявності проходження спеціального навчання (навчання зазначені у п.3 Додатку №3не проводилося у зв’язку із відсутністю працівників);

–           наявності адміністративних приміщень (з трьох зазначених у п. 4 Додатку №3 приміщень, реально в користуванні знаходиться лише одно офісне приміщення по вул. Глинки, буд. 2, оф. 802 у м. Дніпро, виробничі приміщення відсутні);

–           наявності складу комплектів будівельних машин, устаткування, оснащення, інвентарю, пристроїв та інструменту (зазначені у п.5 Додатку №3 позиції відсутні);

–           наявності засобів вимірювання техніки (зазначені у п. 6 Додатку №3 найменування відсутні);

–           наявності дотримання вимог промислової безпеки та охорони праці (відомості у п. 7 Додатку №3 зазначені недостовірні данні, навчання та перевірка знань не проводилася, у зв’язку із відсутністю штатних працівників, спеціалістів);

–           наявності документів щодо впровадження системи управління якістю (у п. 8 Додатку №3 внесені недостовірні данні, штатна одиниця «головний інженер» – відсутня);

–           наявності виконаних будівельно-монтажних робіт (у п. 11 Додатку №3 внесені недостовірні данні, щодо попереднього місця роботи працівників ІПТ, адже зазначених працівників у штаті Представництва не існує).

В діях посадових осіб  АТ “ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ” (LIMAK INSAAT SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI) вбачаються ознаки злочину, відповідальність за який передбачено ст. 366 КК України, також необхідно дати правову оцінку діяльності (або бездіяльності) посадових осіб Дніпропетровської міської ради, які не вжили необхідних мір, спрямованих на перевірку достовірності наданих документів, наявність у АТ необхідних матеріально-технічних засобів, тощо.  

За даним фактом було подано відповідну заяву (№308 від 02.11.2016р.) про злочин до УЗЕ ДЗЕ НПУ в Дніпропетровській області.  06.12.2016р. першим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області було розпочато кримінальне провадження №42016040000001063 за ознаками складу злочину передбаченого ч.5 ст.191 КК України стосовно посадових осіб підприємства з іноземними інвестиціями які за попередньою змовою з працівниками правоохоронних та контролюючих органів Дніпропетровської області привласнюють кошти місцевого та державного бюджетів, передбачених на розвиток м. Дніпра.

В рамках кримінального провадження №42016040000001063 від 06.12.2016р. було встановлено, що згідно звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування наданих «ПРЕДСТАВНИЦТВО «ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ» (код ЄРДПОУ 26511979) до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська станом на листопад 2016 року за липень 2016 на підприємстві працювало 2 працівника, що не відповідає відомостям з додатку 2 до Ліцензійних умов.

Допитаний у ході досудового розслідування громадянин, який начебто, на договірних відносинах надавав свою власну будівельну техніку в користування Представництву, повідомив, що обладнання та техніку, а саме: автокран, грейдер, універсальний навантажувач з навісним обладнанням, скрепер, плавучий кран, автолитючки, авто бетонозмішувач, автовишки та кран баштовий оренду ПРЕДСТАВНИЦТВО «ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ» (код ЄРДПОУ 26511979) не передавав по причині відсутності в нього вказаного обладнання та техніки у розпорядженні.

Вказане свідчить про наявність дій представників АТ «ЛІМАК ІНШААТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ АНОНІМ ШІРКЕТІ» (LIMAK INSAAT SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI) спрямованих на заволодінням коштами, виділених іноземними інвестиційними компаніями на завершення будівництва метрополітену у м. Дніпро.

21 грудня 2016 року слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Наумова О.С. винесла ухвалу про надання дозволу слідчому прокуратури Дніпропетровської області на тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення). Зазначену ухвалу (http://reyestr.court.gov.ua/Review/86592710) розповсюдили в мережі інтернету ЗМІ, що призвело до витоку інформації в питаннях здійснення досудового розслідування. Після оприлюднення зазначеної інформації на представників правоохоронних органів почав здійснюватися тиск, кримінальне провадження декілька разів закривалось, потім постанова про закриття скасовувалась. На сьогоднішній день винних осіб не притягнуто до законної відповідальності.